Spojte se s námi


Ostatní

Na programu jsou premiérové lety na lyžích v sezóně, které hostí rakouský Kulm

Po japonském trojzávodě se skokané opět vracejí do Evropy, konkrétně do rakouského Bad Mittendorfu. To značí jediné, jsou před námi závody v letech na lyžích, v této sezóně premiérové. Na můstku Kulm se uskuteční o víkendu dva individuální závody

Publikováno

dne

Po japonském trojzávodě se skokané opět vracejí do Evropy, konkrétně do rakouského Bad Mittendorfu. To značí jediné, jsou před námi závody v letech na lyžích, v této sezóně premiérové. Na můstku Kulm se uskuteční o víkendu dva individuální závody. Závody budou i jakousi generálkou na MS v letech, které se zde uskuteční příští rok. Celkem čeká na „letce“ v sezóně dohromady šest individuálních závodů a jedno týmové klání. Boj o Malý křišťálový glóbus za lety na lyžích může začít.

Můstek

Rekordmanem zdejšího můstku Kulm-Skiflugschanze s HS 235 a K 200 je Slovinec Peter Prevc, který 16. 1. 2016 dolétl na metu 244 metrů. Zajímavostí je, že zde při testování skočila Rakušanka Daniela-Iraschko-Stolz rovných 200 metrů. Stalo se tomu tak 29. 1. 2003.

Historie, zajímavosti, statistiky

První závod se na tomto můstku uskutečnil 12. 3. 1982. Tehdy závod vyhrál Fin Matti Nykänen, před domácím Rakušanem Hubertem Neuperem, třetí tehdy skončil Rakušan Andreas Felder.

Celkem se tady prozatím uskutečnilo 28 závodů Světového poháru. Nejvíce vítězství zde získali skokané Rakouska, konkrétně deset. Nejúspěšnějším skokanem se třemi triumfy je Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Francouz Didier Mollard tady díky druhému místu získal 21. 1. 1993 své jediné kariérní umístění na stupních vítězů. Ten samý počin se povedl švédskému skokanovi Per-Inge Taellbergovi 23. 2. 1991, když tenkrát obsadil třetí příčku.

Poslední závody se tady konaly 15-16. 2. 2020. Předposlední závod vyhrál Polák Piotr Žyla, před Slovincem Timim Zajcem a třetím Rakušanem Stefanem Kraftem. Poslední závod opanoval Rakušan Stefan Kraft, před Japoncem Rjojem Kobajašim, třetí skončil Slovinec Timi Zajc.

Startovní listina, změny

Finové se oproti Sapporu představí ve třech. K Anti Aaltovi se po novu připojí Eetu Nousiainen a Niko Kytösaho. Vilho Pallosari bude startovat na juniorském šampionátu.

V japonském kádru dochází k jedné změně. Minimálně do závodů v rumunském Rašnově nahrazuje Džunšira Kobajašiho pětatřicetiletý Taku Takeuči. Pominuli letošní závody v Sapporu, kde startoval v tzv. národní skupině, tak jeho posledním startem ve SP byl v únoru 2020 závod v rumunském Rašnově. Tam v obou odskákaných závodech skončil shodně na 43. místě.

Němci budou startovat bez Karla Geigera a Philippa Raimnuda, kteří se budou věnovat individuálnímu tréninku. Nahradí je navrátilec Pius Paschke a třiadvacetiletý Justin Lisso. Ten prozatím nastřádal tři starty v závodech Světového poháru. Naposledy tomu bylo v lednu 2022, kdy v Titisee-Neustadt skončil na 13 a 11. místě.

V polském týmu nebude k vidění Pawel Wasek, jehož nahradí Jakub Wolny. K vidění bude duo Ukrajinců Witalij Kaliničenko a Jewhen Marusiak.

Spolufavorité, ohlédnutí za Sapporem, zajímavosti

Dawid Kubacki skončil ve třetím závodě v Sapporu poprvé v sezóně mimo TOP 10, když se umístil na 11 příčce. Halvor Egner Granerud sice v Japonsku nezvítězil v ani jednom ze závodů, leč jeho 3, 2 a 2 místo je známkou vysoké výkonnosti.

Anže Lanišek skončil ve druhém závodě díky špatným podmínkám při svém prvním skoku dokonce až padesátý. Kobajašimu domácí můstky svědčí jeho bilance z předešlého víkendu je 1, 3 a 1. místo. Uvidíme, zda ho domácí klání nakopla k lepším výkonům, než do závodů v Japonsku předváděl.

Nepatrné zlepšení výkonů je patrné u Slovinců Prevce a Zajce. Markus Eisenbichler dokázal být v poslední závodě dokonce třetí. Stabilní výkony prokazuje Rakušan Clemens Aigner. Ten se pokaždé z pěti odskákaných závodů, které absolvoval umístil vždy do 20. místa.

Každopádně o příčky nejvyšší příčky budou bojovat známá jména, ale určitě se dá čekat výraznější výsledkový progres u skokanů Norska a Slovinska, jenž jsou považováni za skvělé letce. Já osobně jsem zvědavý na výkony loňského vítěze SP v letech Žigi Jelara a od Zajce čekám atakování pódiového umístění.

Takový Johann Andre Forfang by mohl ukončit sérii 36 závodů bez umístění na pódiu a Marius Lindvik se na mamutím můstku může nakopnout k lepším výsledkům. Velkou neznámou budou Němci, kteří zůstávají hodně dlužni své pověsti. Prachbídné výkony podávají rovněž všichni Japonci, kromě Kobajašiho.

Češi, česká stopa na zdejším můstku

Z našich reprezentantů se závodů zúčastní pouze Filip Sakala.

1. místo

Jaroslav Sakala – 30. 1. 1993

Jaroslav Sakala – 31. 1. 1993

4. místo

Antonín Hájek – 9. 1. 2010

5. místo

Jakub Janda – 15. 1. 2005

6. místo

Ladislav Dluhoš – 24. 2. 1991

Jakub Sucháček – 8. 2. 1997

Roman Koudelka – 15. 1. 2012

Jan Matura – 12. 1. 2014

Program

Pátek 27. 1.

12:45 – kvalifikace

Sobota 28. 1.

14:15 – závod

Neděle 29. 1.

12:45 – kvalifikace

14:15 – závod

Zdroj: FIS

Reklama

Oblíbené