Spojte se s námi


Chance Liga

Okénko minulosti: Český legionář Patrik Schick nastoupil za německý klub proti Slavii. Dnes běžný jev

V základní sestavě německého klubu Bayer Leverkusen nastoupil v Evropské lize proti Slavii Praha i český útočník Patrik Schick.

Publikováno

dne

V základní sestavě německého klubu Bayer Leverkusen nastoupil v Evropské lize proti Slavii Praha i český útočník Patrik Schick. Jako sparťanský odchovanec neskrýval, že utkání bude mít pro něj zvláštní náboj. Český legionář proti českému klubu na evropské scéně. Dnes úkaz běžný, ale nebývalo tomu tak.

Patrik Schick tvář by u21poland.com
Zdroj: u21poland.com

Významné kontinentální klubové soutěže vznikly v polovině minulého století, kdy v Československu vládl socialismus.

Bez fotbalistů s profesionálním statutem, vyhlašoval se podivný pseudoamatérismus, do zahraničních klubů odcházeli hráči velmi sporadicky na sklonku kariéry s malou nadějí, že se prosadí v silných klubech, které hrají evropské poháry.

Možnost, že by tak nastoupili na mezinárodní soutěžní scéně proti svému bývalému zaměstnavateli či jinému zástupci bývalé federální ligy, byla malinká.

Ale vydařilo se. V ročníku 1983/1984 zastupoval Československo v Poháru mistrů, předchůdce Ligy mistrů, poprvé a naposledy domácí premiant Bohemians Praha a los 2. kola jim přihrál nevšední zážitek: rakouský Rapid Vídeň s legendou zelenobílých Antonínem Panenkou. Po výsledcích 2:1 a 0:1 postupoval vídeňský tým a český legionář měl na tom výraznou zásluhu.

Po společenských změnách v roce 1989, zavedení (obnovení) profesionalismu a tržní ekonomice se stalo naprosto normální, že nejlepší čeští hráči odcházejí do bohatších evropských klubů.

Prvním legionářem, který se vrátil v soutěžním utkání do vlasti v dresu zahraničního klubu, byl v ročníku 1993/1994 v Poháru vítězů Pavel Hapal. Jeho Bayer Leverskusen (náhoda) nastoupil proti Zbrojovce Brno.

„Ani jsem netušil, že jsem byl první,“ přiznává někdejší olomoucký zázrak, jehož výkony v dresu hanáckého klubu ho vynesly do lukrativního angažmá v německém klubu.

Krajany nijak nešetřil, v Leverkusenu otevřel skóre utkání (2:0), odveta také patřila bundesligovému mužstvu (3:0). A nebál se gólovou trefu slavit. Přiměřeně. „Rivalita mezi Brnem a Olomouci nebyla jako mezi Spartou a Slavií, to se nedá srovnat,“ vžívá se do Schickových pocitů.

Podobně se nesla i odveta na české půdě. „Hrálo se ještě na starém stadionu Za Lužánkami,“ připomíná Hapal brněnský svatostánek.

„Před zápasem mě akorát kontaktovali novináři, na hřišti jsem se jen pozdravil s Honzou Janošťákem, s nímž jsem hrál za Sigmu a to bylo vlastně všechno,“ odhaluje vlastenecké vazby.

Vlastně si ani příjemné vzpomínky moc neodnesl. „Dostal jsem koňara a musel brzy (29. minuta) odstoupit,“ vybavuje si.

Po něm si podobnou zkušenost připsalo mnoho českých legionářů, poslední Patrik Schick.

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené