Spojte se s námi


Fotbal

Barcelona jako nový Arsenal? Katalánci žijí spíše minulostí

FC Barcelona platila za světový velkoklub, sázet na ni byla skoro jistota, v lize střílela pravidelně více branek, než by bylo pro vítězství nutně potřeba, na evropské scéně vždy byla mezi nejžhavějšími adepty na triumf.

Publikováno

dne

FC Barcelona platila za světový velkoklub, sázet na ni byla skoro jistota, v lize střílela pravidelně více branek, než by bylo pro vítězství nutně potřeba, na evropské scéně vždy byla mezi nejžhavějšími adepty na triumf. Ty časy jsou ty tam. Skončila éra katalánského giganta? Bude následujících pár let paběrkovat a po vzoru londýnského Arsenalu žít spíše minulostí a zoufale se snažit vrátit se na výsluní?

Zdroj: Pixabay

Barca, klub který se od roku 2005 pravidelně probojovával v Champions League alespoň do semifinále. Jenže posledních pár let to není ta přesvědčivá mašina.

Právě naopak. Je to šest let, co naposledy slavili na jihu Španělska zisk ušaté trofeje. Od té doby skončila čtyřikrát ve čtvrtfinále a jednou o kolo později, kde ji vyřadil debaklem 4:0 v odvetě Liverpool.

Navíc pokaždé vypadla a utržila při tom na cti obrovskou ránu. A letos to po prvním utkání s francouzským PSG znovu nevypadá vůbec růžově.

Příčiny

Kde hledat příčinu? Že je přestupová politika Barcy ne zrovna ideální, je známá věc. Ale podívejme se blíže. V sezóně 2018/19 měla Barcelona na soupisce 31 hráčů, kteří zasáhli do soutěžních utkání.

Doposud jich v kádru zůstalo z tohoto počtu pouhých dvanáct, a to nemluvíme nutně o hráčích základní sestavy. Vypovídající čísla. Po dvou letech změnilo působiště až 18 fotbalistů a ti, co zůstali, byli povětšinou z řad těch nejstarších, které dnes můžeme na soupisce najít.

Nákupy, nákupy, nákupy…

Schopnost koupit si hráče perspektivního, na delší časové období, je bolavé místo Blaugranas. V nejlepším období, jaké kdy Barca zažila, to skoro ani nebylo potřeba, jelikož se průběžně zapracovávali mladíci z akademie a byl tak neustálý přísun kvalitních plejerů.

Na tohle svoje gró jako by se zapomnělo a vedení se vydalo cestou drahých nákupů. I v důsledku toho se teď klub nachází na pokraji bankrotu.

Možnost pro mladé pušky

Co se drahých nákupů týče, bude asi na nějakou dobu ticho po pěšině, právě kvůli finanční kondici klubu. Nicméně v důsledku toho mohou dostávat příležitost mladí fotbalisté z akademie La Masia.

Sice hlavní důvod budou pravděpodobně spíše finance, než navrácení k ideje, kterou propagoval Cruijff, potažmo Guardiola. To ale nic nemění na faktu, že se možná, pokud se hráči jako Moriba, Puig, Collado či Mingueza, ukáží v dobrém světle, direktiva celého klubu k bývalé hlavní myšlence vrátí.

Příčinou zhoršení výsledků i výkonnosti ale zajisté nebudou jen předražené a mnohdy až nesmyslné nákupy. Jistou vinu určitě nese možná ne úplně správný výběr trenérů a také jejich rychlé střídání, poněvadž i když je to v dnešním fotbale již skoro norma, trenér těžko vštěpí týmu novou tvář, či nový styl, pokud na to má pouhé tři měsíce.

Samozřejmě tlak na výsledky v klubu, jakým je Barcelona vždy bude obrovský, ale přeci jen by asi dávalo větší smysl dát manažerům více času na lavičce.

Třicátníci

S transfery souvisí i opomíjení věku jednotlivých hráčů, jenž vedení praktikovalo dlouho dobu a dokonce pravidelně kupovalo hráče po třicítce. Před letošní sezónou se povedlo odejít některé třicátníky a okysličit kádr mladou krví, v čele s Pedrim, který se chytl neuvěřitelným, a pro fanoušky Barcelony možná až spásným, způsobem.

Protiútok? Ne, raději Messimu

Dalším, a při pohledu na hřiště do očí bijícím důvodem, je naprosto úpěnlivá a nezdravá závislost na Messim. Skoro to vypadá, že v případě Messiho nepřítomnosti na hřišti nebudou ani hráči vědět, co vlastně s balónem udělat.

Pochopitelně se jedná o nadsázku, ale velmi často, například při možnosti rychlého protiútoku se radši celá akce zastaví, aby se počkalo na, kdesi pár desítek metrů pozadu dobíhajícího, kapitána Barcelony.

Pohyb

A jako poslední, a ne že by další důvody nebyly, příčinu by se dalo ukázat například na pohyb v útoku. Hra Barcelony sem tam připomíná styl argentinské reprezentace, kdy se ale vyloženě čeká, copak fotbalový bůh Messi vykouzlí.

Opravdu velmi často se hra, kterou se svěřenci Koemana prezentují blíží profesorskému fotbalu. Většina hráčů stojí, čeká a doufá, že Messi, nebo sem tam někdo jiný, vymyslí geniální pas, kterým vyřadí celou obranu soupeře z provozu. Položte vedle toho videa Barcy z roku 2011 a uvidíte nejen rozdíl, snad dokonce jiný sport.

Nový Arsenal?

Těžko říct, jestli se momentální úpadek katalánského kolosu v nejbližší době zpomalí, či dokonce zastaví. Velká část culés (fanoušků Barcelony) se s nadějí dívá dopředu a vyhlíží kýženou změnu po prezidentských volbách klubu.

Možná se stane zázrak a možná se celý klub vzpamatuje a znovu bude drtit Evropu. V opačném případě může následovat vzor Arsenalu, plácat se, střídat dobré s hrůzostrašným obdobím, a doufat, že bude hrát Ligu mistrů.

Zdroj: transfermarkt.com

Reklama

Oblíbené