Ostatní
Ohlédnutí za 71. ročníkem Turné čtyř můstků
Čtyři závody, osm závodních kol, čtyři kvalifikace, to je Turné čtyř můstků, které se každoročně koná na přelomu roku. A ten letošní ročník se stal již minulostí. Jaký byl? Kdo zvítězil? Kdo zklamal? Od koho se čekalo více? Jak si vedl náš Roman Koudelka?
Čtyři závody, osm závodních kol, čtyři kvalifikace, to je Turné čtyř můstků, které se každoročně koná na přelomu roku. A ten letošní ročník se stal již minulostí. Jaký byl? Kdo zvítězil? Kdo zklamal? Od koho se čekalo více? Jak si vedl náš Roman Koudelka?
Celkovým vítězem Turné se stal poprvé v kariéře stal Nor Halvor Egner Granerud, a to zcela jednoznačně. Výsledný náskok 33 bodů před druhým Dawidem Kubackim hovoří za vše. Nor měl v předvánočních závodech problém s předvedenými skoky ve druhý kolech závodu, která ho stála umístění na stupních vítězů.
Po několika konzultacích s psychologem, která absolvoval to byl na Turné úplně jiný skokan. Sebevědomí z něj jen sršelo. 1, 1, 2, 1, ne, to není pin kód k bankovní kartě. To jsou Granerudova umístění v jednotlivých závodech. Jedinou „kaňkou“ jeho účinkování na Turné je, že se mu nepodařilo získat tzv. „Grandslam“ (vítězství ve všech čtyřech závodech).
Důvodem byla na jeho poměry nepříliš povedená kvalifikace v Innsbrucku, kde skončil na 13. místě. Tím pádem při závodě neskákal ve stejnou dobu jako další spolufavorité a při hlavním závodě se to projevilo. V prvním kole doplatil na špatné větrné podmínky a jeho skok stačil na šesté místo.
Vše si vynahradil ve druhém kole, kde jeho 133 metrů bylo bezkonkurenčně nejdelším skokem a katapultoval ho na druhé místo v závodě, což znamenalo, že Kubackému nedal šanci něco ukrojit z velké bodové ztráty kterou na něj v tuto chvíli měl.
Dá se říci, že to byl rozhodující okamžik celého Turné. Tady měl Kubacki ještě šanci s tím něco udělat. Za připomenutí stojí, že Granerudovo vítězství také ukončilo šestnáctileté norské čekání na vítězství. Tehdy Turné opanoval Anders Jacobsen.
Na místě druhém skončil Polák Kubacki. Ten byl před závody považován za největšího favorita Turné a možná je to i pro něj samotného zklamáním, že skončil „až“ druhý, ale Granerud byl prostě někde jinde. Už po prvním závodě ztrácel na Nora 17,5 bodu. Jeho bilance 3, 3, 1, 3 se dá považovat za více než skvělou a nelze ji nic vytknout. Jen to prostě na Nora nestačilo.
Místo třetí obsadil Slovinec Anže Lanišek. Ten své naděje na celkové vítězství odstřelil hned v prvním závodě, kde bral až desáté místo a ztratil tím veškeré naděje bojovat o celkové vítězství. Po tomto závodě jako by z něj opadla veškerá nervozita a v následujících kláních obsadil 2, 3, a 2. místo, což hovoří za vše. Bronzová příčka je pro něj zároveň nejlepším umístěním na Turné.
Místo čtvrté obsadil Piotr Žyla. Po německé části, kde bral 2 a 6. místo, přišel v rakouské části menší útlum a po dvou desátých místech přišel o průběžné třetí místo. Po 9, 9, 5 a 6. místě bral celkově páté místo Kamil Stoch, které jistě po předvánoční formě bere všemi deseti.
Zbývajících pět míst v první desítce zůstala v držení rakouských skokanů. To svědčí o jejich velké vyrovnanosti, ale ne úplné top formě, která by je předurčovalo k bojům na pódiových umístěních.
Ani jeden z nich se nedokázal umístit na stupních vítězů a promluvit více do celkového pořadí. Na místě šestém skončil Stefan Kraft, sedmý Michael Hayboeck, osmý Daniel Tschofenig, devátý Jan Hörl, desátý Manuel Fettner.
Příjemným překvapení byli výkony celkově dvanáctého Slovince Lovro Kose a debutanta Nora Kristoffera Eriksena Sundala. Ten se umístil na 24. místě.
Komu se Turné nevydařilo? Jednoznačně Němcům. Jejich čekání na celkového vítěze se posouvá na číslo dvacet dva. Nejlepší z nich Andreas Wellinger skončil na 11. místě. Jediným pozitivem byly výkony mladíka Phillipa Raimunda, jenž skončil na skvělém 13. místě.
Trojici Pius Paschke, Markus Eisenbichler a Karl Geiger Turné absolutně nevyšlo. Geiger dokonce v Innsbrucku nedokázal ani postoupit z kvalifikace. V německém týmu mají zajisté o čem přemýšlet. Zejména ke světovému šampionátu.
Vyjma druhého Laniška a již zmiňovaného Kose ostatní Slovinci zůstali také za očekáváním. Zejména od Timiho Zajce se čekalo více než celkové 14. místo. Zklamáním byly i výkony Japonce Rjoju Kobajašiho. Ten se trápí od začátku sezóny a jeho celkové 18. místo není na skokana jeho formátu nic ke chválení.
Hodně za očekáváním zůstal Nor Marius Lindvik, ten skončil dokonce až na 25. místě celkově a letošní ročník si dozajista za rámeček nedá. Oproti předvánočním kláním, kde předváděl skvělé výkony zcela zklamal Ital Giovanni Bresadola, jeho konečné 53. místo je i pro něj velikým zklamáním. Určitě i on sám od sebe čekal více.
Účinkování Romana Koudelky lze rozdělit na dvě části. Na dobrou německou a špatnou rakouskou. V Oberstdorfu dokázal postoupit z kvalifikace a skončil na 44. místě. V GA-PA na pro něj oblíbeném můstku byl po prvním kole na 25. místě.
Nakonec obsadil 30. místo a získal první bod do hodnocení SP v této sezóně. Naposledy některý z našich skokanů bodoval v lednu 2022 v německém Titisee-Neustadt, kdy Roman Koudelka obsadil 27. místo. Bohužel v rakouské části se Romanovi již nedařilo. V ani jednom závodě nedokázal postoupit z kvalifikace. V celkovém pořadí se umístil na 44. místě.
Zdroj: SP skoky na lyžích
-
Fotbalpřed 4 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 3 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 4 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 3 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí