Spojte se s námi


Tenis

Český ženský tenis je na elitní úrovni, Bouzková dalším důkazem. Proč má o tolik navrch nad tím mužským?

Marie Bouzková je letošní českou senzací Wimbledonu. 23letá tenistka je poprvé v kariéře ve čtvrtfinále Grandslamu a zastoupila tak zvučnější parťačky, které jsou na žebříčku výše. Proč je ženský tenis na vyšší úrovni, než ten mužský?

Publikováno

dne

Marie Bouzková je letošní českou senzací Wimbledonu. 23letá tenistka je poprvé v kariéře ve čtvrtfinále Grandslamu a zastoupila tak zvučnější parťačky, které jsou na žebříčku výše. Proč je ženský tenis na vyšší úrovni, než ten mužský?

Pokud jste se podívali na WTA žebříček ještě v únoru, z českého pohledu to byla unikátní podívaná. Dvě hráčky v top 5, hned šest hráček v top 50. Teď je to sice žebříčkově o poznání horší, ale český ženský tenis je na tom stále skvěle.

Na sedmém místě najdeme Karolínu Plíškovou, čtrnáctá je Barbora Krejčíková. Na 26. místě je Petra Kvitová a čtyřicátádevátá je Markéta Vondroušová. Všechny jsou navíc schopné dojít daleko, Krejčíková a Kvitová už grandslam v kapse mají, Vondroušová s Plíškovou došly do finále, druhá zmiňovaná dokonce dvakrát.

Na 61. místě najdeme Terezu Martincovou a šestašedesátá je Marie Bouzková, letošní senzace Wimbledonu. Díky svému prvnímu čtvrtfinále grandslamu navíc jistě poskočí výše. Na 79. místě se nachází Kateřina Siniaková, která se propadla o 16 míst. Top 100 žebříčku WTA z českého pohledu uzavírá na 81. místě Karolína Muchová.

Deblu navíc vládne české duo Krejčíková/Siniaková, které společně ovládly Wimbledon, dvakrát French Open, Australian Open, Turnaj Mistryň a také Olympiádu. Aktuálně jsou v All England Clubu už ve čtvrtfinále.

Na prvních 81 místech žebříčku WTA tak najdeme hned 8 českých tenistek. O skvělém stavu ženského českého tenisu svědčí i počet vítězství v Billie Jean King Cupu (dříve Fed Cup), tedy turnaji reprezentací. Česko je s 11 trofejemi na druhém místě za USA (18), třetí Austrálie vyhrála sedmkrát, čtvrté Španělsko pětkrát.

Pouze Kvitová (32) a Plíšková (30) už oslavily třicáté narozeniny, jinak jsou všechny Češky v mladém věku a mají před sebou ještě velkou část kariéry. (Krejčíková 26, Vondroušová 23, Martincová 27, Bouzková 23, Siniaková 26, Muchová 25).

A pozor, i budoucnost je zářná, českému tenisu totiž v juniorkách rostou další klenoty. V juniorském žebříčku ITF najdeme v top desítce hned čtyři Češky. Devátá je 16letá Nikola Bartůňková, pátá je 15letá Brenda Fruhvirtová, čtvrtá je její o dva roky starší sestra Linda. Na druhém místě je 17letá Lucie Havlíčková.

Mužský tenis

Český ženský tenis je tak na tom skvěle, to se však nedá říct o tom mužském. V top 100 žebříčku ATP najdeme pouze Jiřího Veselého (68) a Jiřího Lehečku (72). Poté najdeme až na 119. místě Zdeňka Koláře, na 126. místě se nachází Vít Kopřiva a 142. místo okupuje Tomáš Macháč, který se však propadl kvůli zranění, na kurtech se nepředstavil od dubna.

Zatímco u žen se na každém grandslamu očekává česká účast ve druhém týdnu, u mužů je to utopií. Nejdál byl Veselý, v letech 2016 a 2018 došel do čtvrtého kola Wimbledonu. Lehečka ještě nepřešel první kolo grandslamu, to samé Zdeněk Kolář. Macháč na letošním i loňském Australian Open došel do druhého kola, což je jeho maximum.

Když zabrousíte pod příspěvky na sociálních sítích o českých tenistkách, často narazíte na otázky zahraničních fanoušků, jak je možné, že Česko má tak skvělé tenistky, mužský tenis je ale na mnohem nižší úrovni.

Odpověď je prakticky jednoduchá. Sportem číslo jedna je v České republice fotbal, případně hokej. Drtivá většina dětí se tak věnuje těmto sportům. Na velkém vzestupu je teď i MMA, tenis má tak velkou konkurenci, navíc oproti ostatním sportům jde o hodně drahou záležitost, proto není z koho vybírat.

Kdežto pro začínající sportovkyně je v Česku tenis takřka sportem číslo jedna. Na fotbal (i když je teď na vzestupu) nebo na hokej moc rodičů své slečny nedá. Společně s atletikou a případně tancováním je tak tenis sportem, kam nejvíce rodičů své dcery směruje.

Z většího sýta tak má logicky větší šanci se mezi elitu propracovat více tenistek. Navíc, a to není nijak špatně myšleno k ženskému tenisu, v mužském žebříčku je mnohem větší konkurence.

Časy Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka jsou pryč, na dalšího Čecha v top desítce si budeme muset nějakou chvíli počkat. Velice nadějně vypadá 16letý Jakub Menšík, který v lednu došel do fináe Australian Open a několikrát si dokonce zatrénoval s Novakem Djokovičem. Sledovat jej můžete i na letošním Wimbledonu, zatím je v 1/16 finále.

Zdroj: Wimbledon, ATP, WTA

Reklama

Oblíbené