Tenis
US Open: Turnaj s dlouhou historií, legendárními šampiony a velkým diváckým zájmem
Nepřetržitě 143 let je součástí tenisového kalendáře US Open. Grandslamová akce, která se každý rok z „turnajů velké čtyřky“ koná jako poslední v pořadí, prošla dlouhým vývojem.
Nepřetržitě 143 let je součástí tenisového kalendáře US Open. Grandslamová akce, která se každý rok z „turnajů velké čtyřky“ koná jako poslední v pořadí, prošla dlouhým vývojem. Jaká je historie prestižního sportovního podniku a kdo jsou jeho slavní mnohonásobní vítězové?
Nejdříve pouze pro muže
Dějiště turnaje se nachází v New Yorku a v současnosti je účast žen naprostou samozřejmostí. Nebylo však tomu tak vždy. Od prvního ročníku v roce 1881 až do toho šestého probíhala pouze mužská soutěž pod názvem U.S. National Singles Championships for Men. Hrálo se na travnatých kurtech v Newportu ve státě Rhode Island.
Od roku 1887 se poprvé uskutečnila i ženská část, kterou hostil Cricket Club ve Filadelfii. Historicky prvními vítězi dvouhry se stali Richard Sears mezi muži a Ellen Hansellová mezi ženami.
Přelomové roky
Na rozdíl od zbylých tří grandslamů US Open probíhalo i během světových válek. V průběhu té první došlo k přesunu místa události do New Yorku, konkrétně do čtvrti Forest Hills v Queensu. Za přestěhováním stála mimo jiné petice tenistů, kteří preferovali blízkost většiny klubů i fanoušků bílého sportu. Přesto se tři ročníky v letech 1921-1923 vrátily zpátky do Filadelfie.
Je třeba také podotknout že v rámci championships éry se nemohli účastnit profesionálové. To platilo do jednoho z přelomových roků dějin světového tenisu. US Open se tedy po Roland Garros a Wimbledonu stalo v roce 1968 třetím grandslamovým kláním otevřeným všem.
Takový krok samozřejmě zvýšil kvalitu soutěží. Ty se o deset let později přemístily newyorského areálu ve Flushing Meadows a samotné zápasy na tvrdý povrch, který je poznávacím znakem jedné z nejvýznamnějších sportovních akcí konaných v USA. Předtím se v období let 1975-1977 hrálo na antuce.
70. léta minulého století přinesla ještě jeden důležitý milník. Od roku 1973 jsou totiž finanční odměny mužů a žen vyrovnané. Tento primát je vzhledem k jeho padesátiletému výročí organizátory v rámci letošního vydání připomínán.
Velké množství peněz i diváků
Celková dotace US Open 2023 je ve výši 65 milionů dolarů. Vítězové singlu obdrží tři miliony dolarů, poražení finalisté poloviční částku. Pro deblové šampiony je připraveno 700 tisíc dolarů, pro vládce smíšené čtyřhry 170 tisíc.
Nezanedbatelný je další číselný údaj spojený s vrcholem každoroční severoamerické US Open Series. V Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové se totiž nachází největší tenisový stadion na světě. Arthur Ashe Stadium, pojmenovaný po prvním vítězi turnaje v době otevřené éry. Tribuny pojmou 23 771 diváků.
Dalšími velkými dvorci jsou Louis Armstrong Stadium pro 14 tisíc lidí a Grandstand Stadium s osmitisícovou kapacitou. V areálu se nachází celkem 22 venkovních herních kurtů a dalších dvanáct tréninkových v přilehlém okolí.
Divácký rekord naposledy padl loni, kdy si cestu do hledišť našlo celkem 776 120 příznivců tenisu. Naopak v roce 2020, ovlivněném koronavirovou pandemií, se účastníci a pořadatelé museli spokojit s pohledem na prázdné sedačky.
Tenisové legendy
US Open fanouškům nabízí sportovní zážitky už téměř století a půl. Během této doby jim je poskytly výkony řady významných hráčů. K mužským rekordmanům v počtu titulů ve dvouhře se řadí vůbec premiérový šampion, již zmiňovaný Američan Richard Sears.
Stejně jako on triumfovali sedmkrát ještě dva jeho krajané, taktéž v období dlouho před nástupem profesionálů. Konkrétně se jedná o Williama Larneda a Billa Tildena. Domácí barvy se v historické tabulce drží nejvýš i po zlomovém roce 1968.
Pětinásobným vítězem je kromě Peta Samprase a Jimmyho Connorse také Švýcar Roger Federer, jenž všechna svá prvenství získal v jedné řadě, a to v letech 2004-2008. Je otázkou, zda ho jeho dva největší rivalové alespoň vyrovnají. Rafael Nadal, v jehož případě už pravděpodobnost dalšího vítězství není příliš velká, vyhrál v New Yorku čtyřikrát, Novak Djoković třikrát.
Ženské kategorii kraluje americká tenistka původem z Norska Molla Malloryová, která předčila ostatní sokyně celkem osmkrát. Poprvé se jí to podařilo v roce 1915, naposledy o jedenáct let později. Éře s označením open vládnou dvě šestinásobné vítězky – Chris Evertová a Serena Williamsová.
České úspěchy
Nejen v USA, ale i v našich končinách má tenis silnou tradici. V historický análech US Open tak nechybí ani nepřehlédnutelná československá či česká stopa. Ivan Lendl hrál finále dvouhry osmkrát, na jeho konci se radoval třikrát. V roce 1986 v závěrečném duelu porazil Miloslava Mečíře. Na začátku předcházející dekády skončil dvakrát těsně pod vrcholem Jan Kodeš.
Jedinou tuzemskou singlovou šampionkou je Hana Mandlíková, jež uspěla v roce 1985, kdy přehrála po setech 7:6, 1:6 a 7:6 Martinu Navrátilovou. Ta coby občanka USA slavila s pohárem v ruce čtyřikrát. Z Češek zažila dvě finálové prohry Helena Suková, jednu pak před sedmi lety Karolína Plíšková.
Součástí nejlepší mužské deblové dvojice bylo v různých ročnících šest Čechů, konkrétně Tomáš Šmíd (1984), Daniel Vacek (1997), Cyril Suk (1998), Martin Damm (2006), Lukáš Dlouhý (2009) a Radek Štěpánek (2013).
Z deblistek třikrát triumfovala Jana Novotná (1994, 1997 a 1998), dvakrát Helena Suková (1985 a 1993) a jednou Lucie Šafářová (2016). V roce 2013 a také loni vyhrál ryze český pár, nejprve Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou, poté na ně navázaly Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.
V mixu rovněž slavily již zmiňované hráčky, a to Novotná (1988), Suková (1993) a Hlaváčková (2013). Součástí programu je vedle tradičních kategorií samozřejmě i juniorská a vozíčkářská verze grandslamového turnaje.
Nejsledovanější jsou ovšem dvouhry spadající do toho hlavního dění. Loňské singlové triumfy obhajují Carlos Alcaraz a Iga Świąteková, zástupci mladé tenisové generace. Další z mnoha, jejichž zástupci tvořili historii US Open.
Zdroj: US Open
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta