Bundesliga
10 titulů v řadě? Bayern a Bundesliga neoprávněně pod palbou kritiky. Manchester City není o nic méně dominantní, rozdíl dělá Klopp
A je to tu zase. Bayern Mnichov vyhrál titul s předstihem a opět se řeší (ne)vyrovnanost Bundesligy. Jak bavorský gigant, tak nejvyšší německá soutěž čelí kritice. Jako příklad je jí neustále předkládána Premier League. Oprávněně? Ne tak úplně.
A je to tu zase. Bayern Mnichov vyhrál titul s předstihem a opět se řeší (ne)vyrovnanost Bundesligy. Jak bavorský gigant, tak nejvyšší německá soutěž čelí kritice. Jako příklad je jí neustále předkládána Premier League. Oprávněně? Ne tak úplně.
10. titul v řadě? Klobouk dolů, ale…
Bayern Mnichov dokázal, co nikdo v historii nejlepších pěti evropských lig před ním. Vyhrál 10 titulů v řadě. Překonal tak Juventus, s nímž doposud prvenství sdílel, s 9 tituly za sebou. V minulosti se úctyhodnou sérií 7 ligových titulů v řadě blýskl Olympique Lyon.
Má to však i svou temnou stránku. Kvalita Bundesligy je kvůli dominanci Bayernu zpochybňována, má problém přitáhnout k sobě zahraniční fanoušky. Přitom se jedná o výjimečný produkt, který zdobí skvělé atmosféry na vyprodaných zápasech, výchova světových talentů a ofenzivní fotbal.
I po zisku 10. titulu se vyrojily na světových a mezinárodních serverech stejné názory z řad fotbalových fanoušků. Je čas přejmenovat Bundesligu na Bayernligu, Farmers League a tak podobně.
Bayern si tuto pozici tvrdě vybojoval, nic nedostal zadarmo
Málokdo však ví, popřípadě pamatuje, z jakých podmínek se Bayern až do dnešní neuvěřitelné situace vypracoval. Během druhé světové války měl klub existenční problémy, jelikož byl označen jako židovský klub. V celkovém hodnocení německých klubů se tehdy propadl až na 81. místo.
Když v roce 1963 vznikla Bundesliga, byl Bayern Mnichov vynechán mezi zakládajícími členy. Namísto něj byl pozván Mnichov 1860, třebaže statisticky byl úspěšnější právě Bayern. Ten se však dokázal mezi německou elitu následně kvalifikovat a začala se psát historie největšího klubu v Německu.
Vedení Bayernu skvěle pracovalo, snažilo se držet ekonomiku zdravou, což se vyplácí dodnes. Kromě toho, že se nikdo v Německu nemůže Bayernu finančně rovnat, dokázal bavorský celek finančně pomoci rivalům z Dortmundu, Mnichova 1860 či klubu St. Pauli.
Bayern vykupuje konkurenci? Pouze mýtus, jen skvěle pracuje
Když už se někdo pustí do kritiky Bayernu, padají často stejné argumenty. Finanční síla, které se nikdo nemůže rovnat, a vykupování konkurence, zejména Borussie Dortmund. To už je ovšem pouze mýtus.
Odečteme-li minulé léto, kdy Bayern skutečně ve velkém lovil v Lipsku, které připravil o trenéra, kapitána a klíčového obránce, pak se nedá o vykupování konkurence nijak mluvit. Například z Dortmundu získal od roku 2000 pouze 4 hráče, skutečnou hvězdou se v Bavorsku stal jediný – Robert Lewandowski.
Z vykupování konkurence by rovnou mohl být obviněn právě Dortmund, který koupil například v sezoně 2019/20 klíčové hráče Mönchengladbachu, Leverkusenu či Hoffenheimu. Ovšem bez efektu. Celkově v této sezoně Borussia utratila téměř 150 milionů euro.
Celkově od začátku sezony rozdíl v útratách Bayernu a Dortmundu není nikterak extrémní. Bayern nakoupil hráče za 273 milionů euro, Borussia za 243 milionů. Lipsko utratilo 244 milionů euro a Leverkusen 197 milionů.
Bundesligové kluby se musí zamyslet
Rozdíl je tedy zřejmý. Není problém v síle Bayernu, ale v tom, jak Dortmund a další kluby pracují na přestupovém trhu. Nejsou schopny finance zužitkovat. Zatímco Bayern dokáže i bez vynakládání sum, jaké si mohou dovolit vynakládat třeba anglické kluby, konkurovat v Lize mistrů, zbylé německé kluby nedokáží konkurovat ani Bayernu.
Bayern se umí skvěle prodat na mezinárodním poli, zbylé kluby nikoliv. Kromě toho je velký rozdíl v mentalitě. Nikdo přeci nenutí německé kluby prodávat své nejlepší hráče. I z tohoto pohledu je argument o vykupování konkurence lichý. I Bayernu odchází hráči do jiných soutěží.
Z podobného principu bychom mohli kritizovat Premier League za to, že tamní kluby oslabují jiné ligy a tím pádem zvýhodňují své postavení v Lize mistrů, kde vládnou. Přeci jen je v Anglii nejvíce peněz. To je ovšem nesmysl, v podstatě se tím popírá smysl přestupů.
Navíc i přes to všechno Bayern dokáže i s mnohem menšími vynaloženými financemi v Lize mistrů konkurovat.
Premier League jako vzor vyrovnanosti? Kdepak!
Bundesliga je podle mnohých nevyrovnaná. To vše samozřejmě zkresluje dominance Bayernu, jinak ale v Německu pravidelně vidíme různá překvapení, senzace v pohárech, napínavé boje o postupy do evropských soutěží či o udržení. Menší kluby mají v Německu, alespoň v poháru, větší šanci na zisk trofeje, než je tomu kdekoliv jinde v top pěti ligách.
Jako vzor je udávána slavná Premier League, kde to ale s tou vyrovnaností není v posledních letech úplně nejlepší. Proč? Hledejme za tím vším faktor s názvem Pep Guardiola. Katalánský stratég má v Manchesteru City prakticky neomezené finanční možnosti, kterých v kombinaci se svými trenérskými dovednostmi umí využít naplno.
Stačí se podívat na ztráty bodů v této sezoně. Zatímco Manchester City ztratil 19 bodů, Bayern jich ztratil 18. A zatímco v Anglii ztrát Citizens zkouší využít Liverpool, který v sezoně ztratil 20 bodů, v Německu nikdo zaváhání, kterých se Bayern dopouští, nevyužívá.
Zajímavé pak je, že mezi prvním a pátým místem v Bundeslize i v Premier League je nyní prakticky identický rozdíl. První Bayern a pátý Freiburg dělí 23 bodů, první Manchester City a pátý Tottenham dělí 22 bodů. V obou ligách je navíc shodný 18bodový rozdíl mezi prvním a třetím týmem.
Zajímavý je i pohled do minulých sezon
V předešlých řádcích jsme srovnali Bundesligu a Premier League pouze v této sezoně. Faktem ale je, že vyrovnanost v Premier League začíná být pouhým mýtem, stejně jako jím je vykupování konkurence ze strany Bayernu.
V minulé sezoně Bayern vyhrál ligu s náskokem 13 bodů před Lipskem, Manchester City pro změnu získal titul s 12bodovým náskokem před městským rivalem United. Náskok před třetím a čtvrtým týmem měl Bayern 14 a 17bodový, Manchester City pro změnu 17 a 19bodový.
Ročník 2019/20 nevypadal o moc jinak. V Anglii však toho času dominoval Liverpool (99 bodů), který za sebou nechal Manchester City (81 bodů), Manchester United a Chelsea ( shodně 66 bodů). Bayern v daném ročníku získal titul s 82 body, druhý Dortmund měl 69 bodů, třetí Lipsko jich získalo 66 a Mönchengladbach 65.
Sezona 2018/19 byla v Anglii legendární. Manchester City získal titul s 99 body, druhý Liverpool měl jen o bod méně. Za nimi ovšem byla velká mezera, třetí skončila Chelsea se ztrátou 27 bodů na čelo, čtvrtý Tottenham měl o bod méně.
A Německo? Bayern získal 78 bodů, Dortmund 76, Lipsko 66 a Leverkusen 58. Rozdíl mezi prvním a čtvrtým místem byl menší v Bundeslize.
Poslední sezona, kterou si projdeme, je ta z let 2017/18. Manchester City vyhrál ligu se 100 body, druhý Manchester United měl o 19 bodů méně, první čtyřku uzavíral Liverpool se ztrátou 25 bodů na čelo. Bayern v té době konkurenci také příliš neměl, získal 84 bodů, druhé Schalke mělo o 21 bodů méně. Rozdíl mezi prvním a čtvrtým místem? 29 bodů.
Rozdíl mezi Premier League a Bundesligou? Jürgen Klopp
Jak je z dat a čísel patrné, ve vyrovnanosti mezi Bundesligou a Premier League není víceméně žádný rozdíl. Ba naopak, je to velice podobné. Rozdíl je jediný. V Bundeslize dříve konkuroval slavnému Bayernu s méně movitým Dortmundem Jürgen Klopp, nyní v podobné úloze v Liverpoolu zkouší nahánět movitější Manchester City.
Je tedy na německých klubech, aby dokázaly najít někoho, kdo dokáže Bayern sesadit z trůnu. Podobný úkol před sebou ovšem mají anglické celky, které mají oproti Německu tu „výhodu“, že díky zahraničním vlastníkům mohou koupit prakticky kohokoliv a cokoliv.
Bundesliga si nezaslouží hanit
Po vyvrácení všemožných faktů o Bayernu, Bundeslize i Premier League už zbývá jediné. Dodat, že Bundesliga je skutečně skvělá a atraktivní soutěž, která je divácky dostupná, fanouškovsky velmi atraktivní a rozhodně si zaslouží větší uznání, než jaké se jí dostává.
Zdroje: Bundesliga, Premier League, Transfermarkt
-
Fotbalpřed 1 dnem
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord