Spojte se s námi


Motorsport

Brown: Formule 1 potřebuje řadu změn! Co vše stojí ve vyjádření šéfa McLarenu?

Potřebuje formule 1 a její řídící orgán změnu? Podle šéfa McLarenu Zaka Browna nepochybně ano. Nový řád by mohl nastolit nový prezident FIA Mohammed Ben Sulayem, od kterého si Brown slibuje mnohé. Co vše tedy stojí v jeho vyjádření?

Publikováno

dne

Potřebuje formule 1 a její řídící orgán změnu? Podle šéfa McLarenu Zaka Browna nepochybně ano. Nový řád by mohl nastolit nový prezident FIA Mohammed Ben Sulayem, od kterého si Brown slibuje mnohé. Co vše tedy stojí v jeho vyjádření?

Formule 1 a i samotná FIA se na konci loňského roku ocitla pod vskutku solidní palbou kritiky, a to právě za to, jakým kontroverzním způsobem byla ukončena sezóna 2021. Hlavním terčem byl samozřejmě Michael Masi, jenž podle mnohých nezvládl tlak už tak vyhroceného souboje o mistrovský titul.

Zatímco i nadále probíhá vyšetřování událostí z Abú Dhabí a mnoho otázek fanouškům FIA stále nezodpověděla, šéf McLarenu Zak Brown má v tomhle ohledu celkem jasno. Podle něj nám totiž předešlá sezóna ukázala, že je čas na jakousi změnu.

Tomu by jistě mohl pomoci nový prezident FIA Mohammed Ben Sulayem, jenž je různým změnám nakloněn. Týmy i jezdci by jistě uvítali, kdyby o incidentech na trati rozhodovali lidé, kteří mají s F1 přímé zkušenosti.

Řeč je samozřejmě bývalých pilotech formule 1. „Je jasné, že některá pravidla nejsou v jejich aktuálním stavu přijatelná. Nikdo není spokojený s nejednotností kontroly předpisů, které navíc týmy leckdy využívají ve svůj prospěch,“ stojí v Brownově vyjádření na oficiálních stránkách týmu.

Ve svém vyjádření také uvedl, že týmy mají v současné době až příliš velkou moc, a to například co se návrhů na nové předpisy týče. Brown také doplňuje, že ne všechny návrhy jsou konstruovány způsobem, aby byly užitečné pro sport jako takový, nýbrž aby přinesly výhodu různým týmům.

„Nezapomínejme, že i my týmy jsme přispěli k nejednotnosti v dodržování předpisů stejně jako kdokoli jiný. To týmy vyvíjely tlak na to, aby jsme se za každou cenu vyhnuli dokončování závodů za safety carem. To týmy pomohly zavést různé předpisy, na které si později všichni stěžovali. A opět, byly to týmy, kdo vyvíjel tlak na ředitelství závodu a zneužívalo rádiové komunikace,“ vysvětluje šéf McLarenu.

Doposud tento sport řídil již bývalý šéf FIA Jean Todt. Právě tento muž zavedl, že při stanovování nových regulí bude vše s týmy konzultovány, což nemusí být nutně špatně. Jenže týmy, ostatně přesně jako vysvětluje Brown, poté měly čím dál větší vliv na nejen tvorbu pravidel, ale také na různá konečná rozhodnutí.

Brown spatřuje svou naději v tom, že Sulayem hodlá tyto věci řešit jinak, lépe. F1 se podle jeho slov v mnohém změnila k lepšímu a je zapotřebí tomu uzpůsobit i pravidla.

„Znaky organizačních potíží se projevily už při Velké ceně Austrálie 2020 a při loňské Velké ceně Belgie. Nyní je potřeba přejít zpět k silnějšímu, direktivnějšímu vedení,“ uvědomuje si Brown.

„Jsem si jistý, že ze strany FIA a F1 uvidíme spolehlivější vedení a společně se zaměříme na rozvoj tohoto sportu a nebudeme se vyhýbat odpovědnosti, když dojde na těžká rozhodnutí,“ uzavřel.

Zdroje: McLaren Racing, Motorsport

Reklama

Oblíbené