Ostatní
Rozhovor: Narazil na islandský fotbal díky livesportu, nyní je Marek Hes v podstatě českým expertem na Island
Fenomén jménem Island. Země, která je známá především pro svou fascinující přírodu. V posledních letech ale začíná vstupovat ve známost i fotbalovým fanouškům po celém světě. Alespoň díky reprezentačnímu týmu, který se dokázal kvalifikovat na EURO 2016 a Mistrovství světa 2018. Na obou akcích dokázali Islanďané příjemně překvapit. Island fascinoval také Marka Hese, který se svým kolegou, Martinem Malečkem, provozuje na facebooku stránku pod názvem Islandská fotbalová liga Cz/Sk. A protože nejspíše není povolanější osoby, která by nám mohla o islandském fotbale povyprávět, tak jsem se rozhodl právě s Markem udělat rozhovor.
Marek Hes je fanouškem islandského fotbalu. Sleduje ho už několik let a má neskutečný rozhled na tomto území, čehož využil například ženský tým Slavie Praha. V rozhovoru jsme probrali islandskou nejvyšší soutěž, čím je zvláštní a zajímavá, případně proč ji vlastně sledovat. Samozřejmě nechybí ani srovnání s naší Fortuna ligou. Stejně tak jsme se trochu podívali i na reprezentaci.
Proč právě Island? Jak se k tomu vlastně člověk dostane?
Nebylo to samozřejmě ze dne na den. Nazval bych to pozvolným přechodem k islandskému fotbalu. Zhruba před osmi lety jsem začal být otráven „špičkovým“ fotbalem. Časté korupční aféry u nás i ve světě (Horník, Pelta a spol, úplatkářská aféra v Itálii a jiné). K tomu se přidalo simulování a s tím spojené zdržování s koncem zápasu. Začal jsem tedy pátrat po „čistém“ fotbale. A to se mi podařilo. V islandské lize na takové věci nenarazíte. Alespoň doposud a já doufám, že tomu tak bude i nadále.
Chápu, že člověku se tyto věci samozřejmě po čase znechutí a sám to cítím vcelku podobně. Ale jak člověka, který běžně sleduje fotbal, může napadnout, že si zkrátka pustí islandskou ligu? Jaké byly dojmy, když jsi sledoval svůj první zápas islandské ligy?
Samozřejmě jsem o islandském fotbale nic nevěděl. Narazil jsem na něj díky výsledkovému portálu livesport.cz, který asi dnes používá hodně lidí. Všiml jsem si, že v islandské lize padá hodně gólů a to byl ten moment, kdy jsem začal hledat o islandské lize víc informací. První zápas, který jsem viděl, byl skvělý. Už se bohužel nepamatuji, kdo proti komu hrál. Ale byl to nádherný zápas s velkým množstvím šancí, který skončil snad 2:4. Pamatuji se, že v tom utkání za stavu 2:3 hostující tým místo klasického betonování a čekání na brejky neustále útočil. Žádné zdržování u praporku, ale viditelná snaha přidat další gól. To byl ten moment, který mě přiměl koukat na další zápasy a hledat na internetu víc informací.
Což může být překvapivé pro někoho, kdo třeba viděl jen pár zápasů islandské reprezentace… Jak to vypadá třeba s atmosférou a návštěvností zápasů? Kolik zápasů jsi navštívil?
Návštěvnost se samozřejmě klub od klubu liší, to je všude stejné. Pokud řeknu průměr 1 000 diváků na zápas, může se to zdát málo. Jenže když si uvědomíte, že Island má zhruba stejný počet obyvatel jako Brno, kde na fotbal dorazí 2-3 tisíce diváků, někdy ani to ne… Hned vám dojde, že to není tak špatné číslo. Na zajímavé zápasy (derby, souboj o první místo, atd.) dorazí zhruba 3 tisíce diváků. Záleží, na jakém stadionu se hraje. Často se na tyto zápasy překročí kapacita stadionu. Diváci jsou vpouštěni i do neobvyklých míst, aby jim bylo vyhověno. Atmosféra bývá nejlepší při zápasech Stjarnanu. To je tým, který má nejpočetnější kotel. Mimochodem: na Islandu se často stává, že kotle obou týmů jsou od sebe vzdáleny jen pár metrů a nikdy se nepřihodila žádná rvačka, nebo výtržnost. Jsou to zkrátka rozumní lidé. Na Islandu jsem osobně navštívil tři zápasy. Bylo to v létě 2017. Nejlepší zážitek byl ze zápasu KA Akureyri – ÍBV 6:3 a to domácí prohrávali po 15 minutách 0:2. Tohle bych mohl rozepsat mnohem víc. Co zápas to příběh. Ale to by bylo asi moc dopodrobna.
Když to bude dopodrobna, tak to vůbec nevadí. Asi málo lidí mělo tu příležitost zažít islandskou mentalitu a islandský fotbal naživo. Přeci jen je to obrovský rozdíl oproti naší lize anebo ligám jako Bundesliga či Premier League. Určitě je tam spousta věcí jinak, než jak jsme zvyklí.
To je pravda. Kdyby to nebylo tak drahé, jezdil bych tam každý rok. Ale na to není čas a hlavně finance. Začal bych jednotným vstupným. To je věc, která mě hodně zaujala. Ať jdete na fotbal v Reykjavíku, Akranes, nebo Akureyri – zaplatíte stejnou částku. To je dost zvláštní, když jednou platíte za fotbal na nově zrekonstruovaném stadionu se zastřešením a pak na druhé straně Islandu sedíte na trávě/dece za stejný obnos. Během mé návštěvy Islandu vyšel lístek na 2000 ISK, což bylo zhruba 420 Kč. Při vstupu na stadion vás neprohledávají jako nějakého zločince a místo piva si můžete koupit jen nealkoholické nápoje. Klobásy taky moc nejedou – všude grilovali maso na burgery a jako pití frčí nejvíc Coca Cola i přesto, že hlavní sponzor ligy je Pepsi. Oficiální název ligy je „Pepsi deildin“. Hraje se od začátku května do října. Dalo by se tomu říkat „systém léto“. Přes zimu se hrají jen turnaje a přátelská utkání. Na to jsou Islanďané vybaveni velkým množstvím krytých hal s umělou trávou, kde mohou trénovat a hrát bez ohledu na počasí, které je na Islandu velmi nepříznivé. Často prší a fouká silný vítr. Občas se stává na začátku sezóny, že se v hale odehrávají i ligové zápasy kvůli nevhodnému terénu. V poslední době proto několik klubů vyměnilo přírodní povrch za umělou trávu.
Ne všechny kluby jsou plně profesionální. Nicméně i poloprofesionální týmy mají 60-80% hráčů pod profesionální smlouvou.
Co se týká vaší stránky, tak jsem si všiml, že mimo islandskou ligu informujete i o Islanďanech působících v jiných zemích a ligách. Jak moc je to časově náročné?
Tohle má na starosti můj kamarád Martin, se kterým stránku od začátku provozuji. Kdybych byl na to sám, rozhodně by naše stránka neobsahovala tolik aktuálních informací. Situaci nám ulehčuje facebook. Díky němu máme přehled o Islanďanech v zahraničí. Ty oblíbenější si samozřejmě hlídáme sami.
Díky vašemu přehledu o islandském fotbale máte téměř rozhled jakéhosi skauta pro danou oblast a to i v oblasti ženského fotbalu. To se vlastně potvrdilo, když i vaší zásluhou přišla do Slavie z Islandu na hostování Sandra Mária Jessen. Jak k tomu vůbec došlo a jak její hostování vůbec dopadlo?
Ženský tým Slávie hrál v osmifinále Ligy Mistryň proti islandskému týmu FC Stjarnan. U toho jsme samozřejmě nemohli chybět. Naše vlajka zaujala spoustu lidí, včetně jednoho člena z organizace Slavie. Při našem rozhovoru jsme navrhli, že pokud by o nás řekl někomu z managementu doporučili bychom jim zdarma několik dobrých hráček z islandské ligy. To se stalo. Za pár dní se skutečně někdo ozval a my navrhli cca šest hráček. Volba nakonec padla na kapitánku Thór/KA, Sandru Jessen, se kterou jsme udělali rozhovor a na památku věnovali drobný dárek. Dalo by se říct, že hostování dopadlo dobře. Sandra dala pár gólů a několik připravila. Vynikala hlavně přesným přenesením hry dlouhým nákopem za obranu a dobrou kombinací. Nicméně já osobně jsem byl zklamán. Nedostala prostor v útoku a středu zálohy kde dávala nejvíc branek. Hrála levou záložnici s defensivním pojetím. Velmi často bránila a kvůli tomu chyběla u brejkových situací, které umí skvěle řešit. Sama sice říkala, že levá záloha jí problém nedělá, hraje jí ráda, ale já si ji představoval na jiném postu a hlavně s ofensivnějším pojetím hry. Škoda že takovou možnost jsme nedostali v mužském fotbale. Tam máme samozřejmě přehled mnohem větší.
Když jsme opět u mužského fotbalu, tak jak velký rozdíl je podle tebe mezi naší a islandskou nejvyšší soutěží? Myslíš, že by se třeba nějaký nadějný hráč z Islandské ligy dokázal v naší lize prosadit?
Určitě, jsem o tom přesvědčen. V islandské lize je spousta dobrých hráčů, kteří by mohli hrát v českých týmech. Bohužel naše kluby se ve skautingu zaměřují hlavně na hráče z Balkánu a Afriky. Islanďané většinou odchází do Norska, Švédska a Nizozemska. Důvod, proč si to myslím? Jako příklad vyberu hráče jménem Vidar Kjartansson. Všiml jsem si ho díky vysokému počtu gólů ve druhé lize. V první islandské další rok vstřelil 13 gólů. Herně se mi líbil, měl opravdu střelecký potenciál. Nebál bych se ho doporučit do českých top klubů tedy: Plzeň, Slavia, Sparta. Stal se z něj můj oblíbenec. Tehdy jsem zkusil napsat do několika českých klubů. Protože jsem opravdu cítil velký potenciál. Odpověděla pouze Viktorka Žižkov s tím, že by chtěli videa a jeho životopis. Ten jsem samozřejmě neměl, takže jsem to nechal být. Vidara si všimli také skauti z Norska. V jejich lize nastřílel neuvěřitelných 25 gólů. Následovalo angažmá v Číně (zápasy/počet gólů) 28/9, ve Švédsku 20/14, Izrael 24/32 a teď působí v ruském Rostově, kde je taková malá islandská skupinka hráčů. Je to samozřejmě jeden z mnoha, ale pro českou ligu by se našlo na Islandu dost vhodných hráčů. Fotbal se v posledních letech dost vyrovnává. O tom svědčí stále častější překvapivé výsledky fotbalových trpaslíků v mezinárodním i klubovém fotbale.
Dá se i o islandské nejvyšší soutěži říct, že je vyrovnaná? Nebo tam je – podobně jako v ČR – hrstka dvou nebo tří celků, které převyšují zbytek rozpočtově i herně?
Obecně bych řekl, že liga je vyrovnaná. Častěji než u nás lepší kluby klopýtnou s papírově horším soupeřem. V horních patrech se vždy pohybuje 5 stálých týmů (FH, Valur, Stjarnan, Breidablik a KR). Pak tu máme týmy středu tabulky, které se střídají podle formy v roli černého koně a každý rok berou body nejsilnější pětici. Letos dlouho kousal Grindavík, nicméně „Grindavíkchester“ se nekonal. Nakonec se postupně z prvního místa propadl až na desáté. Rozpočtově ostatní kluby převyšuje Hafnarfjordur a ten letos skončil na pátem místě, tedy bez pohárů. Přitom šel do sezóny s rekordním rozpočtem, s jasným cílem získat titul a skromnou snahou postoupit do skupinové fáze EL. Je bych označil jako nejbohatší tým (první profesionální tým na Islandu). Nicméně sezóna jim hrubě nevyšla. Což je velká škoda, protože v předkole LM a EL byli díky koeficientu poslední roky řazeni mezi nasazené týmy.
Když už se narazilo na ty evropské poháry… Je šance, že brzy uvidíme islandský celek v základní skupině jedné z prestižních pohárových soutěží? Samozřejmě je to nevyzpytatelné skrz los, kde jsou i velká jména. Nicméně, je tam ten potenciál a snaha prorazit po reprezentační úrovni i na té klubové?
Když se tam dostal tým z Lucemburska, není nereálné, že se do skupinové fáze alespoň EL probojuje také islandský tým. Samozřejmě, jak říkáte, záleží na mnoha věcech. Hlavně na formě a na losu. Krok chyběl v roce 2014 Stjarnanu, který vypadl až ve 4. předkole EL s Interem Milán. Poslední roky končí islandské týmy v 2. až 3. předkole na týmech jako je Maribor, Braga, nebo Celtic, které už mají zkušenosti se základní skupinou EL. Osobně věřím tomu, že se do pěti let povede někomu postoupit.
Ještě menší návrat k reprezentaci. Po MS skončil u reprezentace trenér Hallgrímsson, který dokázal Island dotáhnout premiérově na Euro i na MS. Náhrada sice přišla, konkrétně v podobě Erika Hamréna, ale první dva zápasy v Lize národů nedopadly vůbec dobře. Prohra 6-0 se Švýcarskem a následně 3-0 s Belgií? Minimálně výsledek utkání se Švýcarskem byl šokující. Čím si lze takový rozdíl oproti výsledkům na nedávném MS vysvětlit? Čeká snad islandský nároďák v blízké budoucnosti útlum?
Islandský tým dotáhl na Euro švédský trenér Lars Lagerback. Heimir Hallgrímsson byl pouze asistent, tým vedl až v kvalifikaci na MS s naprosto stejnou taktikou jako švédský matador. Nový trenér by měl podle mě obměnit kádr. Několik hráčů už na MS potvrdilo, že do týmu výkonnostně nepatří a přesto žádná velká obměna nepřišla. Po těchto špatných zápasech, které jsem bohužel neviděl, nemohu hodnotit styl nového trenéra. Výsledek je hrozivý a předvedená hra prý špatná. Nicméně jsou to pořád jen dva zápasy. Takže bych tomu dal ještě chvilku čas. Teď ještě není dobré dělat nějaké závěry. Nicméně bych rád v národním týmu viděl menší generační výměnu a začátek nového herního stylu podle představ nového trenéra.
Díky za opravu a doplnění. Jakých hráčů by se měla generační obměna týkat?
Stačilo by vyměnit pár starších hráčů a dát prostor mladším, aby se islandský fotbal dál posouval. Teď je na to podle mě ideální doba. Např Kári Arnason (35 let), Emil Hallfredsson (34 let), Birnir Saevarsson (33 let) u těchto hráčů v národním týmu pozoruji spíš klesající výkonnost.
Poslední otázky na závěr. O víkendu skončila sezona islandské ligy. Čím se bude vaše stránka zabývat během ligového volna a máte ambice či chuť časem pořádat třeba společné výjezdy na zápasy nejvyšší islandské soutěže? A celkově bych se rád zeptal, kam to chcete se stránkou dotáhnout, proč vlastně stránka vznikla a jaké byly vaše ambice při zakládání?
Během ligového volna budeme jako vždy informovat o všem, co nám bude připadat zajímavé. Nejčastěji přidáváme informace o islandských hráčích v zahraničí, budeme se věnovat reprezentaci, přidávat videa pěkných gólů z uplynulé sezóny a před startem nového ročníku, jako vždy, přehled důležitých změn v každém klubu. Pokud bude čas, tak i informační věci se zajímavostmi o daném klubu atd.
Takové ambice nemáme. Rádi bychom ale časem uspořádali nějaké setkání při příležitosti Islandského dne, který pořádá klub islandských fanatiků a poté společnou návštěvu zápasu islandského týmu u nás.
Stránka vznikla proto, abych i dalším lidem, kteří jsou nespokojeni s děním v domácím a světovém fotbale, stejně jako jsem byl já, ukázal něco jiného. Po šesti letech fungování je naší jedinou ambicí informovat fotbalové fanoušky o této krásné lize, kde je fotbal ještě o sportu a ne o penězích. Rozhodně není naším cílem mít tisíce odběratelů. Děláme to pro zábavu a jsme skutečnými nadšenci do islandského fotbalu. Za roky existence jsme se setkali jen s pozitivním hodnocením. Proto zveme i vaše čtenáře, aby navštívili naší stránku a objevili krásu islandské ligy.
Na závěr musím říci, že to pro mě byl velice příjemný a přínosný rozhovor, díky němuž mne čím dál více láká sledování nejvyšší islandské soutěže, tedy Pepsi deildin. Pokud rozhovor někoho zaujal a chce taktéž sledovat islandskou nejvyšší soutěž, nebo mít alespoň nějaký přehled, tak doporučuji navštívit na facebooku stránku Islandská fotbalová liga Cz/Sk. Jinde se více o islandském fotbale v češtině nedozvíte a rozhodně je to velice zajímavé a lákavé. Moc děkuji za poskytnutí rozhovoru!
-
Fotbalpřed 4 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 4 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 3 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí