Spojte se s námi


Fotbalová reprezentace

Jozef Vengloš, první nebritský kouč v Premier League a nejlepší trenér československé historie

Publikováno

dne

Dnes se podíváme více do historie. Řeč bude o bývalém skvělém hráčovi, ale hlavně trenérovi, Jozefovi Venglošovi. Jako trenér dosáhl historického úspěchu s československou reprezentací, když s ní vybojoval titul z Mistrovství Evropy. Drží však i ještě jeden primát, stal se prvním nebritským trenérem v anglické Premier League, stalo se tak v roce 1990, kdy usedl na lavičku Aston Villy.

Hráčská kariéra Jozefa Vengloše je spjata s bratislavským Slovanem. K prvnímu mistrovskému utkání naskočil v 18 letech. O rok později už vedl mužstvo jako kapitán a hned dokázal dotlačit svůj tým až k titulu. V kádru Belasích strávil Vengloš 12 sezón, ve třiceti letech musel ukončit kariéru, jelikož ho postihla žloutenka.

Ani hepatitida však Vengloše neodradila od jeho lásky k fotbalu, okamžitě po konci hráčské kariéry se vydal na dráhu trenéra. První zkušenosti sbíral v Austrálii. Nabitý dojmy a schopnostmi u protinožců se trenér vrátil do své domoviny, kde se přes Košice, juniorskou reprezentaci a Slovan Bratislava dostal až do reprezentace seniorské.

V národním týmu dosáhl společně s Václavem Ježkem největšího úspěchu československé historie, když v roce 1976 vybojovali se svými svěřenci titul mistrů Evropy, konané roku 1976 v Bělehradu. Velkého úspěchu s reprezentací dosáhl Vengloš i jako hlavní trenér a bylo to na ME konané o čtyři roky později. Obhajoba titulu z toho sice nebyla, avšak zisk bronzové medaile je rovněž velmi cenný.

Další velké pocty se velmi uznávanému trenérovi dostalo v roce 1990, kdy si ho vyhlédla anglická Aston Villa. Vengloš nabídku přijal a stal se prvním nebritským trenérem v historii anglické Premier League. Zde odkoučoval jednu sezónu, ve které se mu příliš nedařilo, se svým týmem skončil pouhá dvě místa nad sestupovým pásmem, přesto mu tento primát již nikdy nikdo nesebere.

Z Anglie šel zkusit štěstí do Fenerbahce. Zde strávil dvě sezóny, aby se po rozpadu Českolovenska stal prvním trenérem Slovenské fotbalové reprezentace. Ve Slovensku odtrénoval dva roky, pak se přesunul do Asie trénovat Omán. Následně z jeho trenérských zkušeností čerpali hráči Celticu a v poslední řadě japonský klub Ichihara.

Josef Vengloš byl trenérem úctyhodných 36 let, během kterých poznal kultury několika zemí, od Anglie, až po Austrálii. Ani po ukončení trenérské kariéry však Vengloš na fotbal nezanavřel. Byl předsedou komise UEFA pro technický pokrok, technickým poradcem FIFA, členem výkonného výboru SFZ, poradcem prezidenta Slovenské republiky i ministerstva školství a do roku 2013 působil jako předseda Aliance evropských fotbalových trenérů.

Venglošovi se dostalo i velkého počtu ocenění. To nejvyšší přišlo v roce 2014, kdy mu bylo uděleno nejvyšší vyznamenání FIFA – Order of Merit. Byl vyhlášen i nejlepším trenérem Československa 20. století. V roce 1991 se stal laureátem (jedincem oceněným za své mimořádné dílo) ceny Křišťálové křídlo v kategorii sport.

Za své příkladní chování dostal Cenu fair-play předsedy SOV a Čestný diplom Mezinárodního výboru fair play UNESCO (CIFP). Při oslavě jubilejních 75 let dostal od gratulantů modrou růži, protože má „belasé“ srdce. Svoji kariéru může nyní již 82letý velký muž československého fotbalu považovat za veleúspěšnou. Jen těžko se bude hledat v československém fotbale lepší trenér, než byl právě Jozef Vengloš.

Reklama

Oblíbené