Spojte se s námi


Fotbal

MS 2006 v Německu: Zlato pro Itálii, korupční skandál s pořadatelstvím nebo slavný incident Zidane vs. Materazzi

Mistrovství světa v roce 2006 bylo již osmnáctým v historii. Tento světový šampionát pořádalo Německo, byť jak se později ukázalo, samotné pořadatelství nebylo rozhodně žádnou náhodou. MS 2006 v Německu bude navždy spojeno s korupční aférou, sportovně se ovšem zapsalo do srdcí fanoušků. Česká reprezentace bohužel nepostoupila ze základní skupiny, zlato vybojovala Itálie.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 2006 bylo již osmnáctým v historii. Tento světový šampionát pořádalo Německo, byť jak se později ukázalo, samotné pořadatelství nebylo rozhodně žádnou náhodou. MS 2006 v Německu bude navždy spojeno s korupční aférou, sportovně se ovšem zapsalo do srdcí fanoušků. Česká reprezentace bohužel nepostoupila ze základní skupiny, zlato vybojovala Itálie.

Mnichov, Gelsenkirchen, Dortmund, Hamburk, Berlín, Hannover, Frankfurt, Norimberk, Kolín nad Rýnem, Kaiseslautern, Lipsko, Stuttgart – přesně v těchto dvanácti městech pořádalo Německo mistrovství světa v roce 2006.

Jak už to tak bývá, není jednoho mistrovství, které by alespoň nějakým způsobem neovlivnily politické aspekty nebo rovnou jakási forma korupční aféry. A u tohoto světového šampionátu jakbysmet.

Korupční skandál s pořadatelstvím

Jak už výše píšu, mistrovství světa v roce 2006 pořádalo Německo, nicméně jak v pozdějších letech dokázaly dokumenty Football Leaks, nebylo to co do rozhodnutí o pořadatelství zrovna nic čistého.

Švýcarská prokuratura, jak ostatně kromě Football Leaks nebo deníku Der Spiegel informoval také server BBC, obvinila bývalé německé funkcionáře, kteří se podíleli na organizaci mistrovství světa v roce 2006 v Německu, z podvodu.

Tento případ se poprvé dostal na titulní stránky novin v říjnu roku 2015, kdy německý zpravodajský časopis Der Spiegel obvinil Německo z využívání tajného peněžního fondu k nákupu hlasů FIFA na podporu své kandidatury na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2006.

Peníze údajně poskytl Louis-Dreyfus na žádost Franze Beckenbauera, který vedl výbor usilující o to, aby Německo získalo právo na pořádání této akce.

Podle žalobců byla tato částka splátkou půjčky, kterou Louis-Dreyfus v roce 2002 poskytl Beckenbauerovi, a která byla použita na různé platby jedné katarské společnosti.

Kromě Beckenbauera však patřily mezi obviněné osoby také dva bývalí předsedové německého fotbalového svazu (DFB) Wolfgang Niersbach a Theo Zwanziger, bývalý generální sekretář DFB Horst Rudolf Schmidt a Urs Linsi, jakožto bývalý generální sekretář mezinárodní fotbalové federace FIFA.

„Obvinění údajně v dubnu 2005 podvodně uvedli v omyl členy dozorčího orgánu organizačního výboru DFB pro mistrovství světa ve fotbale 2006 v Německu ohledně skutečného účelu platby ve výši přibližně 6,7 milionu eur,“ uvedla prokuratura v tiskovém prohlášení.

A po razii, kterou v sídle DFB provedly daňové úřady, vyšlo najevo, že výše zmíněná platba byla poukázána právě organizaci FIFA.

„Tato částka byla nejprve převedena z účtu vedeného DFB, respektive z MS 2006, na účet FIFA a ještě téhož dne ji FIFA převedla jako prostou platbu na švýcarský účet vedený Robertem Louisem-Dreyfusem (zesnulým šéfem společnosti Adidas – pozn. red.),“ stojí také v prohlášení.

Kvalifikanti

Co se však už samotného turnaje týče, z kvalifikace se na něj probojovalo celkem 32 celků. Z toho 14 evropských, 8 amerických, 5 afrických, 4 asijské a Austrálie, jakožto zástupce Oceánie. Co se konkrétních zemí týče, za Asii se na turnaji objevili Jižní Korea, Saúdská Arábie, Japonsko a Írán.

V rámci Afriky se na MS 2006 v Německu probojovali Tunisko, Angola, Pobřeží Slonoviny, Ghana a Togo.

Amerika měla své hlavní favority v Brazílii a Argentině. Tohoto šampionátu se každopádně zúčastnili také Ekvádor, Paraguay, Ekvádor, Mexiko, Kostarika a Trinidad a Tobago. No a co se týče evropských zástupců? Tady je onen seznam jasně nejdelší.

Česko, Ukrajina, Polsko, Německo, Itálie, Francie, Nizozemsko, Švédsko, Anglie, Portugalsko, Srbsko a Černá Hora, Švýcarsko, Chorvatsko, Španělsko.

Konec ČR už ve skupinové fázi

Pro českou reprezentaci to ale bohužel nebyl vydařený turnaj. Ve skupině E Češi narazili na USA, Ghanu a Itálii, přičemž první zápas se jim ještě povedl. Po dvou gólech Tomáše Rosického a jedné branky Jana Kollera český národní tým porazil USA 3:0 a dostal do čela skupiny E.

Česko však v dalších dvou duelech nevstřelilo ani jeden gól a podlehlo Ghaně (0:2) a Itálii (0:2). Nutno podotknout, český fotbal se v tehdejší době nenacházel v ideálním rozpoložení. A to v důsledku boje o moc, o němž se mnohem více dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

A nejen o něm, ale také o působení Vlastimila Košťála, vyhazovu důležitých osob a také o samotném průběhu MS 2006 v Německu z perspektivy českého týmu.

Portugalsko bez medaile, Němci ukořistili alespoň bronz

Portugalci z turnaje v roce 2006 zřejmě vytěžili maximum, byť domů nepřivezli žádný cenný kov. Základní skupinou prošli bez jediného zaváhání, v osmifinále vyřadili po šíleném průběhu Nizozemsko 1:0.

Nutno podotknout, tohle utkání bylo skutečně ostudou celého mistrovství a bezpečně se dá interpretovat jako okopávaná. Rozhodčí totiž tasil hned 14 žlutých karet a další 4 červené, jediným gólem rozhodl o postupu Portugalska Maniche.

Německo prošlo svou základní skupinou velice podobně jako Portugalsko, a tedy s plným počtem bodů. A v osmifinále rovněž neměli se svým soupeřem žádný větší problém. Němci vyřadili Švédy poměrem 2:0, když dvěma góly ve čtvrté a dvanácté minutě rozhodl Lukas Podolski.

Čtvrtfinále pak nabídlo sveřepou bitvu s Argentinou, kterou nerozhodla základní hrací doba a ani prodloužení. Za stavu 1:1 se muselo jít do penalt, ve kterých byli úspěšnější právě Němci.

Penaltovým rozstřelem museli projít také Portugalci. Ti s Anglií sehráli bezgólovou remízu, pokutové kopy nicméně rozhodly o postupu portugalského národního týmu. V semifinále pak Portugalsko nestačilo na Francii (0:1), Německo v prodloužení podlehlo Italům (0:2).

Oba týmy se spolu tedy utkaly v bitvě o bronz, načež právě tu zvládlo lépe Německo. Po dvou brankách Bastiana Schweinsteigera a vlastního gólu Petita vedli Němci už 3:0, v závěru zápasu pouze na rozdíl dvou gólů upravil Nuno Gomes.

Itálie mistrem světa, Francie stříbrná

Itálie podobně jako Německo a Portugalsko postoupila ze základní skupiny z prvního místa. Byť ne s devíti body, nýbrž se sedmi, když jedinou remízu zaznamenali pozdější mistři s USA (1:1). Francie prošla do další fáze turnaje z druhého příčky, ta první patřila Švýcarům.

Nutno podotknout, opravdu detailní průběh turnaje najdete v našem výše přiloženém speciálu. Zkušený novinář Stanislav Hrabě se navíc MS 2006 v Německu osobně zúčastnil a přidává tak velmi zajímavé pohledy i ze zákulisí šampionátu.

Osmifinále mezi Itálií a Austrálií přineslo až překvapivě těsný boj, když až v 95. minutě rozhodl o postupu Italů Francesco Totti. A to ještě z penalty. Francie naopak porazila 3:1 silné Španělsko.

A ve čtvrtfinále si poradila také s hvězdným výběrem Brazílie. K postupu přitom stačil jediný přesný zásah, jehož autorem byl tehdejší zářící Thierry Henry. Italové se ve vyřazovací fázi skutečně rozjeli. Jejich formu odnesla ve čtvrtfinále Ukrajina, která Tottimu a spol. podlehla 0:3.

A ačkoliv je semifinále zmíněno už výše, můžeme přejít rovnou k památnému finále. To totiž nabídlo mnohé, včetně nechvalně slavného incidentu Zinedineho Zidaneho s Marcem Materazzim.

Velké finále MS 2006 v Německu musely rozhodnout až pokutové kopy, ve kterých uspělo všech pět italských střelců. Jediným neúspěšným exekutorem byl na straně David Trezeguet, jenž svou střelu nasměroval do břevna. Rozhodující úder zařídil Fabio Grosso.

Řečí čísel…

Byť mělo i MS 2006 v Německu svou kaňku v podobě korupční aféry, sportovně to můžeme označit za skvělý šampionát. Jen samotné finále přilákalo lehce přes 715 milionů diváků, stadiony navštívilo celkem 3 353 655 diváků.

To je v průměru 52 401 fanoušků na jeden zápas. Padlo celkově 147 branek (přesně 2,3 na zápas), nejlepším střelcem mistrovství se stal Miroslav Klose s pěti góly.

Opět tedy musím připomenout, že pokud chcete znát nejen podrobnější průběh turnaje, ale také exkluzivní postřehy pana Hraběte, určitě neváhejte navštívit náš výše přiložený speciál.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené