Spojte se s námi


Fotbal

Příběhy věrných: Paul Scholes patřil mezi nejlepší záložníky své generace. Legenda Manchesteru United však zůstala ve stínu

Manchester United vychoval mnoho výtečných hráčů. Zejména pod vedením Sira Alexe Fergusona v klubu působilo několik odchovanců, kteří se zapsali do historie. Jedním z nich je Paul Scholes. Obdivovaný záložník však zůstal poněkud ve stínu.

Publikováno

dne

Manchester United vychoval mnoho výtečných hráčů. Zejména pod vedením Sira Alexe Fergusona v klubu působilo několik odchovanců, kteří se zapsali do historie. Jedním z nich je Paul Scholes. Obdivovaný záložník však zůstal poněkud ve stínu.

Příběhy věrných je seriál portálu Ruik, který sleduje hráče, jenž zasvětili celou, nebo drtivou část svojí kariéry jednomu klubu. V dnešním vydání si přiblížíme záložníka Manchesteru United, Paula Scholese.

Začátek kariéry

Paul Scholes se narodil v anglickém Salfordu, tedy městě ležícím v hrabství Velký Manchester. Fotbal hrál odmala. K Manchesteru United se připojil ve 14 letech. Postupně se probojoval až do A-týmu.

K tomu, že se mu to povedlo, pomohla zejména sezona 1992/93, v níž juniorka Red Devils prošla do finále FA Youth Cupu. Spolu se Scholesem tvořil osu tehdejšího celku Phil Neville, tedy další z legend Manchesteru United.

V A-týmu však začal dostávat prostor až od ročníku 1994/95. Do sestavy se prosazoval pomalu, ale jistě. Hned od začátku udivoval skvělou kopací technikou i herním přehledem. Na středního záložníka byl nadměrně gólový a své si odvedl i v defenzivě.

Scholes patřil ke klíčovým postavám nejlepší éry klubové historie

Paul Scholes patřil mezi hlavní ikony týmu Sira Alexe Fergusona. S týmem dvakrát vyhrál Ligu mistrů, nechyběl tak u slavného treblu v roce 1999. Jedenáctkrát se anglický středopolař radoval z vítězství v Premier League. Celkem získal s klubem 26 trofejí.

Právě pod Sirem Alexem Fergusonem zažil Manchester United vůbec nejlepší období klubové historie. A Scholes k tomu přispěl 153 soutěžními góly a 75 asistencemi v 714 zápasech.

Hvězda Red Devils patřila nějakou dobu také k předním postavám anglické reprezentace, jenže měla smůlu. Scholese totiž zastiňovali mladší Steven Gerrard a Frank Lampard. Kvůli tomu musel ryšavý fotbalista hrávat mimo svou pozici a proto se rozhodl už v roce 2004 ukončil reprezentační kariéru.

Přitom měl rozhodně co nabídnout. Dost možná právě jeho faktor posléze chyběl Anglii k tomu, aby mohla vyhrát nějakou významnou trofej. Jak již bylo zmíněno, kromě útočných úkolů zastal i ty defenzivní. Uměl rozdávat rány, i proto získával dost žlutých karet.

Jestli se ale něčím skutečně proslavil, tak tím, jak v hloubi pole přebírá míč a ihned posílá přesný dlouhý pas vzduchem do křídelních prostor. Ideálně na Cristiana Ronalda či Ryana Giggse, kteří již běželi páchat pohromu do obran soupeřů.

Mimo to měl fantastické střely ze střední vzdálenosti a naprosto ikonické jsou jeho rány z voleje. Jednalo se o komplexního fotbalistu, který zkrátka měl co nabídnout. Vždy.

Po jeho konci zůstala v záloze díra, proto se vrátil

Po sezoně 2010/11 ukončil Paul Scholes svou kariéru. Jenže pro Manchester United to byl velký problém. Sir Alex Ferguson totiž neměl za ryšavého středopolaře náhradu. Paul Pogba nedostával prostor a tak odešel do Juventusu. A nikdo jiný jeho kvality nemohl nahradit.

V důchodu tedy zůstal Scholes pouze půl roku. V lednu 2012 byl velkolepě ohlášen jeho comeback a hned v prvním zápase šlo znát, že podobného fotbalistu zkrátka najdete stěží. Vstřelil totiž gól a předvedl vynikající výkon. Celkem během půl roku vstřelil 4 góly.

Pokračoval ještě jednu sezonu, v níž ovšem naskakoval spíše sporadicky.

Mimo hráčskou roli si Scholes vyzkoušel pozici asistenta trenéra jak u rezervy, tak u A-týmu.

Chválily jej legendy jako Zidane, Xavi či Ronaldinho

Už během své kariéry se dočkával Paul Scholes velké chvály. Sice zůstával poněkud ve stínu, nikdy ostatně nedostal žádný hlas v anketě Zlatý míč, ale přesto byl maximálně uznáván každým, kdo fotbalu rozuměl.

Například Zinedine Zidane čelil otázce, kdy se jej novinář ptal, jaké to je být nejlepším hráčem na světě. Odpověď? „Nevím, zeptejte se Paula Scholese,“ cituje jej TalkSport.

Mimo to dodal, že jej nikdy nepřestalo bavit sledovat Scholesovu hru. Prý jen zřídkakdy naleznete tak komlexního fotbalistu, jakým byl právě Angličan. Snil o tom, že si spolu zahrají, nicméně se tak nestalo.

Například fenomenální kouč Pep Guardiola označil Scholese jako nejlepšího záložníka své generace. Obdobně jej vnímal legendární Xavi, nyní již trenér Barcelony: „Je to spektakulární hráč, který má vše. Umí dát finální pas, dokáže skórovat, je silný, neztrácí míč. Kdyby byl Španěl, byl by více ceněn.“

O kvalitách Scholese Xavi dle svých slov často mluvil s dalším legendárním středopolařem Xabim Alonsem. Chvály se Angličan dočkal také od Ronaldinha. Ten oslňoval fantastickou technikou, ale Scholesovi záviděl: „Chtěl bych umět nahrávat jako on. Kdo ho to učil?“ ptal se.

Zdroj: Manchester United, Twitter, Transfermarkt, TalkSport

Reklama

Oblíbené