Fotbal
Pokrytecká FIFA! Zákaz piva v Kataru jí nevadí a ještě jej hájí, na MS 2014 však Brazílii přinutila zrušit 11 let platný zákon
Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje.


Už v neděli k večeru oficiálně odstartuje světový šampionát v Kataru. Kontroverzní je už od doby, kdy bylo místo konání oznámeno. Od toho momentu se ovšem nic nezměnilo, naopak. Kritika sílí. Obzvláště po změnách krátce před konáním turnaje. FIFA navíc mluví o pokrytectví ostatních, přičemž se sama chová pokrytecky.
Mistrovství světa má být fotbalovým svátkem, který si užijí fanoušci i hráči. Nicméně v Kataru ke všemu evidentně přistupují jinak. Není to žádné překvapení, nicméně dlouhodobé slibování různých „tolerancí“ končí.
Už se skoro počítalo s tím, že fanoušci budou moci konzumovat alkohol na stadionech. Sice za šílené peníze, ale aspoň něco. Jenže dva dny před turnajem Katar prosadil zákaz a FIFA jej posvětila.
A nejen to. Šéf Mezinárodní federace fotbalových asociací zákaz dokonce hájí. Kritiky Kataru označuje za pokrytce a svými vyjádření ze sebe udělal spíše komickou figurku. Jen málokdo z fotbalového prostředí jej nyní bude respektovat.
Hlava organizace by se přitom měla ve spojitosti s pokrytectvím vyjadřovat poněkud smířlivěji. Už jen z toho důvodu, že pokrytecky se chová sama FIFA. To, co nyní hájí, je totiž úplný opak toho, co prosazovala v roce 2014.
Brazílie kvůli MS musela zrušit 11 let platný zákaz
Psal se rok 2014, světový šampionát hostila Brazílie, země fotbalu. Byl to skutečný svátek, ne jako tomu je nyní. O jihoamerickém státě můžeme smýšlet jakkoliv, nicméně kontroverze vesměs neexistovaly.
Řešilo se jen to, že v Brazílii bylo zakázáno konzumovat alkohol na stadionech. A to hned od roku 2003. Zákaz platil kvůli snaze zabránit chuligánství a výtržnictví na tribunách, což se víceméně povedlo. Minimálně míra problémů šla rapidně dolů.
FIFA ale tlačila, aby byl zákaz zrušen. Brazilští politici s tím zrovna ve velkém nesouhlasili, nicméně nakonec pod tlakem podlehli a vyšli Mezinárodní federaci fotbalových asociací vstříc.
Tehdejší generální sekretář FIFA Jerome Valcke hájil zrušení zákazu tím, že alkohol je součástí fotbalových šampionátů. „Omluvte, jestli zním arogantně, ale o tomhle se nevyjednává. Skutečnost, že máme právo prodávat pivo, musí být součástí zákona,“ cituje jej Daily Star.
Zrušení zákazu se ukázalo být poměrně nešťastným. Zejména Argentinci doslova řádili. A nebyli sami. Nicméně k žádné velké katastrofě nakonec nedošlo.
Je zajímavé, jak moc FIFA od té doby otočila. Proč? Každý si zajisté odpoví sám.
Zdroj: FIFA, Daily Star

-
Bojové sportypřed 2 dny
Úpadek pokračuje. Mikulášek prohrál s influencerem v boxu, použil i ilegální techniku
-
Chance Ligapřed 2 dny
Poprvé v životě jsem odešel ze stadionu. Líšeňští fanoušci těžce rozdýchávají prohru se Zbrojovkou
-
Hokejpřed 1 dnem
Že hrajeme proti Ovečkinovi? No a co. Absolutně mě to nezajímá, způsobila finská hvězda poprask v NHL
-
Bojové sportypřed 2 dny
Hořký konec. Fajk porazil Cvernu po diskvalifikaci, svůj slib nesplnil