Spojte se s námi


Fotbal

Příběh stadionu: St. James´ Park je domovem týmu Newcastle United, okouzlil i Baroše

Pro fotbalového fanouška, obzvlášť zaměřeného na fotbalové chrámy, je stadion Newcastlu United opravdová lahůdka. Touto větou začíná představení St. James´Parku v knize Fotbalové stadiony od Jiřího Vojkovského.

Publikováno

dne

Pro fotbalového fanouška, obzvlášť zaměřeného na fotbalové chrámy, je stadion Newcastlu United opravdová lahůdka. Touto větou začíná představení St. James´Parku v knize Fotbalové stadiony od Jiřího Vojkovského.

St. James‘ Park byl zvolen domovem Newcastlu United v roce 1892, ale fotbal se zde dříve hrál minimálně od roku 1880. V průběhu historie bylo mnoho plánů pro expanzi samotného stadionu, které mnohokrát způsobily konflikt s místními obyvateli a místní radou.

I kvůli těmto událostem bylo v minulosti navrženo dvojí stěhování – a to ke konci šedesátých let, a podruhé v kontroverzním roce 1995, kdy už bylo v plánu přestěhování Magpies do oblasti zvané Leazes Park. Nechuť k přestavbě stadionu vedla k dnešnímu výraznému výskytu nakloněných asymetrických tribun.

Stadion je pojmenován podle blízké nemocnice s kaplí svatého Jakuba. V roce 2011 se přejmenoval podle partnera na Sport Direct Arenu. Fanoušci však mají jasno. Ať už bude hlavním sponzorem Newcastlu kdokoliv, vždy budou chodit fandit do St. James´ Parku.

Ještě v roce 2015 byl stadion Newcastlu s více než 52 tisícovou kapacitou třetím největším v Premier League. Po rekonstrukcích stadionů týmů Manchesteru City, Tottenhamu, Liverpoolu a přestěhování West Hamu na Olympic Stadium je aktuálně sedmým největším stadionem anglické ligy.

Dosud platná rekordní návštěva je z roku 1930. Na duel s Chelsea přišlo 68 386 diváků. V Newcastlu se odehrály i tři zápasy základní skupiny při mistrovství Evropy v roce 1996, dále hostil olympijský fotbalový turnaj v roce 2012 a pár zápasů mistrovství světa v rugby v roce 2015.

Českou stopu zanechal v tomto klubu Pavel Srníček, který se do St. James´Parku dostal z Baníku Ostrava v roce 1991 a setrval zde sedm a půl roku. Přes několik klubů se sem vrátil v roce 2006 a ve svých 39 letech zde ukončil svoji profesionální kariéru.

Na zápasy v St. James´ Parku vzpomíná i Milan Baroš: „Newcastle má pořádný, typický anglický stadion, na kterém jsem vždy zažil skvělou atmosféru. Svým vzhledem má zvenku i zevnitř své kouzlo, a když se až po střechu zaplní více než padesátitisícové tribuny fanoušky s hornickými kořeny, kteří si říkají Geordies, je o kvalitní kulisu postaráno.“

Zdroje: Wikipedie, Jiří Vojkovský: Fotbalové stadiony

Reklama

Oblíbené