Spojte se s námi


Fotbalová reprezentace

Pět důvodů, proč Němci balí kufry již po základní skupině

Publikováno

dne

Jeden z největších favoritů turnaje balí kufry. Šampionát Němci začali katastrofálně prohrou s Mexikem, poté se štěstím porazili Švédsko a definitivně je poslala domů prohra proti Jižní Korey. Na výběr trenéra Löwa se navalila spousta kritiky. My představujeme 5 důvodů, proč úřadující mistr světa na letošním mistrovství tak vybouchl.

PODCENĚNÍ A MOTIVACE

„Nějaká skupina se uhraje sama,“ jako by si říkali hráči v čele s Löwem před šampionátem. Některým totiž evidentně chyběla motivace. Například takový Thomas Müller bývá v Bayernu bojovníkem, který se nikdy nevzdá. Realita na MS? Ploužící se borec, co vyplňuje špatné prostory, netrhá obranu a hlavně na míči nic nezmůže.

Například u Mesuta Özila jsme zvyklí, že když hraje na podhrotu, tak tolik nebrání. Jenže proti Mexiku i proti Korey hrál velkou část mače na pozici klasického záložníka. Zvýšené úsilí v obranné fázi? Ani náhodou. Proto najednou vznikal zmatek. Zároveň je potřeba říct, že Özilovi schopnosti po ztrátě míče Löw dosti podcenil.

ŠPATNÁ ORGANIZACE

Pojďme si rozebrat taktické věci, které Löwovi nevyšly. Beci byli daleko od sebe, a proto se soupeř dostával do kontrů středem hřiště. Často to končilo velkou šancí, nebo gólem jako proti Švédům. Pomalý střed pole, který nedokázal konkurovat hlavně Maxiku. Kroos s Khedirou nebo Gündoganem, to vypadá na míči dobře, ale směrem dozadu? Hrůza!

Jak reagovali Němci po ztrátě míče? Šíleně! Buď by měli vyvinout maximální tlak na míč a rychle reagovat, nebo makat zpátky co nejvíce to jde. Realita? Nikdo neví, co dělat. Jeden vyvine tlak na balon, ale protože je jen jeden, tak z toho nic není. Pokud se Němci rozhodli jít dozadu, byli moc pomalí. Kdo může za to, že hráči nevěděli, co mají dělat? Löw…

ŠPATNÁ SESTAVA

Kdy trenér Löw trefil sestavu? Nikdy… V prvním zápase nevyšla sázka na Khediru ve středu hřiště, zvláštní bylo i nasazení Draxlera na křídlo, špatně hráli Müller, Özil či Plattenhardt. Ve druhém zápase zase nepřesvědčili Müller, Draxler či Werner. Utkání proti Korey nezvládli Kroos, Özil, Werner, Müller, Reus a další zahráli spíše průměrně.

Zvláštně si německý kouč počínal v případě Juliana Bradta. Křídlo Bayeru Leverkusen proti Švédsku i Mexiku nasadil na posledních pár minut, ale určitě se jevil lépe než další hráči na jeho pozici. Navíc nastřelil dvakrát tyč. Proti Korey odehrál i s nastavením osmadvacet minut, přesto hru rozhýbal. Asi i to se bude rozebírat, zda neměl Löw dát mladému křídelníkovi větší prostor.

VYNECHÁNÍ SANÉHO Z NOMINACE

Jestliže se bude hodně mluvit o opomíjení Brandta, o vynechání Leroye Saného ještě více. Křídelník Manchesteru City zažil skvělou sezonu, kdy si v Premier League připsal druhý nejvyšší počet asistencí (15), vstřelil sedm branek a byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem anglické nejvyšší soutěže. Jenže v reprezentaci to tak růžové není – sedm zápasů, jen jedna asistence a dokonce žádný gól.

Přesto bylo vynechání mladé hvězdy velkým šokem pro fotbalovou veřejnost. Deníky v Německu hned začali rozebírat příčiny vynechání jedné z největších německých hvězd v zahraničí. Někteří dokonce došli s tím, že za tím nejsou fotbalové důvody, ale spíše ne úplně rovný vztah s koučem Löwem. Ať už to bylo tak nebo tak, Sané chyběl více, než se mohlo zpočátku zdát.

KAUZA ÖZILA A GÜNDOGANA S PREZIDENTEM TURECKA

Těsně před šampionátem přiletěli němečtí záložníci Ilkay Gündogan s Mesutem Özilem navštívit prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana. Z nevinného setkání se ale stal národní humbuk. Není v Německu člověk, který alespoň trochu sleduje okolní dění, ale o kauze neslyšel.

Potíž byla v tom, že jak Özil, tak i Gündogan mají turecké kořeny, avšak reprezentují Německo. Proto se hned objevily hlasy, které volaly o vyloučení obou hráčů z nominace. Nestalo se, ale i když o tom nikdo nechce mluvit, tým to určitě zasáhlo.

Reklama

Oblíbené