Spojte se s námi


Evropská liga

Okénko minulosti: Legendu Legie záložníka Deynu zachránil český trenér Vejvoda

Jako přetěžký soupeř se pro Slavii Praha v cestě do Evropské ligy ukázal polský tým Legia Varšava, z Edenu si veze remízu 2:2. Jde o nejslavnější polský klub, jeho dres oblékali v historii vynikající fotbalisté.

Publikováno

dne

Jako přetěžký soupeř se pro Slavii Praha v cestě do Evropské ligy ukázal polský tým Legia Varšava, z Edenu si veze remízu 2:2. Jde o nejslavnější polský klub, jeho dres oblékali v historii vynikající fotbalisté. Tím nejlepším – legendou – byl nepochybně záložník světového formátu v 70. letech minulého století Kazimierz Deyna. Bohatou kariéru mu zachránil český trenér Jaroslav Vejvoda.

Tvůrce hry Legie Varšava portugalský záložník André Martins nosí číslo 8. Nejlepší střelec český útočník Tomáš Pekhart 9. Magické numero 10, které vypovídá o velké vyspělosti borce, si nepřevléká přes hlavu nikdo. To je navždy přisouzeno klubové legendě jménem Kazimierz Deyna.

Bronzový medailista z mistrovství světa 1974, olympijský vítěz z roku 1972, stříbrný 1976. Za reprezentační tým nastoupil v 97 zápasech a vstřelil v nich 41 branek. To je základní vizitka polského šlechtice.

O jeho fotbalových schopnostech možná víc vypovídá, že ve své době tvořil souhvězdí s největšími osobnostmi jako Johan Cruijff a Franz Beckenbauer.

Kazimierz Deyna pochází ze severu země, do Legie Varšava přišel v roce 1966 z LKS Lodž v devatenácti letech. S nálepkou obrovského talentu. V té samé době mužstvo převzal český trenér Jaroslav Vejvoda. Pro oba spojení přímo osudové.

„Lehkomyslný flamendr, takovou měl v té době Deyna pověst,“ sděluje Bohumil Paukner, nejvyšší muž Dukly Praha. K polskému fotbalu získal během služebního pobytu ve funkci člena obchodního oddělení na československé ambasádě ve Varšavě silný vztah, dozvěděl se o něm hodně. O působení trenéra Vejvody a rovněž o Deynovi.

„Říká se, že právě Vejvoda zachránil Deynovi kariéru, i sám fotbalista to ve své autobiografii přiznal,“ sděluje Paukner. Byl totiž na mladého svěřence přísný, nic mu neodpustil. Talent, netalent.

„Pamětníci vzpomínali, jak se na jeden zápas venku při odjezdu na Deynu marně dlouho čekalo. Byl někde u nějaké slečny, pařil, několik dní nezvěstný,“ pokračuje. Pověst flamendra potvrzoval.

Jenže byl klíčovou osobností týmu. „Najednou oficír, vedoucí mužstva, Legia byla armádním klubem, Deynu s jásotem a oddechnutím přivedl,“ líčí Paukner. Ale trenér Vejvoda necouvl. Napařil své hvězdičce citelnou pokutu a nechal ho doma. „Nic mu nedopustil, čímž mu zachránil kariéru,“ zdůrazňuje Paukner.

Společně oslavili polský ligový titul v ročníku 1968/1969, pro Legii po dlouhých třinácti letech.

Půljubilejní patnáctý připojila Legia loni, kdy prvenství v polské Ekstraklase obhájila. Hodně jí k němu pomohl slávistický odchovanec Tomáš Pekhart, nejlepší střelec soutěže. A teď se v boji o postup do základní skupiny Evropské ligy střetla s mužstvem v sešívaných dresech.

Zástupci polského klubu návštěvy Prahy využilo, aby si vzpomenulo na českého trenéra, který pro klub tolik znamenal. „Vedení Legie položilo na Vejvodův hrob v Břevnově kytici květů,“ sděluje Paukner.

Vděčí pražskému rodákovi za hodně. Zachránil pro fotbal i lehkomyslného flamendra Kazimierze Deynu. Legendu klubu, jehož číslo 10 bylo navždy vyřazeno z kolekce a nikdo ho už nenavlékne.

Zdroj: Legia Warszawa

Reklama

Oblíbené