Spojte se s námi


Chance Liga

Kolik berou fotbalisté v české lize? Slavia a Sparta jako na západě, spodek ligy v jiné dimenzi

Platy fotbalistů, to je věčná otázka. Zatímco ve většině zemí se tyto částky zveřejňují, v České republice se toto tajemství snaží kluby střežit za každou cenu. Deníku Sport se ale přece jen podařilo nahlédnout do několika smluv.

Publikováno

dne

Platy fotbalistů, to je věčná otázka. Zatímco ve většině zemí se tyto částky zveřejňují, v České republice se toto tajemství snaží kluby střežit za každou cenu. Deníku Sport se ale přece jen podařilo nahlédnout do několika smluv.

Zdroj: SK Slavia Praha

Spousta lidí se bouří, proč mají mít hráči jen za kopání do balónu mnohem více peněz než třeba doktoři či hasiči. Je ale třeba si uvědomit, že fotbal je celosvětový fenomén, který vydělává nepředstavitelné částky. A zejména přitahuje majitelům velkou prestiž, proto se nebojí své hvězdy dobře zaplatit.

V Anglii, ve Španělsku nebo v Německu už jsou platy přestřelené dávno. U nás se dařilo tento trend lehce držet zkrátka, ale přišlo léto 2017 a obrovský třesk. Sparta se Slavií se vydaly cestou zahraničních hvězd, oba celky nasadily neuvěřitelné částky v kolonce platů a s tím se roztrhl pytel.

Do té doby byl milion korun za měsíc v české lize něčím nepředstavitelným, na který dosáhla jen hrstka vyvolených, těch nejlepších. Po tomto období už ale tuto částku přetáhlo hned několik borců, jako třeba Plavšič, Kaya, Kanga, Biabiany, Stanciu, Souček, Danny, Stoch, Škoda a další.

Slavii se ale podařilo tento trend pozastavit a Jan Nezmar nastavil novou politiku v klubu. Žádný hráč, který přijde z ligy a nepatří k největším hvězdám, nedostane počáteční plat vyšší než 200 000 korun za měsíc, dokud neodvede klubu určité služby, týkalo se to namátkou Lukáše Provoda, Ladislava Takácse či Oscara Dorleyho.

Sparta a Slavia jsou logicky na míle vzdáleni od ostatních, výplaty těch nejlepších se i s bonusy dokážou pomalu dorovnat například průměru v Bundeslize, La Lize či i Premier League. Jak jsou ale na tom týmy ze středu a spodku tabulky?

Kategorie jsou rozděleny do několika částí. Nejvíce berou největší hvězdy, poté jsou stálice kádru a nejméně inkasují mladíci, případně odchovanci. Skupinka těch nejlepších se dostane přes 100 000 korun za měsíc. Zbytek se pohybuje zhruba v hladině 30 000 – 90 000.

Velkým faktorem jsou ale případné bonusy. Ty jsou vypláceny za body, za podpisy smlouvy, v ojedinělých případech i za góly hráče. Když Slavia odmítla přesun Milana Škody do zahraničí, jeho bonus za vstřelený gól měl dosahovat výše až 150 tisíc korun.

Podobnou výsadu měl ve Spartě i Guélor Kanga, u kterého to ale občas nedělalo dobrotu, jelikož se snažil zakončovat z každé pozice. Ondřej Kolář zase má dostávat 50 000 za vychytanou nulu.

Je známo, že třeba v Liberci majitel Ludvík Karl hodně pracuje s prémiemi. Základní odměna hráčů málokdy přesáhne 80 000 korun, přitlačí se spíše na prémiích za vítězství. Peníze tak leží na hřišti a může to být i důvod toho, proč hraje Slovan každé utkání s takovým nasazením a vervou.

Obecný průměr v lize ale činí 10 až 15 tisíc za bod, hráčům kteří odehrají alespoň 45 minut. Hráčům na lavičce či na tribuně se znatelně snižuje. V případě výhry to může fotbalistům vynést až 45 000, pokud se zadaří a v měsíci se vyhraje alespoň dvakrát, je to velmi příjemný přídavek do rodinného rozpočtu.

V ojedinělých případech si mohou fotbalisté přijít na slušné prémie i v druhé lize. Když před pár sezónami postupovala Opava o patro výš, za vítězství dostal hráč základní sestavy 24 000, hráč na lavičce 12 000 a nenominovaný hráč 6000.

Zdroj: Deník Sport

Reklama

Oblíbené