Fotbal
MS 2022 v Kataru: Kontroverze a striktní zákazy, šokující kolaps Německa, Messi získal vytoužené zlato!
Mistrovství světa v Kataru bylo již dvaadvacátým šampionátem v historii a bohužel se na něj opět neprobojovala české reprezentace. Pro zlaté medaile si došli fotbalisté Argentiny, přičemž Lionel Messi zaznamenal díky tomuto triumfu velký kariérní zápis. A jak je už v historii světových šampionátů zvykem, i v Kataru jsme byly svědky mnoha kontroverzí a zákazů.
Mistrovství světa v Kataru bylo již dvaadvacátým šampionátem v historii a bohužel se na něj opět neprobojovala české reprezentace. Pro zlaté medaile si došli fotbalisté Argentiny, přičemž Lionel Messi zaznamenal díky tomuto triumfu velký kariérní zápis. A jak je už v historii světových šampionátů zvykem, i v Kataru jsme byly svědky mnoha kontroverzí a zákazů.
Je to šampionát, který mají všichni fotbaloví fanoušci ještě v živé paměti, byť už i MS 2022 v Kataru patří do historie. A právě MS 2022 v Kataru je naším posledním dílem v rámci dlouhé série o světových šampionátech už od roku 1930. Tento turnaj se poprvé v historii mistrovství světa ve fotbale konal na arabském území a mimo klasický letní termín.
Katar, jakožto hostitel posledního mistrovství světa ve fotbale, v rámci své kandidatury porazil USA, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, o pořádání se podělilo celkem 5 měst, respektive osm stadionů.
Konkrétně se jednalo o Al Chúr, Lusail, Dauhá, Al Raján a Al Wakrah. Právě ke stadionům se ale váže jedna velká zajímavost. Některé z nich totiž měly být po turnaji rozebrány a tyto prostory využity k jiným účelům.
A jako už tradičně, ani tento světový šampionát se co do pořadatelství nevyhnul různým kontroverzím. Podrobně se všem věnujeme v našem výše přiloženém speciálu. Jednalo se nicméně zejména o diskriminaci LGBT komunity a žen, právním systému v Kataru nebo zaměstnávání migrantů.
Kvalifikanti
Do kvalifikace na MS 2022 v Kataru se zapojilo celkem 206 zemí, které bojovaly o celkem 31 místenek. Katar, jakožto hostitel, se na tento světový šampionát kvalifikoval automaticky. Podobně jako na předchozím mistrovství v Rusku se ani do Kataru nekvalifikoval národní tým Itálie.
Bez účasti byla také, ačkoliv už bohužel nepřekvapivě, Česká republika. Naopak podruhé v historii se na MS ve fotbale probojovala Kanada. MS 2022 v Kataru se zúčastnilo celkem 13 evropských zemí, 7 amerických, 6 afrických, 5 asijských a Austrálie, jakožto zástupce Oceánie.
EVROPA – Německo, Dánsko, Francie, Belgie, Chorvatsko, Srbsko, Španělsko, Anglie, Švýcarsko, Nizozemsko, Portugalsko, Polsko, Wales
AMERIKA – Brazílie, Argentina, Uruguay, Kanada, Mexiko, USA, Kostarika
AFRIKA – Ekvádor, Ghana, Senegal, Tunisko, Maroko, Kamerun
ASIE – Katar, Írán, Jižní Korea, Japonsko, Saúdská Arábie
OCEÁNIE – Austrálie
Skupinová fáze
Nebylo by to to pravé mistrovství světa, kdyby turnaj, respektive základní skupiny nepřinesl nějaký šok. V Kataru se o obrovské překvapení, byť negativní, postarali Němci, kteří nedokázali postoupit ze základní skupiny E. Za sebou nechali pouze čtvrtou Kostariku, nestačili však na první Japonsko a druhé Španělsko.
Jak už výše píšeme, nejen kontroverze spojené s MS 2022 v Kataru, ale také jeho samotnému průběhu se věnujeme právě v našem výše přiloženém speciálu. Tam se dozvíte další zajímavé pikantnosti, které s nepostupem Německa a dalších týmů souvisely.
Druhé velké překvapení nabídla skupina F, ze které nepostoupila Belgie. Naopak velmi pozitivně ohromilo fotbalový svět Maroko, které tuto skupinu ovládlo. Spolu s ním postoupilo do vyřazovací fáze také Chorvatsko.
Co se týče dalších základních skupin, dá se to interpretovat tak, že z každé z nich postoupil ten, kdo měl. Je ale pravdou, že nemalým zklamáním bylo také Srbsko, které svou základní skupinu nezvládlo. Byť mělo ve skupině těžké soupeře v podobě Brazílie, Švýcarska a Kamerunu.
Mnozí zřejmě také očekávali postup Uruguaye. Do osmifinále postoupili favorizovaní Portugalci, v boji o postup byla úspěšnější také Jižní Korea. Na turnaji nezaujalo také Dánsko, jež skončilo ve skupině D poslední za Francií, Austrálií a Tuniskem. Které týmy tedy postoupily do další fáze?
Nizozemsko, Senegal, Anglie, USA, Argentina, Polsko, Francie, Austrálie, Japonsko, Španělsko, Maroko, Chorvatsko, Brazílie, Švýcarsko, Portugalsko a Jižní Korea.
Vyřazovací fáze
Kromě dvou utkání nabídla většina osmifinálových soubojů vcelku jasné výsledky. Nizozemsko prošlo přes USA (3:1), Argentina přes Austrálii (2:1), Francie přes Polsko (3:1), Anglie přes Senegal (3:0), Brazílie vyřadila Jižní Koreu 4:1 a Portugalci sestřelili Švýcary 6:1.
Dva zápasy musely rozhodnout až pokutové kopy. Japonsko po vcelku vyrovnaném průběhu nezvládlo penaltový rozstřel proti Chorvatsku, skvělý zápas mezi Marokem a Španělskem zvládl lépe první jmenovaný tým. Španělé neproměnili ani jeden pokutový kop, Maročanům zajistily tři přesné trefy postup do čtvrtfinále.
To už přineslo mnohem tvrdší a těsnější bitvy, včetně nejednoho šokujícího výsledku. Favorizovaná Brazílie totiž nezvládla duel s Chorvatskem a po penaltách se pakovala domů. Infarktový závěr zápasu nabídlo utkání mezi Nizozemskem a Argentinou.
Lionel Messi a spol. však zvládli penaltový rozstřel 4:3 a postoupili dále. Maročanům stačil jeden gól k vyřazení Portugalců, Anglie ve vyrovnaném klání nestačila na Francii (1:2). Vítěznou trefu obstaral Olivier Giroud. Semifinálové bitvy žádné překvapení nepřinesly, ba právě naopak.
Argentina si poradila s Chorvatskem 3:0, když se jednou trefil Messi a dvakrát Julián Álvarez. Francie čelila v semifinále Maroku, které přes velice sympatické výkony dále nepostoupilo. I přesto však zaznamenalo rekord, když se jako první africký celek v historii probojoval až do semifinále.
Francouzi po gólech Thea Hernándeze a Randala Kolo Muaniho postoupili do finále. Maročané, přestože jim to velká část fotbalových fanoušků přála, z Kataru neodvezli ani bronz. V sedmé minutě poslal Chorvatsko do vedení Joško Gvardiol, o dvě minuty později ale srovnal Darí. O bronzu pro Chorvaty nicméně ve 42. minutě rozhodl Mislav Oršič.
Velkolepou show, především tedy až od závěru druhé půle, přineslo finálové klání mezi Argentinou a Francií. I přes srdnatý výkon a neskutečně hrajícího Kyliana Mbappého to ale Francouzům nestačilo. Celek z Jižní Ameriky nakonec oslavil zisk zlatých medailí, přičemž hvězdný Messi konečně dosáhl na vytouženou trofej, která mu v jeho vitríně úspěchů do té doby chyběla.
Řečí čísel…
Jako už tradičně, na MS 2022 v Kataru bylo odehráno celkem 64 zápasů, ve kterých padlo celkem 172 gólů (v průměru 2,69 na zápas). Návštěvnost dosáhla na hodnotu 3 404 252, což na jedno utkání činí 53 191 diváků.
Nejlepším střelcem šampionátu se stal Mbappé s celkem 8 brankami. Trofeje pro nejlepšího gólmana, hráče a nejlepšího nejmladšího hráče nicméně patřily Argenticům. Konkrétně Messimu, Emilianu Martínezovi a Enzu Fernándezovi. Byť tedy bylo MS 2022 v Kataru spojeno s velkými kontroverzemi, je zapotřebí uznat, že to hostitelská země organizačně zvládla. Sportovně se tedy opět jednalo o vydařené mistrovství.
Zdroje: FIFA, ESPN
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí