eSport
Preview týmů před Worlds 2023: Golden Guardians nebo Team BDS? Tradiční rivalita mezi Amerikou a Evropou jako atraktivní předkrm
Během preview jednotlivých účastníků Worlds se také podíváme na pondělní souboj týmů, které ještě nemají účast na Worlds zajištěnou.
Během preview jednotlivých účastníků Worlds se také podíváme na pondělní souboj týmů, které ještě nemají účast na Worlds zajištěnou.
Amerika vs. Evropa, tradiční rivalita na esportovém kolbišti bez ohledu na esport, ve kterém se tyto regiony utkávají. Přesto se zástupci těchto „znesvářených“ rivalů utkají v poslední a důležité otázce, a to těsně před Worlds.
Letošní formát světového šampionátu nám nabídl zásadní změny. Jednou z nich je tzv. WQS (World Qualification Series), tedy dodatečná kvalifikace pro nejníže kvalifikované týmy z LCS a LEC. Ta se odehraje den před zahájením světového šampionátu, tedy 9. řijna od 6:00 našeho času.
Tato doplňková série o poslední místo na Worlds je obecně přijímána s různými pocity. Jedni oslavují tuto změnu a kvitují „výjimečnost“ tohoto přídavku. Druzí mluví o zbytečnosti, která by se nemusela dít. Ať už jste na jakékoli straně, jedna věc je jistá, uvidíme něco, co se na světových šampionátech děje velmi vzácně.
Tím vzácným je střet Ameriky a Evropy v tzv. Bo5. Často jsme sledovali souboje těchto týmů ve skupinách ale přímé boje ve vyřazovacích bojích jsou paradoxně vzácností. Když pomineme první světový šampionát, tak přímých bitev těchto rivalů jsme viděli za třináct let opravdu málo. Většinou tím hlavním důvodem byl los nebo nedostatečná výkonnost týmů ze západu.
Letos nám ale změny učinily z této dávné rivality skvělý předkrm na úvod, který rozhodne o otázce, který z regionů je lepší.
Americká dvojka jako smolař roku
Pokud bychom měli čistě hodnotit Golden Guardians za celý dosavadní rok, tak je to jednoznačně druhý nejlepší tým v LCS, který si vybral slabší chvilku. I když to zpočátku nevypadalo, Guardians se během sezóny vypracovali ve velmi kvalitní tým.
Na skvělý závěr jarního splitu, korunovaný účastí na MSI, tým zareagoval podobně i v létě. Guardians se stali přímými rivaly dosavadního hegemona posledních let – Cloud9. Dokonce do posledního zápasu základní části nebylo jasné, kdo z dvojce Guardians – Cloud9 vyhraje základní část letního splitu LCS.
I přes neúspěch v tiebreakeru proti Cloud9 šli Guardians do playoff (zároveň regionální kvalifikace) v roli velkého favorita. Výhoda druhého místa dala týmu možnost hrát až ve druhém kole, a tím pádem ke kvalifikaci na Worlds stačilo vyhrát jen jednu Bo5 sérii.
Jenže co čert nechtěl, jejich soupeř – NRG, se dostal během playoff do fantastické formy. A Guardians zažili velké překvapení, když museli sledovat vzdalující se šance na světový šampionát. NRG porazili Golden Guardians 3:1 a právě NRG si na úkor Guardians zajistili jisté místo na Worlds.
Začalo se mluvit o tom, že Guardians zastihl výpadek formy a ono tomu tak opravdu bylo. Mladé pušky týmu – River a Gori, nepředváděli tak dominantní a konstantní výkony jako v základní části.
Tým sice rázně v opravné sérii odpověděl na výpadek, a to jednoznačnou výhrou nad Dignitas (3:0). Následný střet s Team Liquid o jistotu na světovém kolibišti ale tým totálně ztratil (2:3).
Právě nekonzistence výkonů, zejména u midaře Goriho, stála de facto druhý nejlepší celek v Americe jistotu a potřebný klid. Guardians tak museli vyčkávat na svého soupeře z Evropy v boji o poslední lístek na Worlds.
BDS – tým dvou tváří
Soupeřem Golden Guardians se stali nakonec hráči BDS. Ti sice měli velmi krkolomnou cestu ke kvalifikaci, ale dokázali nakonec díky získaným bodům za celou sezónu pozici uhájit.
Při pohledu na BDS se dá mluvit o týmu dvou tváří. Umí se vybičovat k fantastickým výkonům (jarní split LEC), ale také hrát bez špetky nápadu a invence (letní split LEC). BDS se dají označit také za tým, který hraje podle toho, jak se kdo vyspal před zápasem.
Nekonzistení výkony a občas zbytečné chyby srážejí jinak velmi slušně poskládaný tým. BDS rozhodně nemají finance na to mít ty největší hvězdy. Nicméně při pohledu na sestavu v týmu nefigurují nějací nazdárci.
Na jedné straně máme Adama, topaře, který si získal velké renomé a respekt nejen ve francouzské LFL, ale i v LEC.
Hráč, který když má den je jedním z nejlepších topařů Evropy. Jeho agresivní hra plná outplayů a skvělých akcí je v LEC notoricky známá. Bohužel i on ale občas trpí značnými výkyvy výkonnosti, které soupeři umí silně potrestat. Jako například Fnatic v Season Finals (2:3).
Silnou francouskou ekipu v týmu doplňují Nuc a Sheo, kteří se vypracovali ve velmi šikovné hráče. Na botu hrající Crownie a Labrov také nejsou úplní nováčci. BDS mohou navenek působit jako jakési odkladiště neúspěšných hráčů nebo zatím neproměněných příležitostí. Přesto se tým dokázal nakonec dostat alespoň do finálního boje o Worlds.
Před WQS ale tým musí vyřesit hodně otázek, jelikož jejich američtí vyzyvatelé nepůsobí nijak slabě. Jedna série rozhodne o osudu těchto celků – kdo si prodlouží sezónu, anebo tento rok skončí.
Guardians jako favorité
Střet mezi americkou a evropskou čtyřkou musí na první pohled působit jednoznačně. Guardians jsou rozhodně lepším týmem než BDS, minimálně co se týče konzistence výkonů a hlavně zkušenosti s mezinárodní scénou.
Právě extra zkušenost z MSI může Guardians pomoct k postupu do Play-in fáze Worlds. Jenže to, co je dáno na papíře nemusí nutně platit.
Sérii rozhodne mnoho faktorů, ale tím hlavním bude koncentrace a stabilita. Oba celky v průběhu sezóny ukázaly fantastické momenty, ale též i velké výpadky. U BDS jsme toto viděli častěji, nicméně pokud se Guardians dobře nepřipraví, jejich případný krach bude o to bolestivější.
Americká čtyřka vyniká v komplexních teamfightech a velké jistotě kolem hlavních objectivů hry. Naopak BDS mají ve svém týmu tzv. rozbíječe, tedy hráče, kteří se nebojí hýřit velkou aktivitou a rychle získávat výhodu v early game.
Byť meta na Worlds bude ze značné části totožná s tím, co jsme viděli během sezóny, BDS mohou držet ve své ruce určitý žolík. Adam sice je znám svými hrami za Daria nebo Olafa, nicméně i on ukázal, že se umí připravit i na jiné kompozice. Licorice na druhé straně rozhodně není žádný nováček, nicméně právě souboj topařů může hodně napovědět o šancích jednotlivých týmů.
I když jsou Guardians favorizováni v této sérii, BDS rozhodně nejsou bez šance. Bude záležet na mnoha detailech. Přesto se obecně na tuto sérii a oživení velké rivality těšíme. Velký předkrm před bitvou těch nejlepších bude rozhodně stát za to.
Zdroj: Leaguepedia, Kaza LoL
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly