Fotbal
Camp Nou: Největší stadion v Evropě a domov katalánské Barcelona. Jaká je jeho historie?
Jeden z nejvíce ikonických a zároveň nejslavnějších stadionů na světě, takovými slovy bychom mohli popsat domácí stánek Barcelony, stadion Camp Nou. Stavba s téměř 100 tisícovou kapacitou má velmi bohatou historii, jíž není na škodu zmínit.
Jeden z nejvíce ikonických a zároveň nejslavnějších stadionů na světě, takovými slovy bychom mohli popsat domácí stánek Barcelony, stadion Camp Nou. Stavba s téměř 100 tisícovou kapacitou má velmi bohatou historii, jíž není na škodu zmínit.
Adresa – C. d’Arístides Maillol, 12, 08028 Barcelona, Španělsko
Dřívější název – Estadio del FC Barcelona (1957–2000)
Otevřeno – 24. září 1957
Architekti – Francesc Mitjans, Josep Soteras, Lorenzo García-Barbón
Kapacita – 99 354 míst (pro zápasy UEFA snížena 96 636 míst)
Prvním katalánským fotbalovým pláckem byl stadion Les Corts, ten ovšem s postupem času začal ztrácet na požadavcích a bylo třeba jej zrekonstruovat a zvýšit kapacitu z původních asi 60 tisíc míst.
To už ovšem nebylo možné, jelikož stavba nebyla v nejlepší kondici a další rekonstrukci by už nejspíše neustála. Stánek Les Corts byl postavený už v roce 1922, jenže s příchodem 50. let přišly i vyšší požadavky.
V roce 1950 totiž do Katalánska přišla velká hvězda Ladislav Kubala, který mimo Maďarsko reprezentoval i Československo či Španělsko, a s ním i vize o novém, větším a modernějším stadionu. Vedení klubu v čele s prezidentem Agustí Montal Galobartem tak 19. září 1950 odkoupilo pozemek nedaleko starého Les Corts.
První komplikace na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. Část vedení totiž novou stavbu chtěla vybudovat na vrcholu Diagonal, ta druhá zase na území Maternitat, nedaleko Les Corts. Spory byly definitivně ukončeny 14. listopadu 1953. Právě v tento den nastoupil do funkce nový prezident Francesco Miro-Sanso, jenž rozhodl o místě vybudovaní.
O rok později na pozemku u Les Corts nechal položit stavební kámen nového stadionu, který již nesl dnešní název Camp Nou. Na tento významný okamžik se přišlo podívat přes 60 tisíc lidí, včetně barcelonského arcibiskupa Gregoria Modregy a prezidenta občanské vlády Felipa Acedo Colungy.
Původní náklady na výstavbu se odhadovaly na částku kolem 66 milionů pesos, jenže zdání často klame. Vybudování Camp Nou nakonec stálo astronomických 300 milionů pesos, na což si klub musel peníze vypůjčit. Část nákladů zafinancovali i samotní fanoušci.
Původní kapacita se ustálila na čísle 93 tisíc míst a v průběhu posledních 60 let prošel stadion četnou vlnou rekonstrukcí. Dva roky od otevření bylo zabudováno umělé osvětlení, přidala se i elektronická tabule ukazující skóre.
V 80. letech byla pro MS 1982 vybudována nová řada, jež kapacitu stadionu zvýšila na 115 tisíc míst. Ta ovšem v průběhu následujících let musela podstoupit další proces zredukování. Podoba, v níž stadion známe dnes, ovšem už nebude k vidění příliš dlouho.
Stejně jako madridští rivalové, i katalánský celek má plány pro kompletní renovaci a modernizaci současné stavby. Nové Camp Nou má mít kapacitu až 105 tisíc míst a plánovaná doba výstavby se datuje na zhruba 4 roky.
Celý projekt měl započnout už v létě 2020. Ovšem díky pandemii koronaviru se veškeré plány prozatím odsouvají.
Zdroje: Coliseum, FC Barcelona
-
Fotbalpřed 3 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 2 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 3 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 2 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí