Fotbal
V jaké sestavě na Chorvaty? O základ si řekl Hložek i Holeš, Čelůstka obstál s odřenýma ušima
Česká republika vstoupila do šampionátu povedenou výhrou 2:0 doplněnou o nádhernou branku Patrika Schicka. Výkon však tak oslnivý nebyl a před pátečním duelem s Chorvatskem budou potřeba nějaké změny.
Česká republika vstoupila do šampionátu povedenou výhrou 2:0 doplněnou o nádhernou branku Patrika Schicka. Výkon však tak oslnivý nebyl a před pátečním duelem s Chorvatskem budou potřeba nějaké změny.
Schick, Vaclík. Dvě hlavní hvězdy i spasitelé minimálně v pondělním utkání. Skóre 2:0 totiž klání se Skotskem příliš nezrcadlilo a proti Chorvatům to bude chtít herní projev vylepšit. S jakými změnami by tedy mohl Jaroslav Šilhavý přijít?
Obrana
Post brankáře si dovolím přeskočit a rovnou se podívejme na složení defenzívy. Čtyřčlenná defenzíva se zformovala zprava doleva Coufal – Čelůstka – Kalas – Bořil a očekávaná volba se také ukázala jako ta správná.
Coufal se po dlouhé době předvedl i v reprezentačním dresu a solidní defenzívu ukázal poněkud překvapivě i Jan Bořil. Právě u něj je však potíž, co se týče herního vytížení.
Během sezóny totiž odehrál neskutečnou porci minut a únava na něm byla v závěru sezóny opravdu znát. Přestože mu pak byla poskytnuta několikadenní dovolená, ani v přípravě nevypadal nejčerstvěji. Pokud bychom tak měli postupovat dál v turnaji, chtělo by to alespoň jeden vynechaný zápas.
I proto moc nechápu, proč nedostal Aleš Matějů šanci alespoň na pár minut v přípravě. Pokud by tedy muselo v nějakém utkání dojít alespoň ke střídání Bořila, šel by na hřiště zřejmě Pavel Kadeřábek, který letos i třikrát figuroval u levé postranní čáry. Proti Chorvatsku však v základní sestavě opět počítám s Janem Bořilem.
Teď k stoperům. Oba si připsali jeden kiks, když Kalas hned v úvodních minutách nepovedeným odkopem přihrál na gólovku McGinnovi, kterou pak naštěstí dokázal zblokovat. Čelůstka pak přímo před Dykesem minul odrážející se balón a nechal se spasit až skvělým rozštěpem Tomáše Vaclíka.
Krom toho však kontroverznější z dvojice, Ondřej, předvedl sebevědomý výkon a dokázal jakžtakž zakrýt i jeho většinou do očí bijící rychlostní nedostatek. Vynikal naopak ve vzdušných soubojích, kterých vyhrál osm (nejvíce na hřišti).
Celá stoperská dvojice navíc skvěle fungovala co se týče bloků, takže tady bych změny neočekával, přestože by si Zima alespoň jeden start určitě zasloužil.
Záloha
V záloze se zřejmě nejvíce prokázalo, že i přípravná utkání cosi ukazují. Alex Král byl dle mého bezesporu nejhorším hráčem na hřišti a o vysněný přestup do Anglie si bude muset výrazně říci v dalších utkáních turnaje.
Souček tradičně nezklamal a kapitán Darida opět nastartoval svůj motor. Právě výkon středového trojúhelníku může být v utkání s Chorvatskem klíčový a výměna Alexe Krále by rozhodně měla být ke zvážení.
Hlavu Šilhavému navíc rozhodně svým výkonem zamotal i Tomáš Holeš, který vstoupil na trávník v 67. minutě a počínal si skvěle. Není to navíc poprvé, co Alex Král neoslnil, když se mu nevedlo příliš dobře ani v jednom z přípravných duelů před Eurem.
O složení tak dle mého bude rozhodovat, zda se bude počítat s nezměněnou sestavou Chorvatska. Pokud by tomu tak totiž bylo, v útoku by se pohyboval buď Kramarić nebo Rebić, kteří mají po 177 a 185 centimetrech.
To není až taková hlavičková hrozba, která by posunula v tomto oboru skvělého Součka na pozici zataženějšího záložníka a Alexe Krále naopak vytaženějšího, jak tomu bylo proti Skotsku.
Pokud by se tedy složení chorvatské ofenzívy nemělo měnit, volil bych zataženého Holeše a vedle něj box to box Součka. V případě, že by však nastoupil kanonýr Dinama Záhřeb Bruno Petković, by byla potřeba větší ostražitost.
Souček by tak zůstával vzadu a Holeš by musel plnit i ofenzivnější úkoly například při presinku, které mu tolik, jako například Královi, nevyhovují.
Pokud by nastoupil Petković, byla by ve hře ještě varianta se zataženějším Daridou se Součkem a ofenzivnějším Barákem. Vzhledem k obsazení záložních řad u Chorvatů však budeme potřebovat všechny tři záložníky schopné jak dopředu, tak dozadu, takže tato varianta zřejmě padá.
Křídla a útočník
Před Eurem se vedla největší debata o pozici pravého záložníka. Ta se teď přesunula na stranu levou. Masopust totiž opět odehrál velmi povedené utkání, naopak výkon Jankta tolik okouzlující nebyl.
Ještě více začala veřejnost volat po jeho výměně po příchodu Adama Hložka. Ten se totiž s balónem setkal pouze osmkrát, z toho hned po povedeném driblinku dokázal vytvořit šanci, když Patriku Schickovi přichystal zřejmě tu nejlehčí střeleckou pozici za celé utkání, hattrick však dokonán nebyl.
S šesti přesnými pasy si navíc připsal 100% úspěšnost přihrávek a hřiště rozhodně opouštěl s úsměvem na tváři nejen z týmového výkonu.
Přesto bych na pozici levého křídla upřednostnil od prvních minut Jakuba Jankta. Jaroslav Šilhavý navíc v utkání se Skotskem předvedl dobrý cit pro střídání a dvě křídelní pušky Vydru a Hložka bych nechal pouze na lavičce.
Pokud bude totiž jejich příchod do zápasu opět dobře načasován, můžou mít pro naši hru větší přínos, než kdyby nastupovali v základní sestavě.
Pozice hrotového útočníka je nyní skálopevně daná. Na rozdíl od předzápasových názorů se teď po světe asi nenajde jediný kritik Schicka, jehož výkon byl povedený i mimo dvě vstřelené branky.
Základní jedenáctka proti Chorvatsku:
Vaclík
Coufal – Čelůstka – Kalas – Bořil
Holeš – Souček
Masopust – Darida – Jankto
Schick
Použité zdroje: WhoScored
-
Fotbalpřed 23 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 24 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord