Spojte se s námi


Chance Liga

Jaké jsou příčiny sparťanské krize? Špatné složení kádru, nečisté prostředí i klapky na očích

Sparta má historicky nejvíce titulů v české lize, jenže za poslední dekádu přidala pouze 1. Jak je možné, že klub s největšími prostředky a největšími možnostmi 7 let nevyhraje titul?

Publikováno

dne

Sparta má historicky nejvíce titulů v české lize, jenže za poslední dekádu přidala pouze 1. Jak je možné, že klub s největšími prostředky a největšími možnostmi 7 let nevyhraje titul? Že se za poslední 4 roky jen jednou dostane do evropských pohárů, a to jen díky přímému postupu? Kořeny jsou zasazeny velmi hluboko.

Zdroj: AC Sparta Praha

Získávat tituly, hrát Ligu mistrů a být českým hegemonem. To jsou každoroční cíle Sparty, které se ovšem nedaří naplnit. Poslední titul získali letenští v ročníku 2013/14. V Lize mistrů byli naposledy v sezóně 2005/06, Slavia si tuto soutěž od té doby zahrála dvakrát, Plzeň dokonce třikrát.

O peníze přitom na Letné skutečně nouze není, Daniel Křetínský patří k nejbohatším Čechům a na přestupech ani smlouvách rozhodně nešetří. V čem je tedy problém?

Špatné složení kádru

Tento fakt jde primárně za sportovním ředitelem Tomášem Rosickým. Ten je ve funkci od prosince 2018, tedy téměř dva a půl roku. Nedokázal ale vybudovat konkurenceschopný tým, který by bojoval o titul. Je hlavně zřejmé, že nemá žádnou koncepci, každé přestupní období totiž mění strategii.

Nejprve se chtěl zaměřit na kupování mladých hráčů, ze kterých by Sparta udělala hvězdy. Přišel tak Ladislav Krejčí ml., Filip Souček či Matěj Polidar. Před aktuální sezónou ale Rosický změnil kurs a přivedl tři zkušené, ale spíše vysloužilé borce. Přišel totiž Ondřej Čelůstka, Ladislav Krejčí st. a David Pavelka.

Největší záhadou zůstává obsazení krajních beků. Rosický měl 5 přestupních období na to, aby přivedl pravého obránce, nepovedlo se, a tak na této pozici nastupuje střední záložník Michal Sáček. Na levém beku zase dlouho nastupoval Matěj Hanousek, teď se tam musel přesunout stoper Dávid Hancko.

Posily, které přivedl Tomáš Rosický:

Matěj Hanousek, Filip Panák, Martin Hašek, Bořek Dočkal, David Moberg Karlsson – 2018/19 zima.

Matěj Polidar, Filip Souček, Martin Graiciar, David Lischka, Michal Trávník, Dávid Hancko, Andreas Vindheim, Libor Kozák, Ladislav Krejčí ml. – sezóna 2019/20.

Dominik Holec, Ondřej Čelůstka, Ladislav Krejčí st., David Pavelka, Martin Minčev – sezóna 2020/21.

Kdo z těchto hráčů byl opravdové terno, že by se prosadil a byl tahounem, nebo by ho dokonce Sparta zpeněžila? Maximálně Krejčí ml. a Karlsson. To je hodně malá úspěšnost.

Nečisté prostředí a špatná atmosféra

Už dlouhou dobu se traduje, že ve Spartě není jeden trenér, ale hned několik. Kouč nemá takový klid na práci, ke všemu má údajně co říct spousta lidí z vedení, dokonce i majitel. Ostatně, to měl být jeden z důvodů, proč Jindřich Trpišovský nakonec do Sparty nešel, ačkoli už byl s Danielem Křetínským na jednání.

Trenér a sportovní ředitel potřebují volnou ruku a neomezené kompetence, protože z logiky věci tomu rozumí víc, než majitel zaměřený na peníze a byznys. To pochopil Jaroslav Tvrdík a udělal terno. Angažoval kouče Trpišovského a Jana Nezmara, kteří dostali kompletně volnou ruku a boss Slavie jim bezmezně věřil a jen platil.

Ze Slavie se povedlo vybudovat jeden z nejsilnějších týmů historie, zatímco Sparta se pořád plácá v kruhu. Žádný trenér dlouho nezůstane, nedostane čas a prostor uskutečnit svojí koncepci.

Nechtějí si připustit realitu

Dost možná ten nejzásadnější problém. Po ligovém derby uvedl ředitel klubu František Čupr, že mezi Spartou a Slavií není žádný rozdíl, že jen neproměnila šance. Že jinak jsou oba týmy plus mínus vyrovnané.

Každý sparťan, dokonce každý fotbalový fanoušek v republice, vidí, že největší rival je na míle daleko. Po herní stránce, v kvalitě kádru, v mentalitě hráčů i týmovosti.

Pokud si to na Spartě nechtějí připustit a budou si dále namlouvat, že všechno je v pořádku a stačí jen trochu štěstí, nikdy se nic nezmění. Doteď zněly ze Sparty ohlasy, že klub nechce jít cestou Slavie, že chce jít vlastní cestou. Ale teď je na místě sklopit uši, odhodit hrdost a snažit tuto cestu minimálně napodobit.

Pozitivním signálem mohou být slova trenéra Vrby, který si to jako první uvědomil. „Pokud chceme jít cestou jako Slavia, tak se některé věci musí změnit,“ uvedl po derby. Snažit se napodobit svého rivala není ostuda, pokud to opravdu dělá výtečně. Ostudou pro sparťanské fanoušky spíše je nekonečná hrdost, která vede Spartu pouze do záhuby.

Zdroj: Livesport, AC Sparta Praha

Reklama

Oblíbené