Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Viktoria Žižkov bude hrát doma. Tedy tam, kde se po bouřlivém kočovném životě usídlila

Zastupitelstvo Městské části Praha 3 schválilo klubu Viktoria Žižkov pronájem stadionu v Seifertově ulici na třicet let za symbolickou cenu jedné koruny s tím, že o něj bude náležitě pečovat a zvelebovat ho. Příznivci tradičního českého klubu si oddechli – mistr Československa 1928 se nebude muset stěhovat a hledat azyl.

Publikováno

dne

Zastupitelstvo Městské části Praha 3 schválilo klubu Viktoria Žižkov pronájem stadionu v Seifertově ulici na třicet let za symbolickou cenu jedné koruny s tím, že o něj bude náležitě pečovat a zvelebovat ho. Příznivci tradičního českého klubu si oddechli – mistr Československa 1928 se nebude muset stěhovat a hledat azyl. Jak už tomu bylo v jeho historii vícekrát.

Klub založený v roce 1903 byl dlouho spjatý se hřištěm a časem i stadionem v usedlosti Ohrada, které se nacházelo v prostorách, kde je dnes důstojná městská zástavba včetně bývalého hotelu Vítkov, nyní budovy VZP.

Tomuto urbanismu muselo ovšem v roce 1927 ustoupit a bylo zbouráno. „Celý klub se musel vystěhovat v šibeničním termínu do tří dnů,“ vzpomíná renomovaný historik Miloslav Jenšík.

Stalo se tak, že jediný mistrovský titul v roce 1928 slavila Viktoria v roli bezdomovce. „Hrála své domácí zápasy většinou na Slavii nebo na Bohemce,“ prozrazuje Jenšík. Nový stánek našla ve Strašnicích, slavnostní otevření přišlo v roce 1930.

Nové dějiny se začaly psát po válce a po sjednocení tělovýchovy v novém komunistickém režimu. V roce 1952 přišla nejbrutálnější reorganizace, bez patronátního podniku či ministerského rezortu nemohly týmy hrát nejvyšší soutěž. Viktoria měla přejít pod Avii Čakovice, ale to hráči odmítli. Stará ´Habáskova´ Viktorka zanikla…

V 60. letech minulého století, které přinášely uvolnění v totalitním režimu, se po vzoru Slavie, Sparty a dalších klubů vrátil žižkovský fotbal ke slavné minulosti, na přetrženou tradici ovšem navázal jiný subjekt této pražské lokality Slavoj Žižkov. Přijal i název Viktoria bez jakýchkoli předešlých vazeb.

A našel i důstojný stánek. Dnešní stadion využíval původně firemní tým obuvnického magnáta pana Plicnera, jemuž se přezdívalo pražský Baťa.

Po znárodnění jeho továrny stadion přešel pod hlavičku Údržba Žižkov, v roce 1952 se k tomuto subjektu připojil místní Slavoj. A už zmiňovanými právnickými kroky se na něm později usídlila i obnovená Viktoria Žižkov.

Po společenských změnách v roce 1989, kdy se Viktorka vrátila do nejvyšší soutěže, opět nabízel mnoho zážitků. Boj o mistrovský titul, duely evropských pohárů, kdy přivítal například slavnou anglickou Chelsea.

Nyní se pokouší tyto krásné časy obnovit, k tomu potřebuje dobré zázemí. Smlouva se zastupitelstvem Městské části Praha 3 na pronájem na třicet let to klubu s více než stoletou tradicí umožňuje.

Reklama

Oblíbené