Spojte se s námi


Chance Liga

Sparta vs. Baník aneb Jak dopadl úplně první ligový střet těchto velkých rivalů?

V sobotu večer nás čeká ligový šlágr, ve kterém se utká pražská Sparta s ostravským Baníkem. Jedná se již o tradiční duel nesmiřitelných protivníků a z hlediska fanoušků možná o jeden z největších zápasů české fotbalové scény. Ale jak proběhlo vůbec první utkání těchto historicky úspěšných klubů?

Publikováno

dne

V sobotu večer nás čeká ligový šlágr, ve kterém se utká pražská Sparta s ostravským Baníkem. Jedná se již o tradiční duel nesmiřitelných protivníků a z hlediska fanoušků možná o jeden z největších zápasů české fotbalové scény. Ale jak proběhlo vůbec první utkání těchto historicky úspěšných klubů?

První duel těchto dvou týmů se odehrál v neděli 29. srpna 1937 na letenském stadionu pražské Sparty před zraky pěti tisíc diváků. Sezóna 1937/38 byla pro ostravský celek vůbec první v nejvyšší československé soutěži. V té době nesl ještě původní název SK Slezská, který vznikl spolu s klubem v roce 1922 v ostravském hostinci U dubu.

Průběh zápasu

Zápas začali lépe hosté z Ostravy, když už v 8. minutě vsítil branku útočník Jaroslav Moták, který před sezónou přišel do Ostravy z brněnského mužstva SK Židenice. Ovšem hned za dvě minuty vyrovnal z penalty Ľudovít Rado po faulu na Josefa Zemana.

V 17. minutě šla již Sparta do vedení, když skóroval právě Zeman po centru Josefa Košťálka. Ostravané se však v závěru prvního poločasu ve 43. minutě dočkali vyrovnání zásluhou Václava Pospíšila.

Spartu zřejmě gól do šatny zaskočil, protože hned po výměně stran se ve 48. minutě ujalo mužstvo SK Slezská vedení. Branku ostravského mančaftu vstřelil bývalý hráč Slavie Praha Adolf Šimperský.

Do konce zápasu se stav již nezměnil. SK Slezská si tedy ze Sparty překvapivě odvezla cenné dva body.

Ligová tabulka

K situaci v ligové tabulce se po zápase vyjádřilo ostravské vydání novinového plátku České slovo: „Výsadní právo letenských klubů je otřeseno [pozn. tedy Sparty a v té době i Slavie]. Dopředu se dere venkov s nezkaženým hráčským materiálem, kteří ještě často budou triumfovati nad blaseovanými primadonami.“

Jak se později ukázalo, tak předzvěst deníku byla poněkud předčasná.

Sparta i přes tuto porážku nakonec v ligovém ročníku 1937/38 slavila svůj historicky 8. mistrovský titul v celostátní československé lize. Na druhém místě skončil další tehdy hvězdný tým Slavia Praha, který v této sezóně vyhrál Středoevropský pohár.

Nicméně právě dva body měla Ostrava na konci sezóny 1937/38 k dobru před předposledním SK Prostějov, který spolu s poslední Viktorií Plzeň sestoupil. Vítezství na Spartě jí tedy napomohlo značnou měrou k záchraně při její premiérové účasti v nejvyšší soutěži.

Ohlasy po utkání

Na překvapivý výsledek reagovalo České slovo: „Největším překvapením je postup Slezské Ostravy – nováčka ligy – který minulou neděli vyřídil na svém hřišti Bratislavu 4:1, ale včera se na Letné nelekl ani proslavené pražské Sparty. Ano, do nedávna ještě úplně neznámá Slezská Ostrava, o níž se soudilo, že nemůže za nic na světě dosáhnouti úspěchu v Praze, vzala Spartě oba body.

Vítězství 3:2 a výkon slezskoostravských mluví. Jedenáct poctivých a nebojácných sportovců ukázalo včera Praze, jak se má hráti ligový football. Rychle, bojovně, s nadšením a s dobrou střelbou.“

Deník se také vyjádřil k atmosféře v ochozech samotného zápasu: „Těší nás nesmírně včerejší triumf, ale současně se radujeme z toho, že ostravští sportovci získali přízeň zhýčkané Prahy. Po celý zápas sympatizovali Pražané s ostravským mužstvem, přáli mu vše nejlepší a nakonec jásali nad úspěchem skromného ostravského mužstva.“

České slovo také informovalo o pozápasové náladě přímo v Ostravě: „Je štěstí, že také ostravští sportovci mohli sdíleti radost ze včerejšího úspěchu. Postaral se o to ostravský rozhlas, který včerejší reportáží získal si srdce posluchačů.

Kde kdo dlel včera u amplionů a měli jste vidět tu radost posluchačů, když redaktor Laufer hlásil pro nás příjemné okamžiky. Před redakcí Českého Slova bylo na 800 posluchačů, kteří po skončené reportáži zajásali a zatleskali. – Ostrava je ve slavnostní náladě.“

Podle deníku se tedy obrovské nadšení z fotbalu v Ostravě projevovalo již v předválečných letech a náročné pražské publikum 30. let minulého století dokázalo pozitivně ocenit poctivý sportovní výkon.

Doufejme, že tak skvělé sportovní okamžiky s velkým nábojem a projevy publika v duchu zdravé rivality a fair play uvidíme nejen v nadcházejícím špílu Sparty s Baníkem, ale také v rámci celého českého fotbalu.

Zdroj: AC Sparta Praha, České slovo, FC Baník Ostrava, Wikipedia

Reklama

Oblíbené