Spojte se s námi


Fotbal

Southampton v boji o titul? Kde by klub byl, kdyby neprodal své nejlepší hráče?

Základní jedenáctka skoro jako ze snu a lavička také silná. Sestava Southamptonu mohla být pořádně našlapaná. Velké talenty se ale rozutekly po celé Anglii. Kdo všechno oblékal dres Saints? Kde by tým s těmito hráči mohl dnes být a co se děje v zákulisí klubu?

Publikováno

dne

Základní jedenáctka skoro jako ze snu a lavička také silná. Sestava Southamptonu mohla být pořádně našlapaná. Velké talenty se ale rozutekly po celé Anglii. Kdo všechno oblékal dres Saints? Kde by tým s těmito hráči mohl dnes být a co se děje v zákulisí klubu?

Zdroj: Pixabay

Akademie a skauting jako žádný jiný

To, že se v dresu Southamptonu proháněla celá řada kvalitních fotbalistů, není náhodou. Vše vychází z velice propracované systému akademie a skautingu.

Od roku 2000 začalo rapidně růst množství odchovanců klubu, kteří se probojovali do A-týmu. Klub si zakládá i na výchově mimo hřiště. Mladým fotbalistům poskytuje třeba hodiny ohledně správného stravování. Ambiciózním cílem Southamptonu je mít sestavu složenou z poloviny z hráčů vlastní akademie.

Magie se odehrává v tréninkovém centru Staplewood, který stál klub asi 40 milionů liber. Jeho součástí je místnost zvaná „černá skříňka“, do které mají přístup jen vybraní funkcionáři a trenéři.

Ve zkratce je v ní obrovské úložiště dat a videí o hráčích, které klub sleduje. Z ní pak vybírá posily do A-týmu i do akademie podle předem vybraných parametrů.

Klub uvádí, že takový systém má přežít všechny trenéry. „Jedna z chyb, co hodně klubů dělá, je ta, že si nezvolí jasnou strategii a neustále něco mění,“ prohlásil jeden z vrchních funkcionářů Ross Wilson.

A zvolená strategie očividně vychází. Z akademie rok co rok proudí do sestavy noví hráči. Třeba namátkou aktuální kapitán Ward-Prowse. Southampton také pravidelně prodává své hráče se ziskem a je už po několik let konkurenceschopný mezi nejlepšími anglickými týmy. Letošní poohřátí se na prvním místě tabulky budiž toho důkazem.

Peníze vládnou fotbalu

Cesta za úspěchem byla ale trnitá. V sezoně 20040/5 Southampton sestoupil z nejvyšší soutěže a po pár letech se propadl ještě o divizi níže. V roce 2010 byl na pozici sportovního ředitele jmenován Les Reed.

Právě on je duchovním otcem změny celého konceptu a celkové změny k lepšímu. V roce 2011 přišel posun do Championship a v roce 2012 do Premier League.

Od ostatních klubů se ale Southampton významně liší. Představuje styl udržitelného hospodářství. Klubu se totiž od té doby podařilo hned třikrát udržet na přestupovém trhu v černých číslech, zatímco ostatní týmy rok co rok utrácí v řádech stovek milionů eur.

V podstatě to ale byla nutnost. Posuny napříč divizemi totiž měly neblahé finanční důsledky. S těmi se vyrovnává klub ostatně doteď. Ani jeho komerční síla navíc není největší.

Zkrátka, i když by možná funkcionáři Southamptonu stále rádi viděli v červenobílém dresu ty největší hvězdy jako van Dijk nebo Mané, nebylo by to možné. Na produkci talentů, jejich hledání a následnému prodeji spočívá finanční existence klubu.

Bojoval by tenhle tým o titul?

Představme si, že by však Southampton nemusel pouštět své nejlepší hráče. Tady je výběr hráčů, co prošli týmem a nebo rovnou celou akademií. Dle mého názoru by klidně v posledních pár letech bojoval v lize o přední příčky.

Snad jedinou slabší částí je pozice gólmana. Zde by mohl nastoupit třeba Paolo Gazzaniga, hrající za Tottenham, nebo aktuální jednička Saints Alex McCarthy.

Stoperská dvojice je ovšem hodně silná. Pilířem by byl Virgil van Dijk. Southampton si Holanďana vyhmátl v Celticu. V roce 2015 za něj zaplatil něco přes 15 milionů eur a o tři roky později ho přenechal Liverpoolu s profitem téměř 70 milionů eur.

Vedle van Dijka by se mohl postavit třeba Dejan Lovren. Ten odešel rovněž do Liverpoolu. Na jeho přestupu vydělal klub asi 15 milionů liber. Ještě silnější by ale byla ve stoperské dvojici jedna z dnešních stálic v Tottenhamu Toby Alderweireld, pro kterého bylo přestupní stanicí do Spurs Atlético Madrid.

Na pozici krajních obránců by figuroval další bývalý hráč Liverpoolu Nathaniel Clyne. Toho Southampton za drobné odkoupil od Crystal Palace, kde nyní opět působí, a na jeho následném prodeji získal okolo 15 milionů eur. Na druhé straně odchovanec z akademie Luke Shaw, který nyní patří do základní sestavy Manchesteru United.

Střed zálohy by byl také hodně nabitý. Tak třeba další z akademie Southamptonu Adam Lallana a Alex Oxlade-Chamberlain, který putoval nejdříve do Arsenalu. Dále nová hvězda Tottenhamu Pierre-Emile Hojbjerg a zapomínat by se nemělo ani na současného kapitána Southamptonu týmu Warda-Prowse.

Na křídlech by pak zářily velké hvězdy. Další hráč Liverpoolu Sadio Mané, který přišel do Anglie ze Salcburku, a Southampton na něm vydělal bezmála 20 milionů eur. A samozřejmě jeden z nejznámějších produktů akademie Gareth Bale, který odešel v roce 2007 do Spurs.

Na hrotu pak třeba současný střelec Danny Ings. Směrem dopředu by se ale nemělo zapomínat rovněž na Dušana Tadice, který nyní působí v Ajaxu, nebo odchovance a navrátilce Theo Wallcota. V Southamptonu také chvíli působil kanonýr West Hamu Michail Antonio.

Věděli jste, že nejlepší střelec historie Premier League pochází z akademie Southamptonu?

Během své více než 135leté tradice vyprodukoval Southampton celou řadu talentů. Mezi nimi třeba mistr světa z roku 1966 a držitel rekordu v počtu zápasů v dresu Saints Terry Pain nebo hvězda Southamptonu osmdesátých a devadesátých let Matt Le Tissier přezdívaný „Le God“.

Akademií na jihu Anglie prošel ale i Alan Shearer, držitel rekordu v počtu vstřelených branek v Premier League. Saints s ním podepsali smlouvu v jeho 15 letech. Po 158 utkáních a 43 brankách přestoupil v roce 1992 do Blackburnu za v přepočtu 4,5 milionu eur, což byl tehdejší přestupový rekord. A zbytek je, jak se říká, historie.

Zdroje: Transfermarkt, Football Whispers, The Stats Zone, Sportskeeda, Sky Sports

Reklama

Oblíbené