Hokej
Evropský hokej čeká revoluce! Trend pravidel a rozměrů kluziště udává NHL
Vypadá to, že se blíží nevyhnutelné. Ačkoliv se to divákům na první pohled nemusí zdát, i lední hokej si prakticky neustále prochází nějakou evolucí. Ta zásadní přijde zřejmě už poměrně brzy.
Vypadá to, že se blíží nevyhnutelné. Ačkoliv se to divákům na první pohled nemusí zdát, i lední hokej si prakticky neustále prochází nějakou evolucí. Ta zásadní přijde zřejmě už poměrně brzy. Evropský a zámořský hokej se už nebude tolik lišit.
„Hokej na velkém a malém kluzišti má jenom stejný název. Je to ale úplně jiný sport,“ říkával už před lety nejslavnější český hokejista Jaromír Jágr. Narážel tak především na odlišné rozměry kluziště.
Evropská ledová plocha pro lední hokej si během dlouhých let vybudovala termín „letiště“. Podle standardů se jedná o šířku 30 metrů. Naopak v zámoří panují odlišné podmínky. Tam je stanovená šířka kluziště na 26 metrů, přičemž její délka zůstává přibližně stejná, jako v Evropě.
Tím, jak se postupně vyvíjí hokej, tak se mění jeho vizuální podoba i pravidla. V posledních letech je to čím dál častější jev. Jako příklad můžeme uvést zavedení některých pravidel, které odstartovala kanadsko-americká NHL.
Je tomu například zavedení trenérské výzvy, neboli Coach challenge, nebo třeba atraktivní prodloužení tři na tři. V zámoří se totiž, narozdíl od evropských hokejových svazů, nebojí experimentovat. Občas se něco povede, občas zase méně.
Díky klasické rovnici pokus – omyl, je však z hokeje postupně čím dál tím atraktivnější podívaná.
ROZMĚR KLUZIŠTĚ JAKO ZÁKLADNÍ TREND
Abychom mohli sledovat lední hokej v plné jeho rychlosti a kráse, nezbývá nám nic jiného, než si po nocích ladit právě slavnou NHL.
Nejen špičková úroveň hráčů, ale taky právě rozměr kluziště dělá z této hry daleko rychlejší a logicky tak zábavnější podívanou.
Odstavce pravidel v herních řádech se můžou v některých odvětvích mírně lišit, ale právě samotný rozměr kluziště udává největší rozdíl.
Postupem let se však striktně předepsané rozměry začaly trochu hýbat. Dnes už si prakticky každý jednotlivý klub určuje, jakou šířku kluziště zvolí. Jen v české Extralize jsme v tomto ročníku mohli vidět spíš menší, než třicetimetrové rozměry.
Na kladenském zimním stadionu se už dokonce rovnají s kanadskými rozměry. A tento trend by měl v dalších letech pokračovat.
Částečně se dá říct, že na změnu tlačí i zástupci NHL. Mezinárodní Olympijský výbor totiž usilovně vyžadoval návrat nejlepších hráčů planety na Olympiádu.
V roce 2022, kdy se konají hry v Pekingu, by podle nejnovější vyjednané kolektivní smlouvě, měli hráči z NHL v Číně hrát. Ne že by užší kluziště bylo vyloženě podmínkou, ale i to je pro zámořské hráče vcelku zásadní věc.
Tahle zásadní změna může pochopitelně prospět i evropským hráčům, kteří si při přesunu do zámoří musí na jiný styl hokeje teprve zvykat. Takhle budou hrát hokej na stejném kluzišti prakticky už odmala.
Před časem se k plánované změně pozitivně postavil i někdejší reprezentační kouč a olympijský vítěz Vladimír Růžička: „Hokej je jen jeden, a proto by měla být všude stejná hřiště,“ řekl už před dvěma lety pro iSport.
A dodal: „Je to rychlejší, zajímavější pro diváky. Je tam víc střetů. Hokej ze 70. a 80. let je opravdu historie, ubral se jinam a toto je určitě krok dopředu.„
ZMĚNY PRAVIDEL KAŽDÉ ČTYŘI ROKY
V zásadě největší změny pravidel všech členských zemí Mezinárodní hokejové federace (IIHF) probíhají každé čtyři roky. Tohle období určuje vždy olympijský cyklus.
Všichni členové následně obdrží knížku s upravenými pravidly, které si v těch méně zásadních bodech mohou poté pro svoje soutěže lehce upravovat.
Jestlipak někdy zůstávají v platnosti skutečně slovo od slova, jsou to mezinárodní akce, jako je mistrovství světa či Olympijské hry.
Další takovýto cyklus tedy nastane příští rok, kdy je na programu olympiáda v Číně. Už před dvěma lety s podobným tvrzením vystoupil René Fasel.
„Čím více sledujeme takové zápasy, jako jsou například tato utkání juniorů v Kanadě, docházíme k závěru, že jedním z důvodů tak vysoké úrovně hry je právě užší kluziště,“ citovala Fasela už před časem agentura AP.
V roce 2019 padl původní návrh, že by mohli uspořádat šampionát na úzkém kluzišti už Švýcaři. Jenomže jak víme, pandemie zhatila daleko důležitější plány. A tak by měla avizovaná změna nastat skutečně příští rok.
Znamená to, že jak světové šampionáty, tak Olympijské hry, se už budou výhradně pořádat na kluzišti širokém 26 metrů.
Šéf rozhodčích IIHF Danny Kurmann pro švýcarský dění řekl: „Není to změna, ale revoluce.“
CO DALŠÍ PRAVIDLA?
Jednou z dalších velkých změn by měla být hra brankářů, i tady hledejme inspiraci v nejlepší hokejové lize světa.
Za brankami je na všech kluzištích lichoběžník, který zamezuje brankáři hrát s kotoučem mimo vyhrazené území. Pokud-li se tak stane, automaticky následují dvě minuty.
Těch změn v pravidlech, které mají za úkol sjednotit evropský a zámořský hokej, bude pravděpodobně podstatně víc.
„Čtvrté kolo pozměňovacích návrhů je zpracováno a předloženo ke schválení,“ reagoval pro server Aktuálně Vladimír Šindler, jenž má na starosti české muže v pruhovaném. I ten je těmto změnám jednoznačně nakloněn.
V těchto týdnech se tak o těchto krocích stále debatuje, avšak konečný verdikt o finální podobě sjednocených pravidel, by měl padnout při kongresu IIHF na konci mistrovství světa v Lotyšsku.
Zdroj: Aktuálně, iSport, IIHF
-
Fotbalpřed 5 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Chance Ligapřed 7 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord