Spojte se s námi


Fotbal

Brexit změní fotbal nejen v Británii. Jak? To naznačil šéf akademie Manchesteru United

Od 1. ledna 2021 se budou kvůli brexitu měnit na Ostrovech pravidla. A že by to bylo k lepšímu? To se zrovna říci nedá. Anglické kluby budou proti jiným špičkovým soutěžím znevýhodněny, půjde to ale prý obcházet. O co se jedná?

Publikováno

dne

Od 1. ledna 2021 se budou kvůli brexitu měnit na Ostrovech pravidla. A že by to bylo k lepšímu? To se zrovna říci nedá. Anglické kluby budou proti jiným špičkovým soutěžím znevýhodněny, půjde to ale prý obcházet. O co se jedná?

Manchester United Old Trafford zdroj cpfc.co.uk
Zdroj: cpfc.co.uk

Od 1. ledna začnou kvůli brexitu platit nejen pro Premier League na Ostrovech nová pravidla. Zejména jedno je pro kluby dost znevýhodňující.

„Všem hráčům, kteří přichází do Anglie, musí být alespoň 18 let a všichni musí mít nárok na vstup prostřednictvím bodového systému,“ je jeho znění.

Co to znamená? Že by nebylo možné, aby Arsenal získal 16letého Fabregase či Bellerina, totéž Manchester United s Paulem Pogbou. Příkladů by se našlo mnoho.

Špičkové kluby se snaží hráče do svých mužstev zlákat již v mladém věku, aby měly pod dohledem jejich vývoj po všech stránkách. Musí-li příchozí hráč tedy mít už 18 let, je to opravdu znevýhodňující. Všechny mladší talenty totiž shrábne konkurence z jiných špičkových evropských soutěží.

K problému se vyjádřil pro BBC Nick Cox, šéf akademie Manchesteru United. I jeho klubu se to totiž velice týká. Vždyť v týmu do 18 let, jímž Red Devils disponují, je hned 9 hráčů, kteří se narodili mimo Velkou Británii a od roku 2021 by do klubu přijít nemohli.

Někoho to dle Coxe ovlivní více, někoho méně. Druhý případ je například Manchester City. Proč? Majitelé Citizens vlastní i jiné kluby, hned tři v Evropské unii (Girona, Troyes, Lommel), díky čemuž mohou pravidlo částečně obcházet.

Podobně se zřejmě budou inspirovat i jiné kluby, avšak na jiné bázi. Například Chelsea spolupracuje s nizozemským Vitesse Arnhem, kam posílá hostovat mnoho hráčů. Právě tento celek by jim mohl sloužit jako prostředník v nákupu zahraničních talentů.

Podobně dříve fungovala spolupráce Manchesteru United a belgických Antverp, nicméně Red Devils už tento tip partnerství nepoužívají několik let. Zdali už potenciálního partnera hledají? To Cox neprozradil. Řekl ale, že klub rozhodně nechce zaostávat za konkurencí.

Je tedy zřejmé, že na tom minimálně pracují, nebo alespoň hledají jinou alternativu, jak do svých řad nadále rekrutovat ty nejtalentovanější mladé hráče tak, aby neporušili nová pravidla.

Ovlivní to tak nejen fotbal v Británii, ale zřejmě v celé Evropě. Menší kluby zajisté nebudou odmítat spolupráci s velkokluby z Premier League. Mohou z ní totiž obrovsky těžit. Je však otázkou, co to s fotbalovým světem udělá.

Zdroj: BBC

Reklama

Oblíbené