Fotbal
MS 1930 v Uruguayi: Přehlídka bizáru, skvělého fotbalu a historicky unikátních záležitostí!
Historicky první mistrovství světa ve fotbale pořádala v roce 1930 Uruguay, přičemž tento turnaj sice snesl měřítko skvělé kopané, nicméně bylo znát, že se jedná o první MS v historii. Světový šampionát v Uruguayi totiž nabídl také nemálo bizarních a velmi zajímavých situací.
Historicky první mistrovství světa ve fotbale pořádala v roce 1930 Uruguay, přičemž tento turnaj sice snesl měřítko skvělé kopané, nicméně bylo znát, že se jedná o první MS v historii. Světový šampionát v Uruguayi totiž nabídl také nemálo bizarních a velmi zajímavých situací.
Do historicky prvního mistrovství světa ve fotbale se zapojilo 13 týmů, přičemž pouze čtyři evropské. Jednalo se o Jugoslávii, Francii, Belgii a Rumunsko. Ostatních devět týmů bylo z amerického kontinentu.
Konkrétně se jednalo o Mexiko, USA, Brazílii, Uruguay, Argentinu, Paraguay, Chile, Bolívii a Peru. Zajímavostí je, že na tento turnaj neproběhla žádná kvalifikace. Nutno podotknout, jednalo se tak spíše o americkou akci, načež některé evropské celky účast odmítli z důvodu cestování.
Kromě Uruguaye bylo mezi původními uchazeči o pořadatelství prvního MS v historii právě také několik evropských zemí (Švédsko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko a Španělsko). FIFA ale dala přednost právě Jihoameričanům, zřejmě také kvůli dvojnásobnému úspěchu na olympijských hrách.
MS 1930 v Uruguayi se konalo pouze v jediném městě, a to v Montevideu, což se poté, napříč všemi dalšími šampionáty v historii, už nikdy nezopakovalo. Jihoamerická země také pro toto mistrovství slíbila postavit stadion Estadio Centenario pro 100 tisíc diváků.
Turnaj byl rozdělen na 4 skupiny – čtyři účastníky měla skupina A, po třech účastnících měly další tři skupiny. Následovala klasická utkání ve vyřazovací fázi. Největším favoritem tohoto mistrovství byla právě Uruguay, která se prezentovala skvělým a především profesionálním fotbalem.
Přesně tak, ne všechny země měly tehdy „profi úroveň“ tak, jak to známe dnes. V dalších letech ale FIFA cílila právě na tento profesionalismus, což byl jeden ze zásadních aspektů toho, proč se fotbal postupem dalších let vcelku zásadně měnil.
Skvělá Uruguay!
A byla to právě Uruguay, která na mistrovství světa v roce 1930 potvrdila roli favorita a dokráčela si pro zlato. Reprezentace této země obdržela za celý turnaj pouze tři góly, přičemž základní skupinu prošla s čistým štítem.
Jeden gól dostala Uruguay až v semifinále, když rozstřílela Jugoslávii 6:1 a poté ve finále proti Argentině, které fotbalisté Uruguaye ovládli 4:2. Dlužno dodat, jihoamerický tým prošel tímto turnajem se skóre 15:3, což je nejlepší bilance v dějinách MS. Jednou z dalších zajímavostí je fakt, že se na MS 1930 v Uruguayi nehrál zápas o bronz.
Mezi poražené semifinalisty tak patřily národní výběry USA a Jugoslávie. Co se holých statistik týče, celkově na tomto turnaji bylo odehráno 18 zápasů a padlo 70 gólů, což v průměru dělá 3,89 gólu na zápas.
Guillermo Stábile
Nejlepším střelcem prvního mistrovství světa ve fotbale se stal Argentinec Stábile, jenž za čtyři zápasy vsítil osm gólů. Druhou příčku obsadil s pěti přesnými zásahy Uruguayec Pedro Cea, třetí příčku ukořistil americký střelec Bert Patenaude se čtyřmi góly.
V našem speciálu o mistrovství světa ve fotbale se nicméně dozvíte mnoho dalších zajímavostí nejen o argentinském útočníkovi, nýbrž o celém MS 1930.
MS 1930 v Uruguayi nabídlo mnoho zajímavých bizarností
Jak už je výše zmíněno, jednalo se o první mistrovství světa v historii, a tak bylo znát, že skutečně mnoho věcí bylo s ohledem na pořádání dalších šampionátů zapotřebí vylepšit. Stručně a jednoduše – organizátoři potřebovali mnoho věcí odzkoušet.
Díky tomu se ale MS 1930 v Uruguayi dočkalo mnoha zajímavých bizarností. Co se organizační stránky týče, tento turnaj měl velkou mezeru s ohledem na kvalitu rozhodčích.
Brazilský sudí Gilberto de Almedia Rego dokonce odpískal konec zápasu mezi Francií a Argentinou už v 84. minutě, a to za stavu 1:0 pro Argentinu.
MS 1930 v Uruguayi ale také zaznamenalo nedostatek rozhodčích, do zápasů tedy v roli sudích museli zasahovat také trenéři. A například do duelu Brazílie s Bolívií nastoupili hráči obou celků v bílých dresech a až v poločase si druhý jmenovaný celek oblékl náhradní sadu.
Jak už ale píšeme, více těchto historických a bizarních zajímavostí najdete ve výše uvedeném speciálu o mistrovství světa.
2. díl: MS 1934 v Itálii
3. díl: MS 1938 ve Francii
4. díl: MS 1950 v Brazílii
5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku
6. díl: MS 1958 ve Švédsku
7. díl: MS 1962 v Chile
8. díl: MS 1966 v Anglii
9. díl: MS 1970 v Mexiku
10. díl: MS 1974 v Německu
Zdroje: FIFA, ESPN
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta