Hokej
Marián Hossa a jeho cesta z malého Slovenska až do Síně slávy NHL
Mariána Hossu můžeme bez pochyb zařadit mezi nejlepší slovenské hokejisty všech dob. Už v mladém věku se dostal do vysněné NHL, kde se dokázal nejen prosadit, ale časem se zařadil i mezi její nejlepší hráče. Za všechno mluví jeho statistiky a úspěchy.
Mariána Hossu můžeme bez pochyb zařadit mezi nejlepší slovenské hokejisty všech dob. Už v mladém věku se dostal do vysněné NHL, kde se dokázal nejen prosadit, ale časem se zařadil i mezi její nejlepší hráče. Za všechno mluví jeho statistiky a úspěchy.
Důslednost, spolehlivost a konzistentnost. To byly atributy, které zdobily Hossu během jeho kariéry. Marián byl velmi komplexním hráčem. Dokázal skórovat, asistovat a pracovat efektivně v defenzivě. Měl výbornou střelu zápěstím, byl rychlý a silný na puku. Byl jedním z těch hráčů, kteří dokázali hrát s jednou rukou na hokejce a udržet puk. Jednoduše hráč, kterého by chtěl v týmu každý trenér.
Marián se narodil 12.1.1979 ve Staré Ľubovni do hokejové rodiny. Jeho otec František byl sám výborným hokejistou, reprezentantem a v neposlední řadě trenérem. Matka pracovala jako módní návrhářka.
I jeho mladší bratr, Marcel, následoval Mariánovy kroky a stal se hokejistou. V roce 2000 jej draftoval Montreal. Kromě Canadiens si zahrál také za New York Rangers a Phoenix, ale výraznější úspěch nikdy nezaznamenal.
Hokejové začátky
S hokejem začal Marián ve věku 5 let v Dukle Trenčín. Dukla v té době patřila k baštám slovenského hokeje a dokázala vychovávat vynikající hráče a budoucí reprezentanty. Bylo to ideální prostředí pro Hossův rozvoj.
V Trenčíně hrával během celé své dorostenecké a juniorské kariéry. V sezóně 1995/96 se v kategorii juniorů těšil ze zisku titulu mistra Slovenska. Už tehdy projevil své schopnosti kanonýra, když posbíral během 53 utkání 91 bodů za 42 gólů a 49 asistencí.
V další sezóně už debutoval v seniorské extralize ve věku pouhých 17 let. I přes mladý věk se mu dařilo výborně. V základní části zaznamenal v 53 zápasech 54 bodů za 30 gólů a 24 asistencí. Svými výkony přispěl výraznou mírou k zisku mistrovského titulu a nic mu nestálo v cestě do vysněné NHL.
Vstup do NHL
V roce 1997 si Hossu vybrala na vstupním draftu z celkového dvanáctého místa Ottawa Senators. Ročník 1997/98 začal v prvním týmu senátorů, ale odehrál pouze sedm zápasů, během kterých získal pouze jednu asistenci.
Sezónu následně dohrál v týmu Portland Winter Hawks ve Western Hockey League (WHL). Zde se setkal i se svým krajanem Andrejem Podkonickým. V týmu Winter Hawks si během 53 zápasů připsal bilanci 85 kanadských bodů za 45 branek a 40 asistencí.
Díky svým výkonům si vysloužil ocenění Jim Piggott Memorial Trophy za nejlepšího nováčka WHL. Kromě individuálního úspěchu zaznamenal také týmový, když Portland dokázal vyhrát celou soutěž a získal Memorial Cup.
Zranění z finálových bojů o Memorial Cup znemožnilo nastoupit Hossovi za Ottawu v sezóně 1998/99 až do prosince. Přesto stihl odehrát 60 zápasů a získal 30 bodů za 15 gólů a stejný počet asistencí. Díky svým výkonům se dostal do týmu nejlepších nováčků sezóny. Celkově skončil v boji o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka druhý za Chrisem Drurym z Colorada.
Během následujících 5 sezón stihl v Ottawě odehrát 400 zápasů a vynechal jich pouze 10. V týmu patřil mezi nejlepší a nejproduktivnější. Jako jeden z tahounů zaznamenal vynikající bilanci 173 gólů a 186 asistencí. Za své výkony a předváděnou hru si vysloužil tři nominace do Zápasu hvězd NHL.
Nejvýraznější týmový úspěch zaznamenal v hlavním městě Kanady v sezóně 2002/2003. Ottawa byla nejlepším týmem základní části a získala Prezidentskou trofej. V play-off se senátoři dostali přes New York Islanders a Philadelphii až do finále východní konference. Poslední krok před boji o Stanley Cup ale nezvládli a pozdějšímu vítězi New Jersey Devils podlehli těsně 3:4 na zápasy.
Výluka a působení v Evropě
Kvůli výluce v NHL strávil Marián sezónu 2004/05 v Evropě. Jeho kroky vedly na rodné Slovensko, kde se rozhodl opět obléct dres Dukly Trenčín. Zde se setkal se svými dobrými kamarády, Mariánom Gáboríkom a Pavlom Demitrom. Spolu předváděli oku lahodící hokej, bavili diváky a vyprodávali stadiony.
Po 19 zápasech v Trenčíně zamířil na sever, do švédské Elitserien. V týmu Mora IK se setkal i se svým mladším bratrem Marcelem. Během 24 zápasů ve Švédsku zaznamenal 32 bodů.
Na závěr sezóny se vrátil zpátky do Dukly. Jeho bilance v dresu Trenčanů se na konci ročníku zastavila na čísle 25 zápasů a 42 bodů.
Atlanta Thrashers
Po roční pauze se v sezóně 2005/2006 kolotoč NHL zase naplno rozjel. Jelikož Hossovi předchozí kontrakt vypršel, dohodl se s Ottawou na podpisu nové 3-leté smlouvy v hodnotě 18 milionů dolarů.
Podpis této smlouvy ovšem jen urychlil dohodu, díky které se obratem stěhoval do Atlanty spolu s obráncem Gregem de Vriesem výměnou za Danyho Heatleyho. O trade požádal sám Heatley po smrti týmového kolegy Dana Snydera při autonehodě, za kterou byl zodpovědný.
Hossa se v Thrashers připojil k hvězdnému ruskému útočníkovi, Ilyovi Kovalchukovi. Hned ve své první sezóně zaznamenal 92 bodů za 39 branek a 53 asistencí, čímž překonal své maximum z Ottawy o 10 bodů.
Sezóna 2006/2007 byla pro Mariána bodově nejúspěšnější v jeho kariéře. Odehrál všech 82 zápasů a dokázal posbírat 100 bodů za 43 gólů a 57 asistencí. Zapsal se tak do historie Thrashers jako první hráč, kterému se podařilo pokořit 100 bodovou hranici. Díky svým výkonům si vysloužil další nominaci za zápas hvězd.
Atlanta i díky Hossovi obsadila první místo v Jihovýchodní divizi a zaslouženě postoupila do play-off. Bohužel, Marián nedokázal navázat na své výkony ze základní části a ve 4 zápasech zaznamenal pouze jeden bod. Atlanta se tak poroučela už v prvním kole po jednoznačném triumfu New York Rangers poměrem 4:0.
V sezóně 2007/2008 končil jeho tříletý kontrakt s Atlantou. Za Thrashers stihl odehrát 60 zápasů v základní části se ziskem 56 bodů. S klubem se ovšem nedokázal dohodnout na podmínkách další spolupráce a proto se opět stěhoval.
Pittsburgh Penguins
26. února 2008 byl Marián spolu s Pascalem Dupuisem vyměněn do Pittsburghu Penguins. Atlanta získala jako protihodnotu Colbyho Armstronga, Erika Christensena, perspektivního Angela Esposita a výběr v prvním kole draftu.
V základní části stihl Hossa odehrát v dresu tučňáků ještě 12 zápasů, ve kterých si připsal na své konto 3 góly a 7 asistencí. Pomalu ale jistě si zvykal na nové prostředí a spoluhráče. Pittsburgh předváděl výborný a ofenzivní hokej, ovládl Atlantickou divizi a bez problémů postoupil do vyřazovacích bojů.
Doplněním již tak výkonné ofenzívy vedené Crosbym a Malkinem se Hossa jevil jako chybějící dílek skládačky v boji o Stanley Cup. Ve vyřazovací části Penguins své soupeře ničili a doslova dominovali.
V prvním kole sfoukli Ottawu poměrem 4:0 na zápasy. Dalším dvěma soupeřům, Montrealu a Philadelphii, dovolili vyhrát pouze jeden zápas a propracovali se až do finále. Tam na ně čekal Detroit vedený ve vynikající formě hrajícími Zetterbergem a Dacjukem.
Finálovou sérii nakonec lépe zvládli hráči Red Wings, které zdobila výborná hra v defenzivě. Hossova první finálová účast tak byla neúspěšná, přestože v play-off předváděl výborné výkony. Dokázal posbírat 26 bodů a v této statistice byl třetí nejlepší, pouze bod za Zetterbergem a Crosbym.
Konec sezóny se sebou přinesl i konec Hossovy smlouvy. Na trhu patřil k nejžádanějším hráčům. Lukrativní nabídku mu údajně nabízeli olejáři z Edmontonu, kteří si jeho služby chtěli pojistit dlouhodobou smlouvou s lukrativními podmínkami. S jeho službami byli ale velmi spokojeni také v Pittsburghu a nabídli mu 5-letou smlouvu v hodnotě 7 milionů dolarů ročně.
I přes tyto lukrativní nabídky si Hossa vybral Detroit Red Wings, kde podepsal pouze jednoletou smlouvu v hodnotě 7,45 milionu dolarů. Své rozhodnutí odůvodnil touhou získat Stanley Cup.
Detroit Red Wings
Hossa si kromě změny působiště musel zvyknout také na nové číslo. Jelikož jeho oblíbenou osmnáctku nosil veterán Kirk Maltby, vybral si slovenský reprezentant číslo 81.
Po boku hráčů jako Zetterberg, Dacjuk, Franzen, Lidström nebo Rafalski se Mariánovi bodově dařilo více než výborně. Dokonce se stal nejlepším střelcem celého týmu. V 74 zápasech dokázal překonat brankáře svých soupeřů až 40-krát, k čemuž přidal i 31 asistencí. Více gólů než on dokázali v celé NHL vsítit pouze 4 hráči.
Celý tým červených křídel fungoval jako dobře namazaný stroj. Red Wings měli nejlepší ofenzívu celé NHL, ovládli Centrální divizi a v Západní konferenci skončili na druhém místě. Hossa se dokonce vyjádřil, že by rád prodloužil své působení ve „městě motorů“ a byl by ochoten snížit i své platové požadavky.
V play-off Detroit postupně vyřadil Columbus, Anaheim, Chicago a dostal se až do finálových bojů o Stanley Cup. Tady narazil stejně jako v minulé sezóně na Pittsburgh. Pro Hossu obrovský paradox. Dva roky po sobě ve finále, které mělo stejné obsazení, ale vždy v jiném dresu. Bohužel pro Mariána, i v tomto případě byl součástí týmu, který finále prohrál. Bylo to pro něj obrovské zklamání.
Chicago Blackhawks
Po druhé neúspěšné finálové účasti nastala v Hossově kariéře další změna zaměstnavatele a přesun do nového působiště. S Chicagem Blackhawks podepsal 1. července 2009 kontrakt na 12 let v hodnotě 62,8 milionu dolarů. V daném momentě se jednalo o nejlukrativnější smlouvu v historii klubu.
Krátce po podpisu smlouvy přišla nepříjemná zpráva. Klub svým fanouškům oznámil, že Hossa stále rehabilituje zranění ramene, které utrpěl během předchozí sezóny. Zranění bylo vážnější a útočník musel podstoupit operaci, kvůli které vynechal prvních osm týdnů nového ročníku.
I když naskočil do rozjeté sezóny, stihl odehrát 57 zápasů s bilancí 51 bodů za 24 gólů a 27 asistencí. Dařilo se také Chicagu, které ovládlo Centrální divizi se ziskem 112 bodů a bez problémů postoupilo do play-off.
Hráč s číslem 81 sice gólově nezářil, ale pomohl svému týmu propracovat se až do finále. Chicago postupně vyřadilo Nashville, Vancouver a San Jose. Ve finále na ně čekali letci z Philadelphie. Pro Hossu to byla třetí finálová účast v řadě.
Chicago ovládlo finálové boje poměrem 4:2 a dokráčelo na pomyslný Olymp National Hockey League. Marián dokázal své „finálové prokletí“ zlomit a konečně se radoval ze zisku vytouženého Stanley Cup-u. Po kapitánovi Toewsovi zvedl pohár nad hlavu jako druhý a vychutnal si pocit zaslouženého vítězství.
Tímto počinem se nesmazatelně zapsal i do dějin NHL. Doposud je prvním a jediným hráčem v celé historii NHL, který si zahrál ve třech finále po sobě a pokaždé za jiný klub.
Stejný scénář zopakoval v dresu Blackhawks i v sezónách 2013 a 2015, kdy Chicago dokázalo ovládnout celou NHL. Se ziskem tří pohárů se tak stal v této statistice nejúspěšnějším hokejistou pocházejícím ze Slovenska.
V sezóně 2015/2016 odehrál 64 zápasů v základní části a o rok později dokonce 73 zápasů, ale bodově už nenavázal na své předchozí ročníky. Přesto byl stále platným členem týmu, který dokázal pomoci gólem, asistencí a zejména čtením hry a defenzivní činností.
Po sezoně 2016/2017 přišel pro fanoušky Blackhawks šok. Jako blesk z čistého nebe se objevila správa o Mariánových zdravotních potížích.
Ukončení kariéry
Závěr Hossovy kariéry byl poznamenán něčím, co z veřejnosti nečekal asi nikdo, nakolik si na to ani nikdy nestěžoval. 21. června 2017 ohlásil přerušení kariéry kvůli kožní alergické reakci na sportovní výstroj a vynechal celou sezónu 2017/18.
Jeho zdravotní komplikace pokračovali a léčba byla příliš náročná, což mu neumožňovalo pokračovat bez vedlejších problémů. Nakonec se už k profesionálnímu hokeji nevrátil a 19.5.2018 oficiálně oznámil ukončení aktivní kariéry.
Hossa zpětně ve více rozhovorech pro média přiznal, že s onemocněním bojoval dlouhou dobu. Bohužel, dostalo se to do takového stádia, ve kterém už nebyl schopen oblékat hokejovou výstroj. Smutný konec kariéry tak výjimečného hokejisty.
V dresu Chicaga stihl odehrát osm sezón, během kterých nastoupil na 534 zápasů. V nich získal 415 kanadských bodů za 186 gólů a 229 asistencí. Patřil k tahounům týmu a nesmazatelně se zapsal do dějin klubu z „větrného města“.
Během působení v Chicagu jej zdobila kromě ofenzivy hlavně vynikající práce v defenzivě a jeho back checking. Za své schopnosti ho nejednou vyzdvihl nejen trenér Joel Quenneville, ale také samotní spoluhráči.
Zajímavostí je, že po ukončení kariéry získala v červenci 2018 Hossova práva ve výměně Arizona. Chicago se tak zbavilo smlouvy, která měla trvat až do roku 2021 a strop zatěžovala částkou téměř 5,3 milionu amerických dolarů.
Síň slávy
V listopadu 2021 přišlo obrovské ocenění za úspěšnou kariéru slovenského hokejisty. Marián Hossa jako druhý Slovák a třetí rodák ze Slovenska po Petru Šťastném a Stanu Mikitovi vstoupil do hokejové Síně slávy v Torontu.
Celkově odehrál v profilize během 19 sezón 1309 zápasů s bilancí 525 gólů a 609 asistencí. V play-off k tomu přidal dalších 205 zápasů. Ve vyřazovacích bojích se mu bodově také dařilo a získal 149 bodů za 52 gólů a 97 asistencí.
„The Hoss“, jak jej zvykli přezdívat jeho spoluhráči, je na 35. místě v počtu gólů v NHL, 89. v asistencích a 57. v celkovém počtu získaných bodů. Během kariéry se mu podařilo třikrát překonat 40-gólovou hranici a v osmi sezónách skóroval minimálně 30-krát.
Reprezentace
Na mezinárodní scéně reprezentoval Hossa Slovensko na mnoha turnajích. Paradoxně vždy zůstal bez medailí. Na cenný kov nedosáhl na dvou mistrovstvích světa juniorů, osmi mistrovstvích světa, třech zimních olympijských hrách a jednom světovém poháru.
V případě juniorské reprezentace absolvoval Marián dvě akce v kategorii do 20 let. V roce 1997 ve Švýcarsku a v roce 1998 ve Finsku odehrál 12 zápasů s bilancí 9 gólů a 6 asistencí a patřil k lídrům týmu.
Když mu to klub a okolnosti v NHL umožnily, rád přišel reprezentovat Slovensko i na seniorské mistrovství světa. Během osmi turnajů odehrál 52 zápasů, ve kterých zaznamenal bilanci 16 gólů a 25 asistencí, ale vždy bez cenného kovu.
V letech 2006, 2010 a 2014 reprezentoval svou zemi na olympijských hrách. Během těchto tří olympiád odehrál 17 zápasů s výbornou bilancí 10 gólů a 12 asistencí. Nejblíže k zisku medaile byl v roce 2010, ale Slovensko prohrálo v semifinále s Kanadou a v boji o třetí místo podlehlo reprezentaci Finska.
Dvakrát se zúčastnil také světového poháru. V roce 2004 v dresu Slovenska odehrál 4 zápasy, ale všechny skončily prohrou. V roce 2016 absolvoval tento turnaj v dresu „týmu Evropy“ a dařilo se mu víc. S evropským výběrem si ve finále změřili síly ve dvou zápasech s výběrem Kanady. V obou případech kanadským reprezentantům podlehli a skončili na druhém místě.
Soukromý život a podnikání
Po skončení kariéry se vrátil na Slovensko a jeho domovem se stal Trenčín. Má zde rodinu, manželku Janu, dvě dcery a také některé své podnikatelské aktivity.
Marián je vlastníkem společnosti Hossa family, která sídlí v Popradu. Firma se zabývá výrobou mražených polotovarů, které prodává nejen na Slovensku, ale také do zahraničí. Známou se stala především díky tradičním slovenským pirohům.
Hossa má s firmou veliké plány a v blízké budoucnosti jsou plánovány významné investice především do výroby, logistiky a nových skladů.
Mezi Mariánovy podnikatelské aktivity patří také Hoss Sport Center. Jedná se o multifunkční sportovní areál, jehož součástí je i golfové hřiště.
Další součástí působení rodiny Hossových je nezisková organizace Hoss Heroes. Ta se zaměřuje na dobročinné, filantropické a charitativní aktivity. Podporuje různé komunity a mladé talentované sportovce, pro které může být Marián tím správným příkladem.
Zdroj: NHL, Eliteprospects, Icehockey.fandom, Quanthockey, Osporte, Wikipedia, Tvnoviny, Hossheroes, Hosssportcenter
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly