Spojte se s námi


Hokej

A zase ti rozhodčí, Verva zuří! Je pravidlo o mlčenlivosti účastníků po utkání ještě správné?

KOMENTÁŘ – Rozhodčí jsou věčné téma. Když už váš tým prohraje, nechcete za to hanit své miláčky. Sudí jsou ideálním terčem na určení hlavního viníka trpké porážky. Po čtvrtečním druhem utkání předkola play-off Tipsport Extraligy cítí křivdu litvínovští fanoušci, kteří museli zkousnout druhou porážku v sérii, ačkoliv velmi statečně a nadějně sahali po výhře.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Rozhodčí jsou věčné téma. Když už váš tým prohraje, nechcete za to hanit své miláčky. Sudí jsou ideálním terčem na určení hlavního viníka trpké porážky. Po čtvrtečním druhem utkání předkola play-off Tipsport Extraligy cítí křivdu litvínovští fanoušci, kteří museli zkousnout druhou porážku v sérii, ačkoliv velmi statečně a nadějně sahali po výhře.

Ve vyřazovacích bojích je to ještě větší téma než obvykle. Když některý z týmů cítí křivdu po prohraném utkání základní části, jde to přejít s chladnější hlavou, neboť většinou je ještě ve hře spousta bodů, na které se je třeba soustředit. Koukat spíše do budoucna.

V play-off je to ale jiné. Jedno utkání může znamenat velký krok k definitivnímu konci sezony. To si jistě uvědomují také hokejisté litvínovské Vervy, kteří po druhém utkání série předkola odjíždějí z Třince s rozporuplnými pocity. 

Bylo to znát i po konci utkání, kdy se ve středu kluziště malém strhla hromadná mela. Nejaktivněji hasil první plamínky vášní Martin Růžička, který odtrhával své spoluhráče z hromadné strkanice a tak na velký požár nakonec nedošlo.

Podle formací webu Sport.cz si po zápase v šatně při shlédnutí videozáznamu od plic ulevil asistent litvínovského trenéra Robert Reichel. On i jeho tým jsou přesvědčeni, že k rozhodující brance by nedošlo, kdyby chvíli před tím odpískali čároví rozhodčí zakázané uvolnění Ocelářů. 

Odpověď hlavního kouče Karla Mlejnka na tuhle situaci? „Miluju peníze,” vypustil stručně a jasně. Stejně tak Verva nesouhlasí s vyloučením Jana Strejčka z 56. minuty, po kterém šel Třinec po využité přesilovce do vedení. Verva jednobrankové manko ještě stáhla, ale pachuť byla před odjezdem domů velmi silná.

ZA VŠE MŮŽE ROZHODČÍ

Pokud budete chodit s diktafonem v pátek ráno po někde po litvínovské fabrice, těžko vám někdo z místních fanoušků řekne, že utkání rozhodl někdo jiný. Takhle by to ale bylo nejspíš v každém extraligovém městě v republice.

Sudí udělali v druhém předkole play-off mezi Třincem a Litvínovem hromadu menších či větších přešlapů. Hokej se hrál ve vysokém tempu, s tím zkrátka chyby přicházejí. Chybovali na obou stranách. Potíž je v tom, že osud zápasu se přiklonil na stranu Ocelářů.

Jenomže chyby rozhodčích jsou běžnou součástí hry. Všude na světě. Chybují i v jiných evropských soutěžích, chybují v NHL, chybují i při finále mistrovství světa. Tento lidský faktor je i dnes běžnou součástí hry.

V každém utkání najdeme několik odpískaných, neodpískaných nebo špatně posouzených momentů. Rozdíl reakce je pouze v tom, jak zásadní vliv má daná chyba na průběh utkání.

Jenomže litvínovští hokejisté si mohou sypat popel do značné míry i na svou stranu. Poměr vyloučených hráčů hraje v neprospěch domácích, vyfasoval osm trestů proti pěti na druhé straně. A to měla Verva ještě k dispozici přesilovku pět na tři. 

Litvínov měl Třinec na lopatkách, vstřelil čtyři góly, což je na vyřazovací boje vysoké číslo. Marek Mazanec navíc neměl ve čtvrtek večer zrovna svůj nejlepší den v brance. Hodně toho vlastně hrálo ve prospěch Litvínova, ten ale nakonec odešel poražen. Místo srovnání série vedou Oceláři 2:0 a o víkendu už budou útočit na postup do čtvrtfinále.

DISKUSE PO ZÁPASECH

Nebude ve finále vlastně ani žádným překvapením, jestli Karel Mlejnek dostane za výrok s penězi po uznání jako bonus pokutu. Pravidlo hovoří jasně – žádné veřejně hodnocení výkonu sudích v den utkání. Nutno na obranou koučů ale říct, že média trenéry i hráče do těchto hodnocení mnohdy vyloženě tlačí.

Navíc rozhovor po zápase pevnou součástí povinností účastníků, těžko se těmto otázkám mohou vyhnout. Ale bohužel, musejí udržet nervy na uzdě a jazyk za zuby. Kousnout se, hodit palčivé dotazy novinářů za hlavu a emoce si vybít někde jinde, přestože je zrovna pár minut po zápase.

Má ale tohle pravidlo o mlčenlivosti vůbec nějaký smysl? Existují různé pohledy. Můžeme říct, že nemají. Že účastníci extraligových zápasů by měli mít plné právo vyjádřit se k tomu, co se odehrálo na ledě. Faktem ale je, že negativní hodnocení na adresu sudích by se nejspíš stalo běžnou součástí všech rozhovorů. V play-off obzvlášť!

Možná by stálo za to zvážit, jak dlouho je potřeba tohle pravidlo. Jestli by nestačilo, kdyby se omezilo třeba na bezprostřední okamžiky po utkání, kdy stojí hráči a trenéři v mix zóně ještě s horkou hlavou. Tam by někdy létaly hodně silné výrazy, vznikaly by mediální války.

V každém případě, nic z toho se neodrazí na výkonu rozhodčích. Na ledě vždycky bude ze strany pruhovaných rozhodovat lidský faktor, který sebou ponese chyby. Nebo bychom mohli hromadu momentů rozpitvávat u videa, ale tím by nakonec možná hokej utrpěl ještě víc.

Zdroj: Tipsport Extraliga, sport.cz

Reklama

Oblíbené