Spojte se s námi


Florbal

Jak dostat elitní florbal do regionů? Superlize vládnou pražské celky, brzy jich může být polovina

Florbal a regiony. Spojení, které nejde příliš dohromady, tedy alespoň co se nejvyšší úrovně v Česku týče. Do play-off se v Livesport Superlize letos dostalo nejvíce pražských celků v historii, další tým z hlavního města suverénně válcuje 1. ligu a míří za postupem mezi elitu. Nestává se z florbalu tak trochu sport Pražanů?

Publikováno

dne

Florbal a regiony. Spojení, které nejde příliš dohromady, tedy alespoň co se nejvyšší úrovně v Česku týče. Do play-off se v Livesport Superlize letos dostalo nejvíce pražských celků v historii, další tým z hlavního města suverénně válcuje 1. ligu a míří za postupem mezi elitu. Nestává se z florbalu tak trochu sport Pražanů? A nepřichází tím o svůj velký potenciál?

Praha má zhruba 1,3 milionu obyvatel. Sídlí v ní největší a nejstabilnější firmy, jakožto potenciální sponzoři, velké množství kvalitních vysokých škol, jakožto místa, kam často směřují mladí nadějní sportovci, čítá množství větších či menších hal a sportovišť, nabízejících široké možnosti uplatnění.

Zdá se tak býti zcela logické, že právě tam se shromažďují nejkvalitnější celky a hráči tuzemského sportu. Jenže v jednom z nejoblíbenějších a nejvíce se rozvíjejících z nich, florbalu, se z přirozené vyšší kvality spojené s hlavním městem stává totální dominance.

V Livesport Superlize, nejvyšší mužské soutěži, má své působiště právě v Praze hned šest ze čtrnácti celků. Tento samotný fakt by možná ještě nebyl tak moc zvláštní, pokud by letos nedošlo na rekord. Všechny tyto týmy se totiž probojovaly do čtvrtfinále a poprvé v historii ligy je tak nejlepší osmička tvořena z celých tří čtvrtin pražskými mužstvy.

Královské Vinohrady, Black Angels, Sparta, Chodov, Bohemians a zcela suverénní Střešovice. To tu ještě nebylo. Vše „zachraňují” jen Mladá Boleslav, která však koneckonců k Praze nemá vůbec daleko a na vrcholu se pochopitelně drží především díky štědré podpoře automobilky Škoda, a ostravské Vítkovice.

Pravdou je, že právě poslední dva zmíněné celky se posledních pět, respektive čtyři roky (ročník 2019/20 se kvůli pandemii nedohrál) střídají na mistrovském trůnu, jinak ale vládnou především právě Pražané.

Letos, jak jest výše již částečně zmíněno, tato „vláda” dospěla do extrému. Šest z šesti týmů se dostalo do čtvrtfinále, Tatran Střešovice navíc dosáhl neuvěřitelného počinu, když v základní části jako první v dějinách neztratil jediný bod a inkasoval v průměru ani ne třikrát za zápas.

Za zmínku stojí i pohled do 1. ligy, neboli druhé tuzemské mužské soutěže. I tam totiž bezkonkurenčně vládne pražský tým. Butchis jsou letos nováčkem, přesto všechny šokovali, když v premiérové sezoně dosáhli na historicky nejvyšší počet bodů v základní části této ligy s jedinou porážkou.

Do play-off pak vstoupili zcela dominantními výsledky 17:1 a 11:4. Vzhledem k tomu, že každoročně jeden celek postupuje přímo do superligy se tedy zdá velmi pravděpodobná možnost, že by v příštím roce přibyl další tým z české metropole. A tak by jich byla už celá polovina.

Takové číslo nemá přitom napříč českým sportem obdoby. Pro srovnání: hokejovou extraligu hraje pouze Sparta, fotbalovou Fortuna ligu ještě Slavia a Bohemians. Jde přitom o jediné dva týmové profesionální sporty u nás.

Z těch neprofesionálních, k nimž se řadí právě i florbal a které jemu mají nejblíže, lze zmínit volejbal s jediným pražským mančaftem v nejvyšší lize (z třinácti), futsal s dvěma z dvanácti, házenou, již z čtrnácti týmů hraje jeden z hlavního města, a basketbal, kde mezi dvanáctkou účastníků naleznete dva z Prahy.

Florbal tak tvoří velkou výjimku. Přitom se to zná značně paradoxní. Mezi dětmi a mladými lidmi celkově patří k jasně nejpopulárnějším sportům na hraní napříč celou zemí.

Hraje se téměř na každé škole a dnes již snad není žáka, který by alespoň někdy nedržel v ruce florbalovou hůl, ba nechtěl hrát florbal ideálně každou hodinu tělocviku či nenavštěvoval ve svém okolí nějaký florbalový kroužek.

Podle statistik je jen registrovaných hráčů v tuzemsku na 76 tisíc, vyjma drobného poklesu v sezoně po covidu navíc každoročně prudce stoupá počet týmů v oficiálních soutěžích Českého florbalu. Poměrně jednoznačně tedy jde o druhý největší sport u nás.

Přesto nejsou celky z menších měst a regionů schopny hrát na nejvyšší úrovni. Ostatně v nejvyšší lize třeba úplně chybí i Brno. Mimo Prahu a zmíněné kluby jsou v superlize aktuálně pouze Liberec a od něj nepříliš vzdálená Česká Lípa, Pardubice, Ostrava, Otrokovice a Karlovy Vary. Zastoupeno je pouhých sedm krajů, nějaký navíc po sezoně o superligu přijde (tedy pakliže nevypadne Česká Lípa).

Florbal má přitom ambice nadále navyšovat členskou základnu a především zájem diváků. To ale nepůjde moc dobře, pokud nejvyšší soutěž budou hrát takřka výhradně pražské celky a navíc ji budou vládnout tak, jako to dělají letos.

Lidé v regionech zájem mají. Svědčí o tom mimo jiné občasné výjezdní superligové zápasy, na něž právě v často nejvyšším florbalem nedotčených místech přijde nadprůměrné množství diváků. Jenže asi jen málokdo sleduje pravidelně nějakou soutěž „jen tak”, aniž by někomu fandil, tedy ideálně v ní měl alespoň tým ze svého blízkého okolí.

Pokud chce florbal navýšit zájem o svůj hlavní produkt a celkově vzbudit větší chuť po tomto sportu napříč republikou, potřebuje dostat superligu i do dalších větších či menších měst a regionů.

Je jasné, že pokud je v určité oblasti alespoň nějaký výše postavený klub, zájem je tam přirozeně daleko větší.

Rodiče vozí děti alespoň tu a tam na zajímavé zápasy, ty pak zase inspirovány tím, co viděly, trénují o to intenzivněji. A s větší motivací, neboť vědí, že pokud budou tvrdě makat a chtít, mohou se jednou právě do toho většího regionálního týmu propracovat a hrát na nejvyšší úrovni.

Naopak tam, kde není na co chodit, logicky ani není co okoukávat, chybí inspirace, perspektiva, že by si vás časem někdo vytáhnul do týmu v kvalitní soutěži a zájem o florbal v těchto místech upadá.

Ten tak minimálně ztrácí potenciální talenty, které z těchto důvodů zvolí kupříkladu jiný sport, ale i fanoušky, kteří by jinak třeba podporovali tým ve svém kraji a více se zajímali o celkové dění, navštěvovali zápasy včetně superfinále a tak dále.

Ano, tento pohled není pevně podložen jasnými daty, plyne však z mnohaletého pozorování a logického uvažování. Dokud superligu bude hrát šest, či dokonce sedm týmů z hlavního města a další z jeho blízkého okolí, těžko se florbal bude rozvíjet v dalších českých regionech, nabírat větší množství nových hráčů a především vzbuzovat výrazně větší zájem lidí.

Určitě tím nechci apelovat na nějaké omezování pražských mužstev, či snad nastavování nějakých kvót. Tak by to ani nemohlo fungovat. Rozhodně je ale na velké zamyšlení, jak více podporovat a rozvíjet tento krásný sport v český regionech, aby měl na nejvyšší úrovni větší zastoupení, a tak se zatraktivnil a přilákal snad i více diváků a zájemců celkově.

Zdroj: Livesport Superliga

Reklama

Oblíbené