Motorsport
Kvalifikační sprinty, kontroverze nebo obrovská show: Jaký je politický pohled na sezónu 2021?
Změny na postu prezidenta FIA a F1, ohromná show, nemalé kontroverze nebo zavedení rozpočtových stropů. Formule 1 přinesla v roce 2021 řadu změn na těch nejdůležitějších postech a jak je zvykem, nedílnou součástí světa F1 je právě politické dění. Jaký je z tohoto pohledu pohled na sezónu 2021?
Zdroj: Clive Rose, Getty Images / Red Bull Content Pool
Změny na postu prezidenta FIA a F1, ohromná show, nemalé kontroverze nebo zavedení rozpočtových stropů. Formule 1 přinesla v roce 2021 řadu změn na těch nejdůležitějších postech a jak je zvykem, nedílnou součástí světa F1 je právě politické dění. Jaký je z tohoto pohledu pohled na sezónu 2021?
Změny na postu prezidenta FIA a F1
Už samotný začátek sezóny přinesl jednu obrovskou změnu, a to dokonce na samém vrcholu řídící struktury F1. Do pozice prezidenta a generálního ředitele co se komerčních práv formule 1 týče byl jmenován Stefano Domenicali.
Ve finálovém dramatu v souvislosti s bojem o mistrovský titul pak bylo téměř přehlíženo to, že z funkce prezidenta FIA odstoupil Jean Todt. Na tom však nic spekulativního nehledejme, Todt zkrátka a dobře dosáhl nejenže tříletého limitu pro vykonávání této funkce, ale také dosáhl limitu věkového pro znovuzvolení – pětasedmdesáti let.
Francouzovo místo tak zaujal Mohammed Ben Sulayem, což můžeme považovat rovněž za událost velmi významného charakteru. Proč?
Jedná se totiž o prvního Neevropana, který od vzniku federace v roce 1904 bude zastávat nejvyšší funkci ve světovém motorsportu.
Jak dokazují arabští šejkové ve fotbalovém prostředí, nový šéf mezinárodní automobilové federace bude jistě velmi vlivnou personou. Drastické změny jsme zaznamenali ve Světové radě motorsportu, kde svá místa ztratily země, jakými jsou Německo, Francie a Itálie.
Rozpočtové stropy, nová éra formule 1, kvalifikační sprinty
Dalším důležitým rozhodnutím je také zavedení rozpočtových stropů na 145 milionů dolarů. Ten se následně bude ještě snižovat a každým rokem má být pečlivě přezkoumáván, což týmům způsobilo nemalé vrásky.
Nejenže se některé týmy budou muset uchýlit k propouštění a tím také redukovat zdroje, ale především se to samozřejmě dotkne vývoje nových monopostů.
No a pak tady máme novou éru formule 1, jejíž odvrácenou stranou je fakt, vypracování zcela nových předpisů trvá standardně nejméně dva roky. A všichni si zřejmě dokážeme představit, jaké kontroverze mohou následující dva ročníky vyvolat, pakliže týmy najdou různé skuliny v regulích i co se samotného závodění týče.
Slabinou roku 2021 je nicméně to, že ač F1 slíbila, že počínaje rokem 2021 začne s plánovaným „přepisem“ předpisů, téměř se tak nestalo a už nyní tedy dochází ke zpoždění. A i když taková přestavba nemůže být hotová během jediného roku, měla alespoň zefektivnit jejich ustanovení a odstranit konfliktní klauzule – zejména ta, která se nachází ve sportovních regulích.
To nám bohužel značí, že se různých kontroverzí nejspíše „dočkáme“ i v příští sezóně. Co taktéž ovlivnilo politickou situaci ve formuli 1 bylo zavedení sprintových kvalifikací. Pro promotéry velkých cen se jedná o solidní finanční injekci, mnohým fanouškům se však tento projekt nelíbí.
Je nutné poznamenat také to, že pro sezónu 2022 je těchto sprintů naplánováno šest. Šéfové týmů se ale snaží přijít na nějaký lepší koncept, který by samozřejmě po sportovní stránce vyhovoval týmům a fanouškům F1 více.
Zmínit také musíme události z posledních dvou podniků. Ty totiž ovlivnily jak tu sportovní, tak i politickou scénu F1. Na vedení formule 1 to samozřejmě vrhá velmi špatné světlo, konkrétněji tedy na Michaela Masiho.
Prostě a jednoduše se v královně motoristického sportu nesmí stávat, že si leckteré předpisy bude ředitel závodu interpretovat po svém. To totiž svědčí o jakémsi nedobrém přístupu F1 ke sportovním regulím.
Nehledě na to, že pokud by se tyto kontroverze opakovaly i v následujících letech, jednoznačně to pošramotí pověst formule 1 a o nějakém respektu vůči řediteli závodu rovněž nemůže být řeč.
Pohledem na čísla, formuli 1 se díky obrovské show a Domenicaliho práci na postu prezidenta F1 navýšila cena akcií z 40,74 USD na 62,60 dolarů.
Určitý politický dopad na F1 bude mít ukončení aktivní kariéry Kimiho Räikkönena. Bývalý pilot Alfy Romeo, Ferrari či McLarenu má na svém kontě rekordních 349 startů a v roce 2007 oslavil zisk mistrovského titulu.
Vstup nových značek do F1 a odchod Hondy
Další důležitou záležitostí je také Velká cena Kataru. Ta totiž přiblíží formuli 1 k mocným katarským šejkům. Ostatně Katar vlastní také 17% podíl ve skupině Volkswagen, která plánuje vstup do F1 prostřednictvím značek Audi a Porsche.
Nutno podotknout, formule 1 tyto značky potřebuje zaprvé z hlediska diváckého, jelikož se bude jednat o další a neméně zajímavé rozšíření, tak z hlediska finančního a v neposlední řadě samozřejmě politického.
U automobilek ještě chvíli zůstaneme – nelze totiž nezmínit odchod Hondy z formule 1. Ovšem vyvstává nám logicky jedna zásadní otázka. Odchází skutečně Honda z F1 nebo tak činí pouze jménem?
Red Bullu a Alpha Tauri totiž má Honda nadále dodávat „neznačkové“ motory ze své základy Sakura v Japonsku, a to až do konce roku 2025. Sice za poněkud přemrštěný poplatek, ale stále to pro Red Bull bude aktuálně levnější, než Red Bull Powertrains chystající se na výrobu a přestavbu pohonných jednotek.
Závěrem…
Formule 1 se v letošním roce rozloučila s dvěma významnými osobnostmi tohoto sportu. S kontroverzním a místy až záhadným bývalým prezidentem FIA Maxem Mosleym a s absolutní legendou – Frankem Williamsem.
Bývalý šéf stáje Williams obětoval motorsportu celý život a za své zásluhy byl pasován na rytíře. Oba svým způsobem utvářeli svět formule 1, leč každý jinak.
Fantastickou a zároveň v mnoha ohledech kontroverzní sezónu završil naprosto strhující souboj o titul mezi Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Na závěr si tedy ještě vychutnejte poslední kolo sezóny 2021, ve kterém se rozhodlo o titulu mistra světa.
Zdroje: F1, Race Fans, Twitter
-
Fotbalpřed 6 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 7 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord