Ostatní
Olympiáda v pekle! Nesnesitelná vedra ničí sportovce na kurtech, ve vodě i na golfu
Horký písek na volejbalovém hřišti, rozpálené tenisové kurty, jejichž prázdné tribuny fungují jako stěny proti alespoň lehkému vánku, nebo rozpálené pláně golfového hřiště, kde účastníci každou volnou vteřinu tráví pod slunečníkem s mokrým hadrem na krku.
Horký písek na volejbalovém hřišti, rozpálené tenisové kurty, jejichž prázdné tribuny fungují jako stěny proti alespoň lehkému vánku, nebo rozpálené pláně golfového hřiště, kde účastníci každou volnou vteřinu tráví pod slunečníkem s mokrým hadrem na krku. Olympijské hry v Tokiu přivítaly sportovce v extrémně ztížených podmínkách, kde méně trénovaný doprovod klidně i kolabuje.
Každý rok v červenci po skončení období dešťů je Tokio nejen pro sportovce ryze nepřátelským prostředím. Obavy, že to bude pro sportovce mimořádně velká zátěž, začaly panovat už v roce 2013, kdy byla Japonsku událost pod pěti kruhy přidělena.
Není to však žádná horká novinka, protože v posledních letech jsou vedra díky změně klimatu na tomto území ještě úmornější. Průměrná teplota za posledních 20 let se pohybuje kolem 33,7 °C.
Tokio už zažilo jedny olympijské hry v roce 1964. Už tenkrát organizátoři došli k rozhodnutí, že bude moudřejší celou událost přesunout na podzim. Letos se podařilo přesunout alespoň maraton a závody v chůzi do 800 km vzdáleného Sappora, kde jsou podmínky pro sportovce o něco lepší. Ti ostatní se musí smažit v nejteplejším tokijském období v roce.
Tohle je vlastně jedna z mála výhod, které mohou být organizátoři vděční. A to, že se na stadionech nekrčí desetitisíce diváků. I mimo tyhle velké akce se s úpalem občanů místní nemocnice potkávají zcela běžně.
TĚŽKÁ PŘÍPRAVA NA TĚŽKÉ PODMÍNKY
V Tokiu není momentálně v těchto dnech žádným tajemstvím, že se mají občané vyhýbat jakýmkoliv sportovním či fyzicky náročnějším aktivitám. Jenomže sportovci mají smůlu, neboť přesně kvůli tomu na olympiádu přicestovali.
Někteří sportovci se s místním klimatem vyrovnávají podle odborníků hůř, protože do Tokia přicestovali na poslední chvíli a nestačili se dostatečně aklimatizovat.
To ale není případ Estonců, kteří už doma trénovali ve speciálních halách, kde byla vysoká teplota. „Všichni vědí, že podmínky jsou velmi náročné, a právě na takové podmínky se připravili,“ řekl koordinátor estonské federace Raido Mitt.
Česká olympijská výprava se už rok před původním termínem her zúčastnila semináře týkajícího se přípravy na horko v Tokiu. Seminář vedlo několik odborníků, každý z nich měl své téma.
Například Libor Vítek, odborník na výživu, se zaměřil na optimalizaci pitného režimu v extrémních teplotních klimatických podmínkách. Jiří Dostál pak pro změnu popsal rizikové faktory, adaptaci a strategii pro maximalizaci výkonu v extrémních teplotních podmínkách.
NEVYHNUTELNÝ KOLAPS
Ačkoliv snaha sportovců na adaptaci místních podmínek byla pečlivá, ne každý dokáže teploty kolem 40 °C ustát. Na nepřiměřené podmínky si stěžovali především tenisté, kteří museli soutěžit i v těch nejnáročnějších časech horkého dne.
„Asi jsem nikdy nehrál v teplejších podmínkách,“ řekl ke svému přestavení v Tokiu tenista Daniil Medveděv. Během utkání s Italem Fogninihim si pětadvacetiletý rodák z Moskvy vyžadoval zdravotní přestávky: „Nemohl jsem se pořádně nadechnout. A ve druhém setu se k tomu přidaly i mžitky před očima.“
Rozhodčí pak poslal před rozhodujícím setem tenisty na přestávku do šaten, což Medveděv vyřešil studenou sprchou. Návrat na rozpálený kurt a teplotní šok mu ale způsobil křeče.
Potom se například Španělka Paula Badoasová dostala do situace, kdy musela z utkání po prvním setu odstoupit.
„Podmínky jsou brutální! Profesionálně hraju dvacet let, ale nikdy jsem se nesetkal s takovými podmínkami, které se vůbec nemění,” řekla světová tenisová jednička Novak Djokovič.
Nejen na kurtu, ale taky překvapivě ve vodě panují extrémní podmínky: „Jak svaly při jízdě trochu zahřejete, hoří vám v tom vedru celé tělo a vy ho musíte držet co nejvíc v chladu, aby se nepřehřálo,“ svěřila se třeba kanoistka Tereza Fišerová.
HORKO I NA GOLFU
Pro mnohé by se mohlo zdát, že golf v kombinaci s procházkou v přírodě bude v tomto ohledu prakticky nenáročný sport. Své o tom pro Sport.cz řekla česká reprezentantka Klára Spilková.
„Extrémně náročné to bylo hlavně ráno, když bylo hřiště mokré a vlhkost stoupala nahoru. Nefoukalo, úplně stál vzduch. Říkal mi caddy Ondry Liesera Honza, že u země naměřili padesát stupňů. To by mě nikdy nenapadlo,” svěřila se česká golfistka, která i přes náročné klimatické podmínky vstoupila do turnaje výborně.
Komentátor olympijského golfu na ČT Sport Čeněk Lorenc na svém Twitteru informoval, že během prvního kola zkolabovali dva caddies, z toho jeden byl hospitalizován.
Zmíněny tenista Daniil Medveděv ještě položil médiím řečnickou otázku, kdo bude zodpovědný za případnou smrt nějakého sportovce?
Už několik měsíců před olympiádou však organizátoři uvedli, že sportovci pojedou do Tokia plně na vlastní pěst. Případná smrt spojená s koronavirem či místním horkem tak padá na jejich vlastní bedra.
Zdroj: Sport.cz, iDnes.cz
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 24 hodin
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly