Ostatní
Jak si vedou Andrés Iniesta, Fernando Torres či Lukas Podolski v japonské lize?
Iniesta, Torres, Podolski či Jô. To jsou hráči, kteří nejspíše jsou známí pro většinu fanoušků evropského či světového fotbalu. Celá tato čtveřice působí nyní v Japonsku. Japonsko je samo o sobě dosti exotická destinace pro hráče takového formátu, proto se možná dalo očekávat, že si zdejší nejvyšší ligu podmaní. Jak se jim to vůbec daří?
1) Andrés Iniesta – Vissel Kobe
V létě se tento již legendární záložník Barcelony a Španělska rozhodl, že chce dobýt Asii. Namísto v poslední době oblíbené Číny si však vybral Japonsko, konkrétně klub Vissel Kobe, kde podepsal kontrakt do roku 2020 a měl by vydělávat okolo 30 milionů dolarů ročně.
Nicméně dobývání Asie se zatím asi nedaří úplně podle představ. J1 League, tedy nejvyšší japonská soutěž, má za sebou v sezoně 29 kol. V dané lize hraje 18 celků a Iniestovo Vissel Kobe se nachází na 11 příčce. Přičemž má pouze 6 bodů náskok na sestupové 16. místo. Na druhou stranu však Kobe ztrácí jen 9 bodů na to, aby se dostalo na třetí místo a se mohlo kvalifikovat do asijské Ligy mistrů.
A jak se daří Iniestovi individuálně? Odehrál za japonský klub devět utkání. Vstřelil dva góly, přičemž videa obou z nich obletěla svět a navrch přidal jednu asistenci. Nutno podotknout, že pár zápasů Iniesta stál kvůli zraněním. Jeho absence v sestavě se však na týmu projevuje obrovsky. Zatímco s Iniestou v základu dokáže Kobe vyhrát, remizovat nebo prohrát maximálně o gól nebo o dva, bez Iniesty prohrává i 4-0 či 5-0.
V Japonsku však prý neustále obdivují Iniestův klid na míči i jeho techniku. Není se moc čemu divit. Nejvíce se v japonských médiích však mluvilo o Iniestovi v jiné souvislosti. Katalánský kouzelník byl totiž zraněný a neměl naskočit do dalšího utkání, tým se však rozhodl to nikomu neříkat a uchovat to v tajnosti. Nicméně, jeden Iniestův spoluhráč o tomto zranění řekl svému kamarádovi a zpráva se rozletěla po celém internetu, šířila se na twitteru a hned byl poprask. Spoluhráč, který to tedy kamarádovi řekl, dostal na měsíc stopku a měsíc si tedy nezahrál či nezahraje.
2) Fernando Torres – Sagan Tosu
„Chtěl jsem novou výzvu na úplně novém a jiném místě,“ říkal Fernando Torres ještě v létě, když se rozhodl následovat svého krajana Iniestu a taktéž vyzkoušet japonskou nejvyšší soutěž. Tu si vybral, přestože měl nabídky z celého evropského kontinentu.
Otázkou však je, jestli je nyní spokojený. Hlavní výzva, které totiž on i jeho tým čelí, je výzva k odvrácení sestupu. Sagan Tosu se totiž nachází na předposledním, tedy 17. místě v tabulce J1 League. Každopádně od soupeřů mimo sestupové pozice jsou vzdáleni pouze tři body, což by nemusel být takový problém.
Co však možná trochu problém je, tak Torresova střelecká forma. Ve 12 ligových utkáních totiž Torres jen jednou skóroval a připsal si dvě asistence. Všechny tyto tři body si navíc připsal v jednom zápase, kdy v podstatě dirigoval výhru 3-0 ve prospěch svého týmu. Nicméně to bylo ještě na konci srpna. V dalších čtyřech utkáních se neprosadil nijak a v posledním utkání dokonce byl jen na střídačce a ani z ní nebyl poslán do utkání.
Každopádně je nutno ještě zmínit, že se Torres stihl v jednom utkání už potkat i s Iniestou. Zápas se konal v rámci japonského Císařského poháru přesně 22. srpna a Fernando Torres v něm skóroval a pomohl svému týmu k vítězství 3-0 nad Vissel Kobe.
3) Lukas Podolski – Vissel Kobe
Z výše zmíněné čtveřice je Podolski v Japonsku nejdéle. Do Vissel Kobe se stěhoval už v létě 2017, když ho vykoupili za 2,6 milionů euro z Galatasaray. Za jeden rok se stihl vypracovat v důležité členy mužstva a díky svým vůdčím schopnostem je dokonce kapitánem týmu. Určitě se nezlobil, když mu jako nový spoluhráč letos do týmu přišel Andrés Iniesta.
V minulé sezoně stihl naskočit za Kobe do 15 utkání, v nichž vstřelil 5 branek. Letos odehrál ligových utkání jen 19 z celkových 29, ale to i vinou zranění. V těchto 19 zápasech dokázal 3x skórovat, připsal si 4 asistence. Nicméně Podolski je v Japonsku využívaný jako univerzální hráč. Hrává v útoku, na obou křídlech či na podhrotu a zkrátka je využíván téměř každý zápas jinde.
Mimo ligu pak zvládl Podolski ještě jedno utkání v japonském ligovém poháru, kde vstřelil dva góly a jedno utkání v rámci Císařského poháru, tam ale vyšel gólově na prázdno.
4) Jô – Nagoya Grampus
Z této čtveřice pravděpodobně nejméně známý tvář. Nicméně ve svém mladém věku platil tento Brazilec za velký talent. Působil v klubech jako CSKA Moskva, Manchester City, Everton či Galatasaray. Do City dokonce přicházel jako rekordní klubová posila za 19 milionů liver v roce 2008. Nicméně v žádném z vyjmenovaných klubů se nedokázal pořádně prosadit a proto v posledních letech přestupoval mezi kluby v Brazílii, Číně či Spojených arabských emirátech. Jeho poslední štace byla v Corinthians, odkud ho v lednu koupil japonský klub Nagoya Grampus za 11 milionů eur.
A přestože klubová situace Grampusu není ideální, tak s nákupem tohoto Brazilce musí panovat maximální spokojenost. Nagoya Grampus se nachází na 16. příčce, což je příčka zaručující sestupové play-off. Nicméně má dva zápasy k dobru před dvěma posledními celky a dva zápasy k dobru oproti celkům před sebou. Takže tam jakási naděje stále zbývá.
A jak se daří brazilskému útočníkovi? Naskočil do 26 ligových utkání, 20x skóroval a připsal si 5 asistencí. Což jsou skvělá čísla. Jednou dokonce skóroval i v japonském ligovém poháru a vypadá to, že angažmá v Japonsku je to, co tento bývalý brazilský talent hledal. Ve 31 letech si konečně našel místo, kde se mu daří a doufejme, že mu to vydrží.
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 5 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Fotbalpřed 4 hodiny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny