Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Nový znak zvýrazňuje sílu českého lva

Na kvalifikační duely o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru proti Bělorusku a Belgii nastoupila česká reprezentace s novým znakem fotbalové asociace na hrudi. Oborníci i fanoušci jeho inovovanou podobu vítají.

Publikováno

dne

Na kvalifikační duely o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru proti Bělorusku a Belgii nastoupila česká reprezentace s novým znakem fotbalové asociace na hrudi. Oborníci i fanoušci jeho inovovanou podobu vítají, považují ji za dynamickou a moderní, přitom nenásilně navazuje na předchozí symboly. Na velice pestrou a také graficky vydařenou minulost. Český fotbal letos slaví 120. výročí založení. Stejně jako jeho znak.

Spolek bez symbolů není nic, uvědomovali si zakladatelé Českého svazu fotbalového, když se v roce 1901 ještě rámci rakousko-uherského mocnářství dali silně se rozvíjející hře organizační strukturu. V přijatém znaku dominoval slavný dvouocasý Bruncvíkův lev, který neodmyslitelně patří k českému národu.

„Byl to velmi vydařený znak, který šikovně vycházel ze státního,“ popisuje grafické ztvárnění Lubomír Král, zkušený fotbalový historik a odborník na faleristiku. „Navíc se povedlo umístění do čtverce, což bylo velice praktické,“ dodává.

Nastoupená linie odpovědně pokračovala při úpravách i v dalších letech, od vzniku samostatného československého státu v roce 1918 až po Protektorát Čechy a Morava v roce 1939.

K výrazné změně došlo až za socialistického zřízení, kdy neměl československý fotbal ani svrchovaný orgán, sportovní odvětví spadala pod Československý svaz tělesné výchovy. Každodenní činnost však přinášela potřebu vyjadřovat vztah k fotbalu, používal se tedy míč usazený ve vlajce.

Stejně jako další výdobytky socialistického zřízení všeobecné nadšení nevyvolal. „Byl fádní, nezajímavý, nudný,“ upozorňuje Král. „Míč je všude, na každém fotbalovém logu. Úplně se vytratila sounáležitost k českému symbolu, tedy ke lvu,“ pokračuje.

Společenské změny v roce 1989 socialistické přežitky sice odstranily, avšak větší důraz se kladl i na otázku národností. Znak Českomoravského fotbalového svazu po rozpadu federace proto krášlil v souladu s tradicí nejen český lev, ale i dvě orlice – moravská a slezská. „To nesla doba,“ dovede Král pochopit vývoj názorů a postojů.

„Horší však bylo, že státní znak byl překryt míčem, což vyneslo odpor státních orgánů, případem se dokonce zabývala komise pro heraldiku poslanecké sněmovny,“ vzpomíná Král. Řešení bylo nakonec jednoduché – míč se posunul doleji.

Novou podobu Král vítá. „Povedl se lev, který se zvětšeným prostorem rozložil, je více do skoku než dříve, kdy byl kráčející,“ říká Král.

Nový znak je vydařený, reprezentačnímu týmu k vytoužené kořisti v podobě ulovených bodů na hřišti favorizované Belgie však nepomohl. Ty se musí vybojovat na hřišti.

Zdroj: FAČR

Reklama

Oblíbené