Spojte se s námi


Fotbal

Vyhořené talenty. Předpovídala se jim velká budoucnost, ale svůj potenciál vůbec nenaplnili

Fotbalový svět čas od času oslavuje zázračného mladíka, který má být budoucí ikonou. Občas svůj potenciál naplní, někdy se však kariéra oslavovaného teenagera hodně zakutálí. Kteří talentovaní fotbalisté nedosáhli na vrchol svých sil?

Publikováno

dne

Fotbalový svět čas od času oslavuje zázračného mladíka, který má být budoucí ikonou. Občas svůj potenciál naplní, někdy se však kariéra oslavovaného teenagera hodně zakutálí. Kteří talentovaní fotbalisté nedosáhli na vrchol svých sil?

Když se řekne zmařený talent, samozřejmě si každý vzpomene na Adriana, Robinha či Maria Balotelliho. Pojďme se však podívat na ty méně známé případy, kteří měly však také obrovský potenciál.

Bojan Krkič – 32 let, bez angažmá

Měl to být další Messi. Bojan už v 16 letech začal zářit v A-týmu Barcelony, v první sezóně vstřelil 12 gólů. V dalších třech ročnících se ale nedokázal prosadit do základní sestavy Culés, odešel tak do AS Řím. Po jedné sezóně odešel na hostování do AC Milán, další sezónu strávil na hostování v Ajaxu.

Tím ale výčet slavných klubů u Bojana skončil. Jeho kariéra už měla pouze sestupnou tendenci. Na několik let se upsal anglickému Stoke, kde odehrál dvě a půl sezóny, poté chodil po hostováních. Kariéru zkusil nakopnout v Mainzu a v Alavésu, dohromady v těchto dvou angažmá ale vstřelil jen 1 gól.

V roce 2019 tak odešel do MLS, kde nastupoval za Club de Foot Montreal. Ve 31 letech se stal volným hráčem a byl bez angažmá. Na začátku srpna se upsal japonskému Kobe, kde si zahraje s Andrésem Iniestou. Potenciál měl však na to, aby hrál se španělským kouzelníkem na vrcholu slávy v Barceloně.

Ani v Kobe dlouho nevydržel, za dva roky odehrál jen 20 zápasů a vstřelil jeden gól, od nového roku je bez angažmá.

Hachim Mastour – 24 let, Renaissance Zemamra

Italský supertalent s marockými kořeny. Mastour už v 15 letech trénoval s A-týmem AC Milán, dle jeho výkonů v mládeži byl považován za budoucího držitele Zlatého míče a jednoho z největších talentů na světě. Rozehrát se měl na hostování v Malaze a Zwolle, ani v jednom angažmá se ale do dospělého fotbalu neprosadil.

Mastour je skvělým příkladem toho, že jen talent nestačí. Sláva mu v 16 letech stoupla do hlavy, na trénincích se údajně nikdy moc nepředřel a hřešil jen na svůj nesporný talent.

Nastupoval za Regginu v italské třetí lize, následně za Carpi taktéž v Serii C. Tam v minulé sezóně odehrál 10 utkání a vstřelil 1 gól.

Po konci smlouvy v Itálii byl rok a půl bez angažmá, a tak se vrátil domů. V zimě 2023 se upsal klubu Renaissance Zemamra, tým ve druhé marocké lize. Zatím naskočil do jednoho zápasu a ihned skóroval.

Max Meyer – 27 let, Fenerbahce

U Maxe Meyera se úplně nedá říct, že by měl špatnou kariéru. Schalke, Crystal Palace, Kolín nad Rýnem, nyní Fenerbahce. Ale šikovný střední záložník měl mnohem na víc, vždyť už v 17 letech začal nastupovat za tehdy našlapané áčko Schalke.

Ve svém prvním kompletním ročníku patřil do základní sestavy klubu z Gelsenkirchenu a vstřelil 7 gólů. Odehrál i 9 utkání v Lize mistrů, kde Schalke vypadlo v osmifinále s pozdějším vítězem Realem Madrid. V Německu byl považován za obrovský talent, v budoucnu měl být tahounem „Die Mannschaft“.

Jeho výkony v Schalke ale začaly uvadat a po šesti sezónách odešel do Crystal Palace. Tam odehrál za dvě sezóny 46 ligových zápasů a připsal si pouze 1 gól a 2 asistence, což je na podhrotového záložníka velice chabá bilance.

Stěhoval se tak do Kolína nad Rýnem, kde odehrál v sezóně 2020/21 11 utkání, do statistik se nezapsal gólem ani asistencí. Loni v létě odešel jako volný hráč do Fenerbahce, kde ale vydržel jen půl roku a odehrál pouze 6 ligových utkání.

V zimě se tak snažil nakopnout kariéru v dánském Midtjyllandu, ale ani tam se mu nevedlo, naskočil do osm ligových utkání a vrátil se do Turecka. Přišel tak úplný úpadek v kariéře, když se před aktuální sezónou odebral do švýcarského Lucernu.

Na druhou stranu, zde se mu alespoň daří individuálně, za 18 ligových zápasů nasbíral 7 gólů a 3 asistence. Trefil se také v poháru.

Adnan Januzaj – 28 let, Basaksehir

Belgický fotbalista vlétl do profesionální kariéry ve velkém stylu. V sezóně 2013/14, když mu bylo 18 let, začal nastupovat za Manchester United a v prvním ročníku vstřelil 4 góly a přidal 3 asistence. Patřil k nejlepším hráčům Red Devils, měl být další velkou hvězdou na Old Trafford.

Jeho tréninková morálka ale nebyla příliš vysoká, což se později projevilo i na výkonech. V sezóně 2014/15 nastoupil do 18 utkání, nepřipsal si však ani gól, ani asistenci a jeho výkony měly daleko k těm, se kterými okouzlil fanoušky United.

Snažil se tak rozehrát v Dortmundu, tam však nastoupil pouze do 6 ligových utkání a nijak nezaujal. Následně odešel na hostování do Sunderlandu, kde odehrál 25 utkání v Premier League a připsal si 3 asistence.

V roce 2017 odešel na přestup do Realu Sociedad, španělská La Liga mu poměrně sedla. Za čtyři sezóny v San Sebastianu nasbíral 16 gólů a 18 asistencí a lehce opět pookřál.

Proto si jej v létě 2022 vybrala jako posilu Sevilla, jenže tohle angažmá skončilo fiaskem. Januzaj za půl roku naskočil do pouhých dvou utkání, nový trenér Jorge Sampaoli jej v týmu nechtěl, a tak 28letý Belgičan odešel v zimě na hostování do tureckého Basaksehiru.

Zdroj: Livesport, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené