Spojte se s námi


Fotbal

Přestupové okno v Premier League: vítězové a poražení

Zimní přestupové období je u konce. Poslední den byl tradičně velmi nabitý, ale zajímavé přestupy byly k vidění během celého měsíce. Některé kluby nakupovaly a prodávaly ve velkém, některé jsou prakticky beze změny. Kdo na přestupovém trhu získal nejvíce a kdo naopak zklamal?

Publikováno

dne

Zimní přestupové období je u konce. Poslední den byl tradičně velmi nabitý, ale zajímavé přestupy byly k vidění během celého měsíce. Některé kluby nakupovaly a prodávaly ve velkém, některé jsou prakticky beze změny. Kdo na přestupovém trhu získal nejvíce a kdo naopak zklamal?

Vítězové

Velmi povedené přestupové období má za sebou Aston Villa. Už jen příchod hráče takového kalibru jako Philippe Coutinho je velká věc (navíc ve výhodné formě hostování s opcí), Villans to však nestačilo.

Kvalitu na kraji obrany a podporu ofenzivy poskytne Lucas Digne, kterému Premier League svědčí podobně jako Coutinhovi. Zadarmo přichází také Callum Chambers, který bude schopen zaskočit v podstatě kdekoliv v obraně.

Odchod brankáře Jeda Steera vyřeší příchod jedničky švédské reprezentace Robina Olsena.

Pokud Villans něco chybělo, byli to hráči se zkušenostmi v Premier League – pouze Young, Ings, Mings a Targett (který navíc odešel) měli 100 a více odehraných zápasů v Premier League. Coutinho má na kontě 154, Chambers 151 a Digne 115.

Mezi úspěšnější celky můžeme nakonec zařadit i Newcastle. Chvíli to sice vypadalo, že se budou muset spokojit pouze s Woodem a Trippierem, nakonec však přece jen klub dotáhl další zajímavá jména.

Vylepšit potřebovala především obrana, což se docela povedlo – na kraji posílili kádr Trippier s Targettem. Do středu obrany chtěl klub Svena Botmana či Diega Carlose, což nevyšlo, ale v závěru přestupového období přišel alespoň Dan Burn, odchovanec a velký fanoušek klubu.

O Bruna Guimarãese měly zájem i kluby s většími ambicemi, než má nyní Newcastle, přesto bude brazilský záložník oblékat dres Magpies.

Po Woodovi usilovalo vedení o další posílení útoku, zmiňoval se především Lingard a Hugo Ekitike, oba však zůstávají ve svých klubech. I přesto jde však v současné situaci klubu o povedené přestupové okno.

Manchester City ani Liverpool v podstatě nepotřebovali posílit a nebyli moc aktivní, přesto oba celky zvládli vylepšit kádr a získat zajímavé ofenzivní hráče.

Citizens pořídili talentovaného argentinského útočníka Juliana Álvareze, který se k týmu připojí v létě a je velkým příslibem do budoucna. Navíc se jim podařilo i slušně vydělat na nechtěném Ferranu Torresovi, kterého prodali do Barcelony za 55 milionů eur.

Reds chtěli sice kolumbijského křídelníka Luise Díaze až v létě, zájem Tottenhamu ovšem vše urychlil. Jurgen Klopp tak získal zajímavou posilu do útoku a konkurenci pro Sadia Maného.

Z individuálního hlediska se za vítěze dá také nepochybně označit Christian Eriksen, který se vrátil do Premier League a v Brentfordu se pokusí úspěšně pokračovat v kariéře.

Poražení

West Hamu se v posledních letech povedlo několik zimních přestupů – Souček, Bowen, Lingard. Letos však své štěstí nezkusil. Což většina fanoušků nese nelibě.

Nepřišla posila do obrany, ani potřebný útočník. Ke konci přestupového období klub usiloval o Lingarda, Darwina Núñeze a Rafinhu, David Moyes ale bude muset nakonec pracovat bez posil.

Asi největší zklamání z Premier League, vzhledem k tomu, že Hammers stále bojují o Top 6 a čeká je i Evropská liga.

Arsenal může těšit, že se zbavil Aubameyanga (a jeho platu) a dalších nepotřebných hráčů jako Kolašinac, Chambers a Marí. Ovšem pokud jde o příchody, je to bída.

Navzdory špatnému startu sezony se Gunners uchází o pozice zajišťující evropské poháry, aktivita na trhu tomu ovšem neodpovídala. Klub se ucházel o Vlahoviće, poté o Isaka, nakonec se však bude muset spoléhat na Lacazetta a Nkethiu, což nemusí stačit.

Podobně jako West Ham, i Arsenal má dobrý tým, ovšem u obou celků může sezonu pokazit pár zranění, či výpadek formy hráčů, za které není adekvátní náhrada.

Ani Manchester United svůj boj o Top 4 na přestupovém trhu nepodpořil. Z klubu odešli van de Beek, Dialo a Martial, z nefotbalových důvodů klub zřejmě přišel i o Masona Greenwooda.

Co se týče příchodů, je to jednoduché, k žádným nedošlo. Potřebné posílení zálohy bude muset počkat do léta.

Přestože na tom není tak špatně jako výše zmíněné celky, i Chelsea patří spíše do kategorie poražených. Blues sice mají většinu pozic skvěle zdvojenou, nutně však potřebovali posílit pozici levého beka, což se nepovedlo.

Nepodařilo se ani stáhnutí Emersona z hostování, kvůli čemuž musí nyní Thomas Tuchel spoléhat na Alonsa a Kenedyho. A to je hodně velký risk, který by klub neměl podstupovat.

Pokud se zaměříme na hráče, k poraženým patří Jesse Lingard, který byl opět na odchodu z United. Stál o něj především West Ham a Newcastle, Red Devils však jeho odchod zatrhli.

Vzhledem k situaci Masona Greenwooda možná Lingard v Manchesteru nějaký prostor dostane, tohle spojení však dlouhodobě nefunguje. Naopak během hostování ve West Hamu hráč dokázal, že změna prostředí mu prospěje. Na trvalou změnu si však bude muset počkat minimálně do léta.

Otazníky

Kromě vítězů a poražených přineslo přestupové období i několik otazníků, ty největší zřejmě najdeme v Evertonu: jak si se strádajícím týmem poradí stále relativně nezkušený Frank Lampard? Dokáží van den Beek a Dele Alli, že stále mohou hrát na top úrovni? A jak se bude dařit novým talentovaným bekům Mykolenkovi a Pattersonovi?

Zdroj: Premier League, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené