Spojte se s námi


Chance Liga

Vitrína dneška: Čtvrtfinále jiné hodnoty, rebelové převzali funkce

Česká reprezentace na Euru skončila jako v roce 2012 ve čtvrtfinále, hodnota je však jiná. Vydělala 378 milionů korun, ale skoro polovinu je nutné dohledat.

Publikováno

dne

Česká reprezentace na Euru skončila jako v roce 2012 ve čtvrtfinále, hodnota je však jiná. Vydělala 378 milionů korun, ale skoro polovinu je nutné dohledat. V komisi rozhodčích jsou rebelové, jimž se nelíbil Berbrův ohyzdný jízdenkový systém. Změny ve sboru rozhodčích i delegátů, odpadli přisluhovači náčelníka. O jihoamerický trůn se porvou giganti Brazílie a Argentina.

Trochu jiné čtvrtfinále

Česká reprezentace došla na Euru 2020 do čtvrtfinále, kde podlehla Dánsku 1:2. V základní skupině porazila Skotsko, remizovala s Chorvatskem, prohrála s Anglií, postoupila ze třetího místa. V osmifinále trochu senzačně porazila silné Nizozemsko, českou kotlinou se neslo nadšení. Zchladilo ho utkání s Dány.

Stejného výsledku dosáhla naposledy na Euru 2012, kde mužstvo trenéra Michala Bílka dokonce vyhrála základní skupiny, v níž zdolala i domácí Polsko. Ve čtvrtfinále podlehla Portugalsku 0:1.

Žádné nadšení však nevypuklo, spíše rozladění. Mužstvu se vyčítal nezáživný projev a příliš obranná – až zbabělá – taktika. Není každé čtvrtfinále stejné.

Kde je záloha za EURO

Rozhodně bylo úspěšné, co se týče finančních zisků. Česká fotbalová asociace vydělala celkem 378 milionů korun. Za účast inkasoval český tým stejně jako ostatní přibližně 237 milionů korun, dalších 141 milionů získali svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého díky výsledkům. Částka se po odečtení nákladů za start na šampionátu rozdělí mezi asociaci a reprezentační výběr.

Nějak se však pozapomíná, že už loňské jaro obdrželo tehdejší vedení s předsedou Martinem Malíkem, jemuž o rozvoj fotbalu nikdy nešlo, zálohu ve výši sedmi milionů eur (přibližně 182 milionů korun). Přitom si bývalá generalita už na podzim chtěla vzít dosti nevýhodný překlenovací úvěr.

Předběžné ohledání stavu financí novým vedením konstatovalo, že pokladna není v nadutém stavu. Kam se poděla záloha na příjmy, které byly naplněny až vystoupením na mistrovství Evropy?

Rebelové v komisi rozhodčích

Nová komise rozhodčích má zajímavé složení. Novým předsedou se stal Radek Příhoda, jehož náčelník předešlých pořádků Roman Bebr nenáviděl, jelikož si ponechal profesní i lidskou důstojnost.

Rovněž další členové se dokázali proti zlu, které český fotbal v nedávné minulosti obklopilo, vzepřít. Libor Kovařík se proti dvojici Berbr-Damková postavil už v roce 2015, Antonín Kordula byl za svá vyjádření – soud je označil jako pravdivá – dokonce tímto párem žalován.

Dějí se to věci. Najednou, když Malíkova klika prohrála volby, se začíná brát zřetel na odbornost i morálku.

Prosetý soubor delegátů

Nová listina rozhodčích pro ročník 2021/2022 je ´ochuzena´ o zkušené služebníky Bebrova systému či nepříliš zdatné posuzovače složitých situací Alexe Deneva, Milana Matějčka, Emanuela Marka, o patro níž do druhé ligy spadli Zbyněk Proske či Ondřej Ginzel.

O letité opory přišel i sbor delegátů, už v něm není Miroslav Liba, označovaný za Berbrova nástupce, vždy ke všemu ochotný Miroslav Tulinger či bývalý člen komise Martin Wilczek.

Naděje, že podzim nebude z rozhodcovského pohledu nijak problematický až skandální, je veliká. Ostatně jako každý.

Giganti ve finále

Na rozdíl od mistrovství Evropy má jihoamerický šampionát (Copa América) očekávaný průběh, ve finále se o korunu krále kontinentu střetnou giganti a největší favoriti domácí Brazílie a Argentina.

Brazílii táhne k úspěchu Neymar, Argentinu jiná osobnost světového fotbalu Messi. Bude to souboj plný lesku.

Zdroj: Livesport

Reklama

Oblíbené