Fotbalová reprezentace
Od Willieho po Zabivaku aneb připomeňte si všechny maskoty mistrovství světa
Maskoti patří mezi ozdoby mistrovství světa ve fotbale od roku 1966 a bez nich by byl turnaj v dnešní podobě nepředstavitelný. Jsou tváří mistrovství, baví diváky a provázejí je celým turnajem. Připomeňte si s námi všechny maskoty, kteří se vryly do paměti zejména návštěvníků a fanoušků mistrovství světa.
ANGLIE 1966 – World Cup Willie
Prvním maskotem mistrovství světa vůbec byl v roce 1966 tento žlutý lev, zabalený ve vlajce Spojeného království. Na kolik pomohl týmu Anglie k domácímu vítězství není známo, ale bezpochyby započal éru maskotů na fotbalových šampionátech.
MEXIKO 1970 – Juanito
Mexický mladík, připomínající hispánskou verzi Bolka ze seriálu Bolek a Lolek, provázel mistrovstvím světa v roce 1970, které ovládla Brazílie. Dominantou maskota je obrovské sombrero a malý dres buclatého Juanita.
ZÁPADNÍ NĚMECKO 1974 – Tip a Tap
Sympatická, přesto děsivá. Západní Německo si za maskoty svého mistrovství zvolilo dvojici mladíků – Tipa a Tapa. Vysoký blonďatý a malý černovlasý mladík provázeli německý národní tým až do slavného finále, které rozhodnul Gerd Muller.
ARGENTINA 1978 – Gauchito
Gauchito (s důrazem na poslední dvě slabiky) byl maskotem kontroverzního Mistrovství světa v Argentině 1978. Snědý veselý mladík si zaslouží i trochu respektu – má v ruce bičík, typický pro Gauche, jihoamerické pasáky dobytka. Odtud mimochodem pochází i jeho jméno. A bičík evidentně pomohl – Argentina na svém domácím mistrovství zvítězila.
ŠPANĚLSKO 1982 – Naranjito
Španělé přinesli do sbírky maskotů světových šampionátů úplně nový segment – jejich maskotem se stal pomeranč jménem Naranjito. Jméno Naranjito je odvozeno od španělského překladu slova pro pomeranč – naranja. Kulatý oranžový Španěl ale domácím nepomohl, ti totiž zůstali doma bez cenného kovu.
MEXIKO 1986 – Pique
Mexiko se Juanitovi na svém dalším mistrovství rozhodlo k experimentu – a maskotem se stala paprička Jalapeño jménem Pique. Podobnost jmen s tehdy nenarozeným stoperem Barcelony je čistě náhodná. Maskot se sombrerem a knírem dostal jméno podle španělského slova picante, znamenající ostrý nebo pikantní. A o pikantní momenty nebyla nouze – na tomto mistrovství vstřelil Diego Maradona svůj slavný gól rukou.
ITÁLIE 1990 – Ciao
O jednoznačně nejděsivějšího a nejhoršího maskota vůbec se postarala Itálie v roce 1990. Ciao, což je italský pozdrav, byla jednoduchá postavička v italských barvách s hlavou místo míče.
USA 1994 – Striker
Striker nebo také „Striker, the World Cup Pup“ byl maskot provázející diváky na Mistrovství světa 1994 v USA. Štěně v americkém dresu byl návrh studia Warner Bros, která zprvu navrhlo, aby Striker nesl v rukou míč. Kvůli podobnosti s házenou, která mohla být pro Američany matoucí ale roztomilé stěně míč pouze zašlapávalo.
FRANCIE 1998 – Footix
Na rozdíl od mistrovství světa v USA se Francouzi rozhodli pro míč v rukou jejich maskota – Footixe. Modrý kohout s nápisem „FRANCE 98“ na prsou patří mezi nejoblíbenější maskoty vůbec a stal se ikonou – dopomohl k tomu i výkon domácí Francie, která udolala první celosvětový triumf.
JIŽNÍ KOREA & JAPOSKO 2002 – Ato, Kaz a Nik
Bizarní trojice futuristických postav Ato, Kaz a Nik, spolu označováni jako The Spheriks, provázela diváky prvním asijským mistrovstvím. Jednotlivá jména byla vybrána uživateli na internetu a v prodejnách společnosti McDonald’s v hostitelských zemích.
NĚMECKO 2006 – Goleo VI a Pille
Dynamická dvojka nerozdílných lvů jménem Goleo a Pille provázela světovým šampionátem v Německu. Goleo získal své jméno podle slov „goal“ a „leo“, což je latinské označení lva. Jeho pobočník Pille se jmenuje podle německého hovorového výrazu pro fotbal. Maskoti ze země nudapláží se vyznačovali mimo jiné i absencí spodního dílu oblečení.
JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA 2010 – Zakumi
Zakumi je leopard, typické zvíře nacházející se v Jihoafrické republice, pyšnící se zelenou hřívou. Zakumiho zelené a zlaté barvy představují typickou jihoafrickou národní barevnou kombinaci. Jeho jméno pochází se spojení slov „Za“ – což je zkratka pro Jihoafrickou republiku a „kumi“, což znamená „deset“ v různých jazycích užívaných na jihu Afriky.
BRAZÍLIE 2014 – Fuleco
Brazilský pásovec, ohrožený druh, provázel světovým šampionátem před čtyřmi lety. Jeho jméno Fuleco je odvozeno od slov „futebol“ a „ecologia“, nebo-li fotbal a ekologie. Ani Fuleco nepomohl a Brazilci si dodnes pamatují víc než svého maskota ostudnou porážku 1:7 v semifinále s Německem.
RUSKO 2018 – Zabivaka
Letošní maskot z dílny Ekateriny Bocharové se jmenuje Zabivaka nebo-li „ten, kdo skóruje.“ Zimní vlk má symbolizovat chladné počasí, typické pro Rusko, a jeho oranžové brýle mají naznačovat zábavu. Uvidíme.
-
Fotbalpřed 15 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 16 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord