Spojte se s námi


Fotbal

EURO je již za dveřmi, které stadiony budou v létě šampionát hostit?

Fotbaloví fanoušci se konečně dočkali a přes roční zpoždění už letní šampionát čeká za dveřmi. EURO letos zažije debut ve svém systému, kdy se bude hrát hned v několika zemích napříč kontinentem.

Publikováno

dne

Fotbaloví fanoušci se konečně dočkali a přes roční zpoždění už letní šampionát čeká za dveřmi. EURO letos zažije debut ve svém systému, kdy se bude hrát hned v několika zemích napříč kontinentem. Jaké stadiony tedy budou hostit letošní EURO?

wembley
Zdroj: Pixabay

Johan Cruyff Arena (Amsterdam)

Kapacita: 54 990

Rok výstavby: 1996

Zápasy: skupiny, osmifinále (4 zápasy)

Johan Cruyff Arena bude hostit hned 3 duely v rámci skupiny C a k tomu jeden osmifinálový zápas. Je domácím stánkem Ajaxu Amsterdam a nizozemského národního celku. V minulosti hostila Johan Cruyff Arena finále LM 1998 a 5 zápasů na EURU 2000.

Ajax Amsterdam arena By Pmk58 - Own work, CC BY-SA 4.0
Zdroj: Pmk58 | CC BY-SA 4.0

Olympic Stadium (Baku)

Kapacita: 68 700

Rok výstavby: 2015

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Olympic Stadium, umístěné v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku, bude hlavním dějištěm skupiny A a jednoho z prvních vyřazovacích duelů. Pro evropské fanoušky je stavba velmi dobře známa, jelikož před dvěma lety hostila anglické finále Evropské ligy mezi Chelsea a Arsenalem.

File:Baku Olympic Stadium panorama 1.JPG - Wikimedia Commons
Zdroj: Eminn, CC BY-SA 4.0

Arena Nationala (Bukurešť)

Kapacita: 55 600

Rok výstavby: 2011

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Společně s nizozemskou Johan Cruyff Arénou bude Arena Nationala lákat fanoušky na duely skupiny C, osmifinále nemůže být výjimkou.

K domácím kláním zde nastupuje rumunský národní tým a Steaua Bukurešť. Arena také hostila finále EL v roce 2012, tehdy proti sobě nastoupilo Atlético Madrid a Athletic Bilbao.

Stadium National Arena Bucuresti - Free photo on Pixabay
Zdroj: Pixabay

Puskas Arena (Budapešť)

Kapacita: 67 889

Rok výstavby: 2019

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Puskas Arena, vybudovaná v hlavní maďarské metropoli Budapešti, je nejnovějším stadionem na celém EURU. Zápasy zde odehrají týmy skupiny F, Budapešť bude zároveň dějištěm jednoho z posledních osmifinálových klání. Jméno si stavba získala po legendárním maďarském útočníkovi, Ferenci Puškášovi.

File:Puskás Aréna 06.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: OD Pictures – Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt., CC BY-SA 4.0

Parken Stadium (Kodaň)

Kapacita: 38 065

Rok výstavby: 1992

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Do Kodaně se mohou těšit aktéři skupiny B a účastníci zcela posledního osmifinále. Parken Stadium je jedním ze 4 stánků na EURU, postavených ve 20. století. Díky kapacitě je tím vůbec nejmenším na turnaji. Zajímavostí je, že se zde nachází restaurace s Michelinskou hvězdou.

File:JRB 20040919 FCK BIF Tifo 001.JPG - Wikimedia Commons
Zdroj: By Jesper Rautell Balle – Own work, CC BY-SA 3.0,

Hampden Park (Glasgow)

Kapacita: 52 063

Rok výstavby: 1903

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Hampden Park ve skotském Glasgow je nejstarším stánkem šampionátu. Důležitý je pro české fanoušky, jelikož právě zde bude naše reprezentace svádět souboje v rámci skupiny D. V minulosti hostil stadion mnoho významných finálových zápasů a byl také součástí olympiády v roce 2012.

File:Hampden Park (Glasgow) aerial view cropped.jpg - Wikimedia Commons
Zdroje: Dan Kearney, CC BY-SA 3.0

Wembley Stadium (Londýn)

Kapacita: 90 000

Rok výstavby (renovace): 2007

Zápasy: skupina, osmifinále, semifinále, finále (8 zápasů)

Londýnské Wembley Stadium asi není třeba více představovat, jelikož se jedná o jeden z nejvíce ikonických evropských stadionů. Stánek bude hostit 8 klání, což je nejvíce na celém EURU.

Mezi nimi budou i ty nejprestižnější, jako semifinále a finále. Právě s dalším stadionem z Ostrovů, tedy s Hampden Parkem, bude hostit i naši skupinu D.

Zdroj: Brent Flanders, Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Allianz Arena (Mnichov)

Kapacita: 70 000

Rok výstavby: 2005

Zápasy: skupina, čtvrtfinále (4 zápasy)

Domácí stadion mnichovského Bayernu je známý především pro svůj futuristický design. Společně s Puskas Arenou bude místem, kde své souboje svedou týmy skupiny F.

Na mistrovství světa 2006 hostila Allianz Arena hned 6 utkání a v roce 2012 se zde hrálo finále LM, kde Chelsea s Petrem Čechem na penalty porazila právě bavorské mužstvo.

Zdroj: Tobias Alt, Tobi 87, CC BY-SA 4.0

Stadio Olimpico (Řím)

Kapacita: 72 698

Rok výstavby: 1937

Zápasy: skupina, čtvrtfinále (4 zápasy)

Stadio Olimpico je domácím působištěm římského Lazia a AS. Za dobu své existence už v Evropě napsalo spoustu fotbalových příběhů a hostit bude skupinu A společně s Olympic stadium v Baku. Finále EURA hostil stadion v roce 1980, o 10 let později pak poslední duel mistrovství světa.

Stadio Olimpico di Roma | Simone Ramella | Flickr
Zdroj: Simone Ramella, Flickr, CC BY 2.0

Krestovsky Stadium (Petrohrad)

Kapacita: 68 134

Rok výstavby: 2017

Zápasy: skupina, čtvrtfinále (7 zápasů)

Na stadionu se odehraje jeden čtvrtfinálový duel, další 3 zápasy skupiny B a 3 utkání ve skupině E. Krestovsky Stadium je poměrně novou stavbou, jelikož vznikl pro mistrovství světa pořádané Ruskem před třemi lety. Je domovem Zenitu Petrohrad a využívá jej i ruská reprezentace.

File:Krestovsky Stadium at night.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Monoklon – Own work, CC BY 3.0

La Cartuja (Sevilla)

Kapacita: 60 000

Rok výstavby: 1999

Zápasy: skupina, osmifinále (4 zápasy)

Estadio de La Cartuja je nejnovějším přírůstkem na seznamu hostících stadionů. Původně se totiž ve Španělsku mělo hrát v Bilbau, v dubnu letošního roku ovšem UEFA rozhodla, že město není v dobré epidemické situaci. Domácí stadion Sevilly FC bude hostit osmifinále a 3 klání skupiny E.

File:Seville Estadio Olímpico de La Cartuja 1.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: V&A Dudush – Panoramio, CC BY 3.0

Zdroj: Goal

Reklama

Oblíbené