Spojte se s námi


Motorsport

Velká cena USA – Informace, program, stream

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž devatenáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena USA (Formula 1 Aramco United States Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Publikováno

dne

Formule 1 v letošní sezóně navzdory původnímu plánu odjede „pouze“ dvaadvacet závodů, přičemž devatenáctým podnikem ročníku 2022 je Velká cena USA (Formula 1 Aramco United States Grand Prix). Jaký je tedy program a kde můžete průběhu celého závodního víkendu sledovat?

Velká cena USA na okruhu Circuit of The Americas figuruje v kalendáři Formule 1 od roku 2012, přičemž tvar okruhu navrhl Hermann Tilke ve spolupráci architektonickou firmou HKS. A právě v tom roce to byla první Velká cena na území Spojených států od závodu v Indianapolis v roce 2007.

Na první závod v Austinu tehdy zavítalo 100 tisíc fanoušků, kteří byli svědky posledního vítězství Lewise Hamiltona v barvách McLarenu. Sedminásobný mistr světa v následujícím roce přestoupil k Mercedesu.

Nejrychlejší kolo na tomto okruhu drží Charles Leclerc, který se svým Ferrari v roce 2019 zajel čas v hodnotě 1:36.169. Posledním vítězem je Max Verstappen na Red Bullu, v minulé sezóně jej na stupních vítězů doplnili Hamilton se Sergiem Pérezem.

Nejvíce vítězství na tomto okruhu získal Brit Hamilton (5) a to v letech 2012 a 2014 až 2017. Kromě něj si zde pro první místo dojeli v roce 2013 Sebastian Vettel, nutno podotknout ještě v barvách Red Bullu. V sezónách 2018 a 2019 Velkou cenu USA ovládli Kimi Räikkönen a Valtteri Bottas.

Circuit of The Americas

Samotná délka trati činí 5,513 km a skládá se z dvaceti zatáček. Circuit of The Americas, jak zní oficiální název okruhu, nabízí dvě DRS zóny. Ta první se nachází v prostoru startu a cíle, druhá na rovince mezi zatáčkami 11 a 12.

Na trati tedy najdeme dva detekční body. Formule 1 vypsala Velkou cenu USA standardně na 56 kol, během kterých piloti ujedou přes 308 kilometrů.

Kromě detekčních bodů si ale také můžete prohlédnout průměrné rychlosti, kterých piloti v jednotlivých zatáčkách dosahují, a také na jaký převodový stupeň obvykle v dané zatáčce řadí.

Velká cena USA – program

Poprvé vyjedou vozy Formule 1 na závodní dráhu v pátek 21. října, konkrétně ve večerních hodinách (21:00), a to samozřejmě v rámci prvního tréninku (oficiálním názvem Free Practice 1 – pozn. red.). Ten potrvá standardně jednu hodinu.

Fanoušci hokejové NHL jsou jistě na podobné časy zvyklí, nicméně pro fanouška F1 budou časy dalšího průběhu závodního víkendu zpestřením. FP2 totiž odstartuje o půlnoci a potrvá hodinu a půl. Třetí a poslední volný trénink pak je na programu v sobotu 22. října, a to v čase od 21 do 22 hodin.

Sobotní, respektive vlastně nedělní kvalifikace odstartuje podobně jako FP2 až o půlnoci, a to v jejím klasickém formátu – Q1, Q2 a Q3.

Závod je naplánován samozřejmě klasicky na neděli, 23. října. Všech pět světel zhasne přesně v 21:00. Pokud bude závod trvat standardně zhruba dvě hodiny a nedočkáme se například červených vlajek v důsledku větší kolize, uvidí vítěz šachovnicovou vlajku okolo 23:00.

Velká cena USA – stream

Živé přenosy závodů Formule 1 je možné sledovat na televizních stanicích Sport 1 a Sport 2. K dispozici budou také internetové streamy a v neposlední řadě také F1 TV, kde si můžete přepínat i onboard kamery jednotlivých jezdců.

Právě F1 TV ale nabízí i další funkce, a to livetiming či detailní telemetrii. Kromě kompletního programu F1 můžete sledovat i tiskové konference nebo tréninky a kvalifikace Formule 2 či Formule 3.

Velká cena USA – kurzy

O mistrovském titulu v šampionátu jezdců je již rozhodnuto. Své prvenství z loňské sezóny se totiž podařilo Verstappenovi obhájit. Na americké půdě je však možné, že se rozhodne o druhém titulu – Poháru konstruktérů.

Do konce letošní sezóny zbývají včetně Velké ceny USA ještě čtyři závody, Red Bull však má na svém kontě 619 bodů a téměř nedostižný 165bodový náskok. Verstappen může rovněž překonat ještě několik dalších rekordů.

Kdo si tak vsadí na to, že jeden z dvojice Verstappen – Pérez Velkou cenu USA vyhraje, nebude zřejmě daleko od pravdy. Nizozemský pilot na okruhu zvaném Circuit of The Americas vyhrál už loni, letos navíc prožívá životní sezónu. A v neposlední řadě má Red Bull vskutku neskutečnou formu.

Kalendář závodů Mistrovství světa vozů Formule 1 pro sezónu 2022

20. března – Velká cena Bahrajnu (Sachír)
27. března – Velká cena Saúdské Arábie (Džidda)
10. dubna – Velká cena Austrálie (Melbourne)
24. dubna – Velká cena Emilia Romagna (Imola)
8. května – Velká cena Miami (Miami)
22. května – Velká cena Španělska (Barcelona)
29. května – Velká cena Monaka (Monako)
12. června – Velká cena Ázerbájdžánu (Baku)
19. června – Velká cena Kanady (Montreal)
3. července – Velká cena Británie (Silverstone)
10. července – Velká cena Rakouska (Spielberg)
24. července – Velká cena Francie (Paul Ricard)
31. července – Velká cena Maďarska (Hungaroring)
28. srpna – Velká cena Belgie (Spa-Francorchamps)
4. září – Velká cena Nizozemska (Zandvoort)
11. září – Velká cena Itálie (Monza)
2. října – Velká cena Singapuru (Singapur)
9. října – Velká cena Japonska (Suzuka)
23. října – Velká cena USA (Austin)
30. října – Velká cena Mexika (Mexico City)
13. listopadu – Velká cena Brazílie (Interlagos)
20. listopadu – Velká cena Abú Dhabí (Yas Marina)

S datem 25. září měla v kalendáři své místo i Velká cena Ruska na okruhu v Soči. Vlivem nedávných událostí na Ukrajině však F1 tento závod z rozpisu odstranila a podle oficiálních informací už ani žádným závodem nahrazena nebude.

Reklama

Oblíbené