Spojte se s námi


Hokej

Vítězství Sparty budí u Ocelářů emoce, Růžička pěnil. Měl se jeho nájezd písknout?

Utkání s označením šlágr kola si střihli v úterý večer poslední finalisté Tipsport Extraligy. Proti sobě se postavily dvě těžké váhy Sparta a Třinec. Zatímco loni jsme byli v základní části u těchto dvou soupeřů zvyklí na gólové hody, tentokrát určil vítěze fotbalový výsledek. Sparta vyhrála 1:0.

Publikováno

dne

Utkání s označením šlágr kola si střihli v úterý večer poslední finalisté Tipsport Extraligy. Proti sobě se postavily dvě těžké váhy Sparta a Třinec. Zatímco loni jsme byli v základní části u těchto dvou soupeřů zvyklí na gólové hody, tentokrát určil vítěze fotbalový výsledek. Sparta vyhrála 1:0.

Zápas připomínal spíš taktickou bitvu play-off, kdy faktorem číslo jedna byla zodpovědnost. Ega ofenzivních borců na ledě šla stranou, prioritou bylo hlavně nedostat gól a trpělivě si vyčkat na svou příležitost. Dlouho to pak vypadalo, že 60 minut hry nebude tentokrát na vstřelenou branku stačit.

Eskalace zásadních událostí šlágru 24. kola proběhla v samotném závěru utkání. Dvě a půl minuty před koncem uháněl sám na Jakuba Kováře třinecký ostrostřelec Martin Růžička. Vracející se obránce Jakub Krejčík už musel riskovat, do zakončení Růžičky sáhnul hokejkou.

Růžička tak nemohl podle svých představ zakončit, což je v pravidlech jasně definováno jako faul, po kterém za běžných okolností následuje trestné střílení. Jenomže píšťalky sudích zůstaly němé. Růžička se vztekal, prásknul naštvaně hokejkou o mantinel, ale nebylo mu to nic platné.

Sparťané rychle otočili hru. V útočném pásmu se pak po chytrém manévru před brankovištěm zorientoval Roman Horák, který vykoupal Ondřeje Kacetla v brankovišti. Ukázková klička jednatřicetiletého matadora znamenala v konečném důsledku pro pro Spartu tři body.

Kdo zná Martina Růžičku, tak ví, jak emotivně takové momenty prožívá. Nebere si servítky, okamžitě bouchne. Možná jen díky kapitánskému céčku na drese a nálepky elitního hráče nakonec vyvázl bez osobního trestu. 

Faktem je, že v těchto momentech mají rozhodčí s hráči daleko větší trpělivost. Růžička se dožadoval vysvětlení ještě dlouho po vstřelené brance domácích, na rozhodčího si u boxu časoměřičů počkal. Znechucen byl i po utkání v mixzóně.

Za gól si můžeme sami. Ale to, co se stalo předtím, to mohlo ovlivnit celý zápas. Neříkám, že by to dopadlo jinak, ale mohlo. Za mě jasný šroubovák,” zlobil se Martin Růžička pro iDnes. Zároveň nastínil jako srovnávací faktor podobný zákrok ve druhé třetině z jeho strany, za který byl vyloučen.

PRAVIDLO O TRESTNÉM STŘÍLENÍ

Hráči, který má puk „v držení a pod kontrolou” (nebo který by podle posouzení hlavního rozhodčího „určitě získal puk do držení a pod kontrolu”), je „zmařená zjevná gólová příležitost”. Skutečnost, že hráč dokázal vystřelit, automaticky neznamená, že nemůže být nařízeno „trestné střílení”. Pokud byl hráč „faulován zezadu” a bylo mu faulem „zmařeno plnohodnotné zakončení zjevné gólové příležitosti”, mělo by být „trestné střílení” nařízeno

Měl být zákrok Krejčíka na Růžičku posouzen jako faul? Po důkladném shlédnutí videa se dá zřejmě říct, že ano. Faktem zůstává to, že rozhodčí nemá v daný moment možnost podívat se na video, musí se rozhodnout během zlomku vteřiny. Lidský faktor hraje v podobných situacích stále zásadní roli.

Ačkoliv se dá v podobných případech chyba pochopit, není to zdaleka jediný problém. Nejen v tomto, ale i v jiných případech často dochází k situacím, kdy hráč pořádně neví, co faul je a co není. A přesně to byl problém v dané situaci. Ve druhé třetině to faul ještě byl, ve třetí už ne. 

Navíc v klíčové fázi utkání, která jasně a přímo ovlivnila konečný výsledek. Stát se to v play-off, zřejmě by kolem této situace hořely emoce ještě déle a daleko intenzivněji. 

Zdroj: Tipsport Extraliga, iDnes

Reklama

Oblíbené