Spojte se s námi


Fotbal

MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku: Hvězdný Brazilec Ronaldo, protežovaný domácí tým a jeden historický unikát

Fotbalové mistrovství světa v roce 2002 bylo v pořadí už sedmnáctým, přičemž nabídlo jeden historický unikát. A to ten, že se poprvé v dějinách světového šampionátu zhostily pořádání hned dvě země – Jižní Korea a Japonsko. Turnaj se konal ve 20 městech a přinesl mnohé. Ukázalo se zde mnoho slavných hvězd, pro zlato si došla Brazílie, medaili uhrála i protěžovaná Jižní Korea.

Publikováno

dne

Fotbalové mistrovství světa v roce 2002 bylo v pořadí už sedmnáctým, přičemž nabídlo jeden historický unikát. A to ten, že se poprvé v dějinách světového šampionátu zhostily pořádání hned dvě země – Jižní Korea a Japonsko. Turnaj se konal ve 20 městech a přinesl mnohé. Ukázalo se zde mnoho slavných hvězd, pro zlato si došla Brazílie, medaili uhrála i protežovaná Jižní Korea.

Soul, Ulsan, Tegu, Pusan, Suwon, Inčchon, Kwangdžu, Tedžon, Čondžu, Sogupcho, Niigata, Snapporo, Kašima, Saitama, Šizuoka, Jokohoma, Kóbe, Rifu, Ósaka, Óita. Přesně tohle seznam hned dvaceti měst, která se podílela na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2002.

Do kvalifikace na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku zasáhlo 198 zemí, přičemž závěrečného turnaje se zúčastnilo 32 z nich. Právě s touto novinkou přišla FIFA už pro předchozí turnaj, a tedy pro MS 1998 ve Francii.

Právě v předešlých šampionátech mohlo zabojovat o celkové prvenství pouze 24 celků. Co se herního formátu týče, ten zůstal rovněž stejný, jako u MS v roce 1998. A ano, stále platilo také pravidlo o zlatém gólu.

Kvalifikanti, opět bez české účasti

Stejně jako MS 1998 ve Francii se i tento světový šampionát musel obejít bez účasti České republiky. Nutno podotknout, posledního mistrovství světa se Češi do té doby zúčastnili v roce 1990 v Itálii, a to ještě jako Československo.

Co se každopádně konkrétních kvalifikantů týče, do MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku zasáhlo 15 evropských celků, 8 amerických, 5 afrických a 4 asijské. Za poslední jmenovaný kontinent to byly reprezentace Saúdské Arábie, Číny a pak samozřejmě Jižní Koreji a Japonska, jakožto hostitelé tohoto turnaje.

Nigérie, Senegal, Kamerun, JAR a Tunisko – to byli zástupci Afriky. Za americký kontinent na toto mistrovství přicestovaly následující země – Ekvádor, Paraguay, Uruguay, Argentina, Brazílie, Kostarika, USA a Mexiko.

Nutno podotknout, pro Kostariku i Uruguay to bylo první mistrovství světa od roku 1990. A tedy shodou okolností od roku, kterým byl tím poslední co do účasti Čechů a Slováků na světovém šampionátu.

Největší zastoupení měla na mistrovství světa ve fotbale v roce 2002 tradičně Evropa, načež se z kvalifikace na tento turnaj probojovalo Portugalsko, Španělsko, Chorvatsko, Francie, Polsko, Dánsko, Irsko, Slovinsko, Anglie, Belgie, Itálie, Turecko, Švédsko, Německo a Rusko.

Neuvěřitelně silní Brazilci

Brazílie už svou základní skupinou prošla naprosto jednoznačně, když ve třech utkání neztratila ani bod a se skóre 11:3 postoupila z prvního místa. Za sebou nechala reprezentace jihoamerického celku Turecko, Kostariku a Čínu.

Ta byla ostatně velký zklamáním tohoto turnaje, jelikož nejenže nezískala ani bod, nýbrž nevstřelila ani jeden gól a hned devětkrát inkasovala. Síle Brazilců se ale nelze divit, stačí se totiž podívat na jejich sestavu, především tedy na tu ofenzivní část.

Slavné „R“ trio Rivaldo, Ronaldo a Ronaldinho ničilo své soupeře. A další část sestavy? V záloze supertalentovaný mladíček Kaká, na kraji hvězdný Roberto Carlos. V obraně najdeme jména jako Lúcio či kapitán Cafú, gólmanskou trojici tvořili Marcos, Dida a Rogério Ceni.

Osmifinále přidělilo Brazilcům Belgii, ti si ovšem se svým soupeřem poradili 2:0 a postoupili do čtvrtfinále, kde porazili porazili 2:1 Anglii. Ve vcelku vyrovnaném semifinále proti Turecko stačil jihoamerické zemi k postupu gól Ronaldinha, finále bylo opět v režii kanárků.

Přesné zásahy Ronalda, s osmi góly nejlepšího střelce turnaje, v 67. a 79. minutě rozhodly o zlatém pátém triumfu Brazílie na mistrovství světa. Více se každopádně nejen o působení Brazilců, ale o celém průběhu MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

Němci stříbrní, Turecko zvládlo boj o bronz proti Jižní Koreji

Reprezentace Německa inkasovala v základní skupině pouze jednu branku a stejně jako pozdější vítězové turnaje jich 11 sama vsítila. Nejprve Němci naprosto deklasovali Saúdskou Arábii 8:0, poté remizovali s Irskem, když v nastavení na 1:1 srovnal Robbie Keane.

Svůj třetí zápas ve skupině však zvládli přesvědčivě, a to 2:0 proti Kamerunu. A jestli jsme hovořili o neskutečně silné Brazílii, také Němci měli tým, který měl na to pomýšlet na nejvyšší příčku. Jistotou v bráně tehdy byl Oliver Kahn, v obraně působili například Thomas Linke či Frank Baumann.

A záložní řada či útok? Michael Ballack, Marco Bode, Bernd Schneider, Jens Jeremies, Oliver Neuville nebo Miroslav Klose. Ovšem nutno dodat, německý gólostroj se úderem vyřazovacích bojů krapet zasekl. Svěřenci tehdejšího kouče Rudiho Völlera vyřadili Paraguay až brankou Neuvillea z 88. minuty.

Ve čtvrtfinále (proti USA) a následném semifinále (proti Jižní Koreji) rozhodl pokaždé jedním gólem Ballack. Na rozjetou Brazílii tak Němci ve finále zkrátka nestačili.

Pro bronzové medaile si na MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku došlo Turecko, kteří v bitvě o konečné třetí místo překonali protežovanou Jižní Koreu 3:2. Právě tomuto tématu jsme se více věnoval v našem speciálu, takže pokud máte zájem, určitě se neváhejte dostavit.

Řečí čísel…

Jak už výše píšeme, nejlepším střelcem turnaje se stal Brazilec Ronaldo s osmi góly. O tři branky méně pak nastříleli Rivaldo a Klose, čtyři góly zapsali Jon Dahl Tomasson a Christian Vieiri.

Divácká návštěvnost dosáhla 2 705 000, fanoušci se v 64 utkáních dočkali 161 branek. Dlužno dodat, poprvé a zatím naposledy se v historii mistrovství světa ve fotbale stalo, že se o pořádání postaraly dvě země.

Přes všechny kontroverze spojené s účastí především Jižní Koreji se přece jen po sportovní stránce jednalo o další nezapomenutelné mistrovství. A to nejen díky Brazílii, ale také díky mnoha hvězdám, které se na tehdejším MS 2002 v Jižní Koreji a Japonsku představily.

Závěrem tedy ještě jednou připomínáme, že pokud vás nejen tohle mistrovství zajímá, určitě neváhejte navštívit náš YouTube kanál, na kterém najdete díly o MS ve fotbale až do historicky prvního šampionátu v Uruguayi.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené