Spojte se s námi


Bojové sporty

Werner Hartmann: Proč jsem neuspěl v extralize? Někdy přístup a píle nestačí. V boxu mám ty nejvyšší ambice

Werner Hartmann se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal nejen o své hokejové kariéře, ale rovněž o boxerských ambicích nebo trenérské činnosti. Z pozice trenéra nicméně také poradil, jak mohou muži bojovat s nedostatkem testosteronu a co ženám může pomoci v období menopauzy.

Publikováno

dne

Werner Hartmann se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal nejen o své hokejové kariéře, ale rovněž o boxerských ambicích nebo trenérské činnosti. Z pozice trenéra nicméně také poradil, jak mohou muži bojovat s nedostatkem testosteronu a co ženám může pomoci v období menopauzy.

Hartmann je bývalým hokejistou, boxerem, crossfit závodníkem a trenérem. Když se zpětně poohlédne za svým sportovním životem, hokej mu podle jeho slov vůbec nechybí. Kterou profesi ze čtyř výše uvedených má tedy nejraději?

„Těžko říci, když se takhle zamyslím. Hokej jsem hrál od svých čtyř let a nyní je to dva roky, co nehraju. A když se poohlédnu, tak mi vůbec nechybí. Rozhodl jsem se více věnovat boxu, který mě totálně pohltil a stává se z něj můj denní chléb,“ přiznává Hartmann v rozhovoru.

Několik let působil v juniorce Vítkovic, za seniorský tým toho však moc neodehrál. Většinou tak působil v druhé či třetí nejvyšší soutěži, od roku 2014 do roku 2020 si zahrál i německou třetí ligu. Proč se mu v extralize nepodařilo prosadit?

„Hrál jsem nespočet přípravných zápasů a turnajů za vítkovické áčko, plus se mi povedlo odehrát celou play out sérii. A vzpomínám na to jen v dobrém, mrzí mě jen jediná věc – že jsem neodešel dříve do Německa.

Ohledně neprosazení do extraligy bych řekl jen jediné. Ne vždy stačí mít přístup, píli a odhodlání,“ vysvětluje.

Jak vlastně hodnotí angažmá v Německu, například co se klubového zázemí nebo finanční stránky třetí německé soutěže týče?

„Německo považuji za nejlepší období své hokejové kariéry, strávil jsem tam osm let a samozřejmě tam byly i lepší týmy – zázemím, finanční stránkou… Ale byly i horší. Ohledně financí a zázemí – za mě je i ve třetí německé lize vše na lepší úrovni než v první lize v České republice. Nižší ligy se v Německu rok od roku zlepšují a nebál bych se říct, že úroveň tam je opravdu top,“ popisuje Hartmann své německé angažmá.

Hartmann v rozhovoru také hovoří i o trenéřině a svých boxerských ambicích. A co crossfit?

„Trenérem jsem zhruba deset let, mám v plánu se zdokonalovat a absolvovat některé doplňkové kurzy (získat crossfit licenci apod.), abych zaplnil mezery. V boxu mám ale ty nejvyšší ambice, chci hlavně co nejvíce zápasit a být zdravý,“ hovoří upřímně o své touze.

Z hlediska jeho trenérských schopností vyslovil svůj názor i na některé doplňky stravy aneb Některé jsou zkrátka méně účinné než ty druhé. Jedním z nejvíce skloňovaných produktů jsou například Primulus, Feminus a Kloubus. Co říká na důležitost aminokyselin, na nakopávače nebo právě poslední tři výše uvedené produkty?

„Pro mě osobně jsou doplňky jako BCAA, glutamin a nakopávač nezbytné pro můj trénink a den. Já sám jsem na trh před nedávnem uvedl svůj vlastní předtréninkový nápoj (pre-workout). Mnoho přípravků ale nemá takový účinek a tváří se jako kvalitní produkt a je tomu právě naopak. Ať už jde o hubnoucí čaje, extrémní spalovače a podobně.

Primulus a Kloubus sám zhruba pět let používám a nemůžu si je vynachválit. Každopádně každý by si měl udělat obrázek co do účinnosti sám,“ hodnotí zkušený trenér.

Zejména u vrcholových sportovců je nutné si hlídat například hladinu testosteronu. Hartmann tak vyjmenoval šest naprosto typických znaků jeho nízké hladiny a jak ji opět zvednout.

„Únava, problémy se spánkem, nedostatek koncentrace, deprese, problémy s kostmi, bolest kloubů a svalů. S tím vším vám ale může pomoci právě Primulus a Kloubus. Ten první je vyloženě na posílení testosteronu. Dobré je také jíst různé ořechy, mandle nebo vejce.“

Právě muži ve vyšším věku často trpí na nedostatek testosteronu. Proč se to vlastně stává a jak s tímto problémem dlouhodobě bojovat?

„Já ve vyšším věku zatím ještě nejsem (směje se – pozn. red.), takže tyto problémy nemám a díky doplňkům stravy snad ani mít nebudu. Pokles jde však výrazně zpomalit aktivním životním stylem. Dodržováním zdravé a vyvážené stravy, je důležité se vyhýbat toxinům, ať už jsou to pesticidy v potravě nebo xenoestrogeny v kosmetice či obecně v drogerii,“ radí Hartmann.

V dalším průběhu rozhovoru se Hartmann rozpovídal také o estrogenu, jenž je bezesporu další mocný hormon, který výrazně ovlivňuje ženské tělo. Jak tedy má žena postupovat, pokud jej má nedostatek a co ženám pomůže v období menopauzy?

„Opět je nutná fyzická aktivita a eliminace stresu. V případě menopauzy doporučuji aktivní životní styl a užívat Feminus. Ten totiž snižuje příznaky menopauzy a zvyšuje energii a chuť na sex. To samé platí i pokud se dostaví únavový syndrom – užívat Primulus, Feminus, vyhýbat se stresovým situacím a žít zdravě.“

Reklama

Oblíbené