Spojte se s námi


Chance Liga

ČT bez české ligy? Nemohli jsme vyhrát. Soukromé stanice budou mít veliký problém, říká Bosák

Jaromír Bosák, fotbalový komentátor České televize, brání veřejnoprávní stanici, která před další sezonou zcela přišla o práva na vysílání Fortuna ligy. Televize podle něj musí šetřit a pečlivě zvažovat, kam dostupné finanční prostředky vložit.

Publikováno

dne

Jaromír Bosák, fotbalový komentátor České televize, brání veřejnoprávní stanici, která před další sezonou zcela přišla o práva na vysílání Fortuna ligy. Televize podle něj musí šetřit a pečlivě zvažovat, kam dostupné finanční prostředky vložit.

Česká televize a 1. fotbalová liga. Spojení, jež po dlouhých letech definitivně neplatí. Soukromá stanice O2 TV již nebude nabízet jeden zápas z každého kola volně šířenému kanálu, a všechny zápasy tak od příští sezony budou čistě v její režii.

„Česká nejvyšší soutěž je domácím publikem hojně sledovaná a kolikrát čísla obzvlášť při vyhrocených utkání jako je třeba nějaké pražské derby nebo souboje Sparta – Ostrava, Plzeň – Slavia a tak dál jdou přes hodnoty, které nabídne třeba Ligu mistrů, protože prostě česká liga českého diváka zajímá a není to úplně dobře, že z vysílání České televize zmizí – tím myslím pro nás, pro pracovníky ČT,” přiznal Bosák.

„Ztráta to do určité míry určitě je, protože byť jsme pochopitelně nemohli vysílat ty nejatraktivnější duely, tak se ukázalo, že třeba utkání Liberce s Jabloncem nebo zápasy Pardubic, které letos hrály výborně, jsou pro diváky hodně zajímavé.

Ani to už ale na sportovním kanálu veřejnoprávní televize nebude k vidění. Hlavním důvodem je, že poté, co jí s nejvyšší pravděpodobností skončí možnost částečného odpočtu DPH, vznikne ztráta až 350 milionů korun ročně.

Česká televize bude muset šetřit ve všech segmentech, protože to opravdu nejsou malé peníze. Samozřejmě se tak škrty musí dotknout i redakce sportu. Není to nic veselého, ale je to tak. A je pravda, že u nás se musí hodně přemýšlet, co vlastně vysílat, a kam peníze, které zbydou, vložit,” zmínil Bosák, že Kavčí hory jsou v nelehké situaci.

Koupit práva na českou ligu nebo LM, nezbylo by na nic dalšího

Přímých sportovních přenosů na obrazovkách ČT ovšem stále přibývá a přes palubu nebyl zdaleka hozen ani fotbal. Bosák a spol. budou moct nadále komentovat utkání Evropské i nové Evropské konferenční ligy, zápasy české reprezentace, mistrovství světa 2022, Národní fotbalovou ligu i Mol Cup.

A nejuznávanější tuzemský fotbalový komentátor k tomu dodává: „Za chvíli začínají olympijské hry, teď vysíláme mistrovství Evropy ve fotbale, MS v hokeji je vždycky hodně sledované, k tomu šampionáty v atletice, lyžování, vodní slalom, tohle všechno vysíláme a je toho ještě mnohem víc a holt se prostě nedá ubránit úplně všechno.

„Nejde zkrátka jenom o fotbal. Ono by bylo teoreticky možné, že utratíte peníze, které dostáváte na provoz za fotbalové přenosy, ať už třeba Ligy mistrů nebo české nejvyšší soutěže, jenže pak vám nezbyde na to další.

Nabídka byla neakceptovatelná, souboj s O2 TV nemohla ČT vyhrát

Soukromá televize se navíc netají tím, že mít nejvyšší českou fotbalovou soutěž jen a pouze pro sebe byl pro ní velký cíl. „Upřímně, tohle jsme chtěli,” napsal třeba moderátor Petr Svěcený ve svém již smazaném tweetu.

„Jít s O2 TV do boje by nedávalo smysl, protože vlastně analogická situace se opakovala už co se týká Ligy mistrů a nabídka, která visela ve vzduchu, byla tak vysoko postavená a pro veřejnoprávní televizi neakceptovatelná, že tenhle souboj prostě nemohla vyhrát.”

„Není to ale případ, který se týká pouze Česká televize. Když se podíváte po Evropě, tak většinou veřejnoprávní televize tahá za výrazně kratší konec v těchto duelech a myslím si, že teď se jen v trochu menším opakuje tahle už zmíněná situace,” řekl Bosák.

Ten zároveň neztrácí naději, že by se elitní tuzemský fotbal mohl v budoucnu na obrazovky ČT v omezené míře opět vrátit.

„Třeba v Německu dlouhá léta platilo, že soukromé stanice mají práva na Champions League, Bundesligu, ale v tuhle chvíli už zase veřejně šířené kanály odvysílají alespoň pár zápasů nejvyšší německé soutěže do roka a řekl bych, že to je dáno i tlakem sponzorů, protože ti mají samozřejmě zájem, aby jejich loga a jejich partnerství bylo vidět pro co nejširší diváckou obec.

To placené kanály zase nemůžou úplně nabídnout, protože nikdy tady nebude, já nevím, tři miliony lidí, kteří si zaplatí placený sportovní kanál, ať už bude jakýkoliv,” dodal 56letý uznávaný komentátor.

Amazon i Google vstupují do boje o práva na nejatraktivnější soutěže

A přidal ještě jeden zásadní bod k celé záležitosti. Bod, který bude v příštích letech nepochybně hýbat celým světem sportovního vysílání a může jej velmi výrazně ovlivnit.

„Je tu ještě jedna důležitá věc, a sice že dneska všechny televizní stanice, které dávají velké peníze za práva na sportovní utkání, šampionáty, tak bojují s tím, že dneska si cokoliv, ale opravdu cokoliv, co se kde vysílá, můžete najít na počítači na streamu.

„V tomhle je internetová džungle opravdu hodně hluboká a tohle bude do příštích let veliký problém všech sportovních stanic, které jsou v soukromých rukou a vyžadují poplatek od těch, kteří se na ně dívají, když jim to zároveň utíká někde jinde,” varuje Bosák.

„A není tajemstvím, že do boje o televizní práva na nejatraktivnější soutěže už dnes vstupují firmy jako třeba Amazon nebo Google a to jsem sám zvědavý, jak se situace bude vyvíjet a jak bude vypadat třeba ze pět let.”

Zdroj: DVTV

Reklama

Oblíbené