Spojte se s námi


Bundesliga

Životopis Gerda Müllera: „Bombarďák“ s neuvěřitelným čichem na góly

Na fotbalových trávnících běhalo jen méně hráčů s lepším čichem na góly než měl Gerd Müller. Německá fotbalová ikona v neděli bohužel odešla na věčnost, do fotbalové historie se ale zapsala velice silně.

Publikováno

dne

Na fotbalových trávnících běhalo jen méně hráčů s lepším čichem na góly než měl Gerd Müller. Německá fotbalová ikona v neděli bohužel odešla na věčnost, do fotbalové historie se ale zapsala velice silně.

Müllerův první klub byl 1861 Nördlingen, kde se také v roce 1945 narodil. V roce 1963 se posunul do prvního týmu, kde okamžitě uchvátil. Za 31 utkání nasázel 51 gólů a po jedné sezóně se stěhoval za lepším.

Do věhlasného Bayernu Mnichov, který v tu dobu přitom ještě nebyl mezi nejlepšími. Mnichovský gigant tehdy hrál Regionalliga Süd, což bylo o jednu ligu pod Bundesligou. Bayern se po jednom roce posunul do nejvyšší soutěže a postupně se stal nejúspěšnějším klubem v Německu, i díky Gerdu Müllerovi.

Müller zrůstem nijak nevynikal, měřil jen 176 centimetrů, což na útočníka není mnoho. Jenže jeho zrychlení bylo fantastické. Takřka žádný obránce jej nechytil, přezdívaný „Bombarďák“ měl navíc ještě jednu skvělou vlastnost. Byl naprosto neomylný v zakončení.

Takřka celou kariéru odehrál v Bayernu Mnichov, kde za 15 sezón odehrál 607 utkání a nastřílel neuvěřitelných 566 branek. Se 365 ligovými góly je stále nejlepším střelcem Bundesligy v historii. V Mnichově vyhrál takřka vše, co šlo a překonával rekordy. V ročníku 1971/72 nasázel v Bundeslize 40 gólů, jeho rekord o gól překonal až na konci minulé sezóny Robert Lewandowski.

Müller ale nestřílel jen v klubovém dresu. Za 62 utkání v západoněmeckém dresu vstřelil 68 gólů, čímž výrazně napomohl k zisku trofeje z eura 1972 i mistrovství světa z roku 1974.

V roce 1972 navíc stanovil další rekord, nastřílel totiž nejvíce gólů v kalendářním roce (85). Tento rekord překonal až v roce 2012 Lionel Messi.

Po konci v Bayernu se v roce 1979 přesunul do USA, kde tři roky nastupoval za Lauderdale Strikers. Za tři sezóny v NASL nasázel 40 gólů a v té poslední se dostal do finále, kde však se svým celkem neuspěl.

Život po kariéře

Po konci kariéry v roce 1982 Müller nevěděl, co si bez fotbalu počít a propadl tak alkoholu. Jeho bývalí spoluhráči z Bayernu mu však pomohli a přesvědčili ho, aby šel na léčení. Když procesem prošel, byl zaměstnán v Bayernu Mnichov až do roku 2014 jako trenér mládeže.

V roce 2015 byla Müllerovi bohužel byla diagnostikována Alzheimerova choroba, se kterou se léčil v domě s pečovatelskou službou. 15. srpna roku 2021 Gerd Müller zemřel.

„Dnešek je pro Bayern a jeho fanoušky smutným, černým dnem. Gerd Müller byl nejlepším útočníkem, který tu kdy byl, a férovým člověkem a osobností světového fotbalu,“ uvedl v prohlášení předseda Bayernu Herbert Hainer.

„Je jednou z největších legend klubu. Jeho úspěchy jsou nepřekonatelné a budou navždy součástí úžasných dějin Bayernu a celého německého fotbalu. Gerd Müller stojí jako hráč a člověk za Bayernem a jeho proměnou v jeden z největších klubů na světě jako nikdo jiný. Navždy bude v našich srdcích,“ zavzpomínal na Müllera výkonný ředitel a bývalý brankář Bayernu Oliver Kahn.

Zdroj: Wikipedia, FC Bayern Mnichov

Reklama

Oblíbené