Evropská liga
Okénko minulosti: Slavia vyhrála v Istanbulu, kde poprvé hrála evropský pohár před 19 lety. A prošla peklem
Vyhrát na horké půdě v tureckém Istanbulu je vždy cenný zápis do historie. Slavii se to výhrou ve druhém kole Konferenční ligy po výsledku 3:2 proti Fenerbahce podařilo. Když se červenobílí poprvé před devatenácti lety představili na horké turecké půdě, prošli si peklem.


Vyhrát na horké půdě v tureckém Istanbulu je vždy cenný zápis do historie. Slavii se to výhrou ve druhém kole Konferenční ligy po výsledku 3:2 proti Fenerbahce podařilo. Když se červenobílí poprvé před devatenácti lety představili na horké turecké půdě, prošli si peklem. „Šlo skoro o život,“ přiznává opora tehdejšího týmu Karel Piták.
Mohla to být velká sláva, zůstal jen pocit křivdy. V únoru 2003 se Slavia Praha ve vyřazovací části Poháru UEFA střetla s tureckým Besiktas Istanbul, po výsledcích 1:0 a 2:4 přes něj nepřešla.
„Vyhráli jsme doma 1:0 gólem Tomáše Doška, v Istanbulu jsem dvacet minut před koncem prohrávali 0:4 a zdálo se být všechno jasné,“ vzpomíná Karel Piták.
Ale pak se všechno zamotalo… „Ríša Dostálek proměnil pokutový kop, po rohu skóroval Tomáš Hrdlička, najednou nám chyběl k postupu jediný zásah, tehdy platilo pravidlo o gólu vstřeleném venku,“ připomíná reprezentační záložník.

A vstoupil zásadně do zápasu. „V nastaveném čase jsem kopal standardku z velké dálky, někde za půlkou,“ vybavuje si. „Trošku mi to ulítlo, míč ovšem přelétl gólmana a skončil v bráně. Pomezní ale odmávl nějaký nesmyslný ofsajd a gól nám neuznali,“ kroutí hlavou i po letech. „Byl to trošku zářez, šlo o naprosto regulérní gól,“ odmítá se smířit s chybným rozhodnutím.
Slávistická výprava tím však patrně nepřišla k újmě, turečtí fanoušci dokážou být hodně vznětliví. Možná šlo i o život…

„Je to možné, bylo to hodně bouřlivé,“ připouští Piták. „Už před zápasem to hodně hučelo, v únoru napadl v Istanbulu sníh, házeli po nás koule. Bylo to divoké,“ popisuje. „Kdyby gól uznali, skutečně nevím, co by se dělo, jak by to dopadlo,“ bojí se vůbec hádat, co by nastalo.
Pocit poškození však nevymizel. „Pro nás to bylo ovšem hodně emotivní, cítili jsme obrovskou křivdu,“ opakuje Piták. „Pavla Kuku jsem nikdy neviděl tak rozčíleného. Kdybychom ho nedrželi, nevím, co by rozhodčímu provedl…“ vrací se k události staré devatenáct let.
Jeho následovníci bouřlivé atmosféře nepodlehli, zásluhou oduševnělého a odpovědného výkonu zvítězili na půdě Fenerbahce Istanbul 3:2.

-
Bojové sportypřed 2 dny
Úpadek pokračuje. Mikulášek prohrál s influencerem v boxu, použil i ilegální techniku
-
Chance Ligapřed 2 dny
Poprvé v životě jsem odešel ze stadionu. Líšeňští fanoušci těžce rozdýchávají prohru se Zbrojovkou
-
Hokejpřed 1 dnem
Že hrajeme proti Ovečkinovi? No a co. Absolutně mě to nezajímá, způsobila finská hvězda poprask v NHL
-
Bojové sportypřed 2 dny
Hořký konec. Fajk porazil Cvernu po diskvalifikaci, svůj slib nesplnil