Spojte se s námi


Cyklistika

V Kodani odstartovala Tour de France. Grand Départ obstarala individuální časovka

Účastníci 109. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa mají za sebou úvodních třináct kilometrů. Taková byla délka první etapy letošní Tour de France. Slavnostní start se tentokrát odehrál v hlavním městě Dánska, kde se jela časovka.

Publikováno

dne

Účastníci 109. ročníku nejslavnějšího cyklistického závodu světa mají za sebou úvodních třináct kilometrů. Taková byla délka první etapy letošní Tour de France. Slavnostní start se tentokrát odehrál v hlavním městě Dánska, kde se jela časovka.

Právě Kodaň měla hostit Grand Départ již před dvěma lety, plány však narušila koronavirová pandemie. Druhý pokus nevyšel ani loni, tamní stadion Parken byl tou dobou jedním z dějišť fotbalového mistrovství Evropy.

A tak se Dánové, cyklistický národ, dočkali až letos. Ve středu proběhlo v zábavním parku Tivoli velkolepé představení jednotlivých týmů a jezdců. V pátek se za deštivého počasí třítýdenní sportovní kolotoč rozjel v ulicích šestisettisícové metropole naplno.

Na mokrý povrch doplatil hned po několika minutách individuální časovky první jezdec. Švýcar Stefan Bisseger, jeden z širšího okruhu favoritů na etapové prvenství, nezvládl zatáčku a upadl. O chvíli později člen týmu EF Education – Easypost ležel na zemi podruhé.

Když do cíle dojel nizozemský fenomén světové cyklistiky a univerzální jezdec Mathieu van der Poel, překonal o tři a půl sekundy dosud vedoucího krajana Mollemu. Nového lídra těsně nepředjel ani Primož Roglič, ani Mads Pedersen. Domácímu jezdci chyběly necelé dvě vteřiny. Dařilo se i jinému Dánovi. Jonas Vingegaard se totiž po svém dojezdu zařadil na průběžnou třetí příčku.

Tou dobou však byly ještě na startu ostatní favoriti – dvojnásobný mistr světa v silniční časovce a čtyřnásobný světový šampion v individuální stíhačce na dráze Filippo Ganna, další univerzál Wout van Aert a také vítěz posledních dvou ročníků Staré dámy Tadej Pogačar.

Ital s přezdívkou Top Ganna dorazil do cíle s náskokem 2,64 sekundy na van der Poela, triumfu při své premiéře na Tour de France se však nedočkal. Vzápětí ho o více než pět a půl vteřiny překonal van Aert. Mezi belgického a italského závodníka se pak dostal Pogačar.

Češi své zastoupení na červencové akci Grand Tour v tomto roce nemají, Slováci ale ano. Chvíle Petera Sagana by měly přijít až v dalším průběhu závodu, hvězdný spurter ztratil na vedoucího Belgičana minutu a půl. Nakonec se umístil na 140. pozici.

Zamíchat pořadím na čele mohl například Christophe Laporte, dobře rozjetou časovku mu ale pokazil pád. Držitel prvního místa se v dalším průběhu přece jen měnil. Svého krajana van Aerta sesadil z vedoucí pozice Yves Lampaert. Jeho náskok v cíli činil 4 sekundy a 55 setin.

Jelikož se nikomu z následujících závodníků nepodařilo zajet lepší čas, jednatřicetiletý jezdec stáje Quick-Step Alpha Vinyl Team se poprvé v kariéře oblékl do žlutého trikotu pro lídra Tour de France. Druhý tedy skončil Wout van Aert, třetí Tadej Pogačar.

Smutnit nemusely ani domácí fanoušci, protože dva Dánové se umístili v nejlepší desítce. Pedersen bral sedmou příčku, Vingegaard sedmou. Seveřané se mohou pokusit o úspěch na domácí půdě ještě ve dvou rovinatých etapách.

Po pondělním dni volna začne zápolení na francouzském území, peloton se však během letošního ročníku podívá také do jiných států, a to do Belgie a Švýcarska. Závěrečný dojezd v Paříži na Champs-Élysées je na programu v neděli 24. července.

TOP 10 pořadí úvodní časovky na Tour de France 2022

  1. Yves Lampaert (15:17)
  2. Wout van Aert (+5 s)
  3. Tadej Pogačar (+7 s)
  4. Filippo Ganna (+10 s)
  5. Mathieu van der Poel (+13 s)
  6. Mads Pedersen (+15 s)
  7. Jonas Vingegaard (+15 s)
  8. Primož Roglič (+16 s)
  9. Bauke Mollema (+17 s)
  10. Dylan Teuns (+20 s)

Zdroj: Tour de France

Reklama

Oblíbené