Tenis
Kdo ukončí dvacetileté čekání na grandslamového šampiona? Amerika vyhlíží obnovení zlaté éry!
Když v roce 2003 zvítězil na domácím US Open teprve jednadvacetiletý Andy Roddick, budoucnost amerického tenisu se zdála být na další roky zajištěna. Málokdo by si ale tehdy dokázal představit, že tento triumf bude dnes tím stále posledním.
Když v roce 2003 zvítězil na domácím US Open teprve jednadvacetiletý Andy Roddick, budoucnost amerického tenisu se zdála být na další roky zajištěna. Málokdo by si ale tehdy dokázal představit, že tento triumf bude dnes tím stále posledním. Ukončit historicky nejdelší čekání na grandslamový titul Američana by měla nastupující generace v čele s Taylorem Fritzem či Sebastianem Kordou.
Třiapadesát, tolik grandslamů získali američtí tenisté od počátku open éry (roku 1968). Jména jako Sampras, Agassi nebo McEnroe zná snad každá tenisový fanoušek. Co ale takový Fritz, Korda či Shelton?
Právě tato mladá trojice by se mohla zapříčinit o návrat tenisu z USA na nejvyšší příčky. V aktuálním vydání žebříčku ATP najdeme v elitní stovce hned patnáct hráčů americké národnosti, nejvýraznější zastoupení jakékoliv země. Nejlépe umístěním je však „až“ osmý Taylor Fritz.
Taylor Fritz
Už ve svých juniorských letech o sobě dal pětadvacetiletý tenista ze San Diega výrazněji znát. Po titulu na juniorském US Open v roce 2015 se stal juniorem roku.
Ještě v té samé sezoně se z Fritze stal profesionál a dokonce poskočil až mezi nejlepších 250 hráčů světa. V roce následujícím se Fritz posunul mezi nejlepší stovku, a zároveň nejmladším americkým finalistou turnaje ATP od roku 1988.
Průlom přišel v roce 2022. Na tzv. „pátem grandslamu“ v Indian Wells zaznamenal Fritz nejvýraznější úspěch v dosavadní kariéře. I přes zranění kotníku dokázal ve finále porazit bez ztráty setu Rafaela Nadala a stal se tak prvním domácím vítězem po více než dvaceti letech.
Dalším úspěchem bylo čtvrtfinále Wimbledonu, kde mu Nadal tentokrát po boji porážku oplatil, přesto se pětadvacetiletý tenista posunul do TOP desítky.
Hra Taylora Fritze je přesně to, co se od Američana očekává. Tvrdý servis a nekompromisní forehand však zápasy samy o sobě nevyhrávají.
„Má skvělé údery. Bezpochyby patří do TOP 10 a je výrazným nebezpečím na grandslamech. Aby nějaký vyhrál, musí ale udělat ještě něco navíc,“ hodnotí schopnosti Taylora Fritze sedminásobný grandslamový šampion, John McEnroe.
Sebastian Korda
O tři roky mladší krajan Sebastian Korda zažívá podobný posun. Syn bývalého českého tenisty by milerád navázal na úspěchy svého otce a podle mnoha odborníků má letos skvěle nakročeno.
Rodák z Floridy patří do veleúspěšné sportovní rodiny. Oba rodiče bývalí špičkoví tenisté, starší sestry naopak několikanásobné majorové šampionky v golfu (obdoba tenisového grandslamu). Sebastian se tak sám v nadsázce pasoval do role nejhoršího sportovce v rodině.
Už mezi juniory Američan s českým pasem exceloval. V roce 2018 dokonce opanoval juniorské Australian Open, díky čemuž se stal světovou jedničkou.
Po tomto úspěchu už se začal Korda soustředit na profesionální okruh. První zápas na ATP odehrál díky divoké kartě na podniku v New Yorku, podlehl však krajanovi Tiafoeovi hned v prvním kole.
Rok 2020 byl průlomový. Po postupu do čtvrtého kola French Open, kde podlehl Rafaelu Nadalovi, najednou Korda poskočil těsně za hranici elitní stovky žebříčku. Do ní se probojoval ihned v následující sezoně, v níž si připsal svůj zatím jediný titul na ATP, když jakožto nenasazený opanoval antukový turnaj kategorie 250 v Itálii.
Od té doby se Sebastianu Kordovi dařilo pravidelně postupovat do pokročilých fází turnajů.
Začátek roku 2023 byl pro něj však zatím suverénně nejúspěšnější. Ihned na úvodním podniku v Adelaide nebyl daleko druhému triumfu v kariéře. Po více než třech hodinách boje a nevyužitém mečbolu nakonec padl na raketě Novaka Djokoviče.
Životní formu si přinesl svěřenec Radka Štěpánka i do Melbourne, kde postoupil až do čtvrtfinále, což je zatím jeho nejvýraznější úspěch. Boj o semifinále musel sice vzdát po problémech s pravým zápěstím, posunul se však v žebříčku už na aktuální šestadvacátou příčku.
Dvaadvacetiletý Američan těží ze svých prakticky dvou metrů výšky. Využívá tvrdého podání a úderů od základní čáry, dokáže se však také skvěle pohybovat.
„Když bych si měl na někoho z našich vsadit, byl by to nejspíš Korda. Z elitní skupiny je nejmladší a má aktuálně největší potenciál,“ nechal se slyšet Johna McEnroe při otázce koho vnímá jako naději na grandslamový titul.
Ben Shelton
Teprve dvacetiletý Ben Shelton o sobě dal vědět až v posledním půlroce, přesto už ho najdeme v top padesátce žebříčku ATP.
I urostlý levák pochází z čistě tenisové rodiny, jeho otec ho ještě stále trénuje. Shelton je zajímavý nejen svou hrou, ale také způsobem, jakým se probojoval mezi profesionály. Ještě v létě loňského roku totiž nastupoval výhradně za univerzitní tým z Floridy.
Když se stal celostátním univerzitním šampionem, začal objíždět seniorské turnaje. Díky několika divokým kartám měl možnost nastoupit na několika turnajích Challenger tour, kde začal sbírat jedno vítězství za druhým.
Poprvé o svém jménu dal vědět Ben Shelton na srpnovém Masters v Cincinnati. Ve druhém kole dokonce smetl, v tu dobu světovou pětku, Caspera Ruuda a začal být v hledáčku tenisové veřejnosti.
Po vypadnutí v prvním kole US Open ohlásil mladý levák plnohodnotný přesun mezi profesionální hráče. Rok 2022 zakončil třemi tituly na challengerech a dokonce se dostal do první stovky žebříčku ATP.
Nová sezona pro Sheltona znamenala první cestování mimo USA v životě a výlet do Austrálie se mu vskutku vydařil. Teprve při své druhé účasti v hlavní soutěže grandslamu došel bývalý hráč amerického fotbalu až do čtvrtfinále.
Shelton je typicky americký hráč. Na Australian Open si dokonce připsal nejen nejrychlejší servis celého turnaje, nýbrž i nejvyšší počet vítězných úderů.
Svou herní agresivitou a lehkou drzostí, kterou se nejmladší zástupce nastupující generace na kurtu prezentuje, se dá bezpochyby očekávat strmý posun žebříčkového postavení v tomto roce.
Za poslední roky americký tenis bezpochyby disponuje nejnadějnější skupinou mladých talentů. Úkol je jasný, získat v nejbližší době grandslamový titul. První šance na ukončení dvacetiletého čekání přijde v květnu na pařížské antuce.
Zdroj: ATP, The Guardian, sportskeeda
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta