Spojte se s námi


Chance Liga

Zbrojovka Brno a Lužánky: Ze slavné éry pouhá vzpomínka

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.

Publikováno

dne

Zbrojovka Brno a Lužánky. Spojení, které je dnes už pouhou nostalgií, dříve bylo slavným spojením. Koneckonců tamní atmosféra je dodnes pověstná a v tehdejší době byl i jihomoravský klub poněkud jinde než nyní.

Zbrojovka Brno vždy měla Za Lužánkami o podporu postaráno; Zdroj: fczbrno.cz

Lužánky jsou dnes už vesměs pouhým pojmem a legendou, v minulosti to ale byl svatostánek, na němž Zbrojovka Brno zažívala skvělé časy a kde bývala fantastická atmosféra.

Třebaže se Za Lužánkami nehraje od roku 2001, dodnes drží v žebříčku 20 nejvyšších návštěv v historii ligy od vzniku samostatné České republiky všech 20 prvních míst. Z 25 rekordních návštěv jich tvoří 24.

To jest rekord, kterým se Zbrojovka Brno zkrátka může chlubit. Ovšem pohled do ochozů moravského celku od doby, kdy se přemístil na Srbskou, o to více mrzí.

Zbrojovka pak drží také rekord, co se týká nejvyšší průměrné sezonní návštěvy. Dokonce jí patří hned první dvě místa. Během ročníku 1996/97 chodilo do Brna na fotbal průměrně 21 659 diváků, v sezoně 1994/95 byl průměr 20 523.

Až třetí příčku pak drží návštěvnost Slavie v sezoně 2019/20 (16 029 diváků). Zbrojovka Brno se tak může chlubit rekordy, které dnes už jen stěží někdo překoná. Už jen proto, že takovou kapacitu nemá žádný stadion.

Ostatně Lužánky byly svého času největším svatostánkem v Československu, nejvyšší návštěvu na nich Zbrojovka zažila v sezoně 1996/97, když zde hostila Slavii. Duel, který skončil 1:1, vidělo 44 120 fanoušků.

Celkově ale nejvyšší návštěva Za Lužánkami byla v sezoně 1979/80, když na zápas s Frankfurtem přišlo 52 000 diváků.

Rekordní návštěva nejvyšší soutěže, Brno se Slavií 2. října 1996 remizovalo 1:1.

To by ale už zřejmě k návštěvnosti stačilo. Přejděme tedy k úspěchům Zbrojovky, když ještě Za Lužánkami hrávala. To bylo v letech 1953 až 2001. Za tu dobu sice pouze jednou vyhrála pohár a také se stala mistrem, pravidelně ale hostila zápasy evropských pohárů.

Nutno však podotknout, že ne celé toto období byla Zbrojovka prvoligová. Když se Lužánky dostavěly, v Brně se nejvyšší soutěž nehrála. To až od roku 1962, přičemž v letech 1967 až 1971 byla Zbrojovka druholigová. Nicméně poté už se mezi elitou udržela a přišla již zmíněná slavná éra.

Když Zbrojovka byla ještě druholigová, v sezoně 1959/60 vyhrála Spartakiádní pohár, díky čemuž se v následující sezoně mohla představit v Poháru vítězů pohárů. Tehdejší Rudá Hvězda došla do čtvrtfinále, solidní počin na druholigový celek.

Ty nejlepší časy měli Moravané ale teprve před sebou. Mezi lety 1962 až 1967 hrávala Zbrojovka pravidelně Pohár veletržních měst, respektive Veletržní pohár, tehdejší obdobu dnešní Evropské ligy.

Za Lužánkami v nich dokázala porazit například Ferencváros či slavnou Fiorentinu, kterou zničila 4:0.

https://www.facebook.com/FCZbrojovkaBrno/posts/1783132525065731

To nejlepší ale přišlo na konci 70. let. Jednak v roce 1978 získala Zbrojovka poprvé a také naposledy v historii mistrovský titul, ale celkově se poměrně pravidelně držela mezi nejlepšími týmy v lize. Důkazem budiž druhé, respektive třetí místo z let 1980 a 1979. Tým navíc táhl legendární Josef Masopust, díky němuž se ve velkém zvedl zájem o brněnský fotbal.

Díky titulu si Zbrojovka Brno zahrála Pohár mistrů evropských zemí, tedy předchůdce Ligy mistrů, v němž došla do 2. kola. Lépe si ale vedla v Poháru UEFA, tehdejší obdobě Evropské ligy.

Během ročníku 1979/80 totiž došla do čtvrtfinále, kde ji vyřadil Eintracht Frankfurt. Za Lužánkami dokázali Brňané německý celek porazit přes 52 000 diváky 3:2. O rok později jí ve 2. kole vystavil stopku Real Sociedad, Zbrojovka Brno ale doma dokázala před 30 000 fanoušky uhrát čestnou remízu 1:1.

V 80. letech to nicméně tak růžové nebylo, přesto Zbrojovka Brno v letech 1985 a 1989 vyhrála alespoň Perleťový pohár, což jest nejstarší turnaj hraný v Československu. V letech 1982 až 1989 hrála druhou ligu.

Měla však i smůlu. Doplatila totiž na úplatkářský skandál v sezoně 1984/85. V případě, že by sezonu poté druhou ligu nevyhrála, šla by o ligu níže. Soutěž však Moravané zvládli, na postup ale v té době mohli díky skandálu zapomenout.

Zápas Zbrojovky Brno a Frankfurtu, na nějž dorazilo 52 000 diváků.

Následovala divoká devadesátá léta, v nimž se Zbrojovka Brno opět nevyhla problémů. Navíc krizi čelil i hlavní partner klubu, tedy Zbrojovka. Musely odejít opory a navíc se pomalu ale jistě blížil konec stadionu Za Lužánkami.

Zanedbávaly se totiž opravy a rekonstrukce a tak se na legendárním svatostánku odehrál poslední soutěžní zápas 30. září 2001.

Do té doby však Lužánky se Zbrojovkou okusily ještě párkrát pohárovou Evropu, ať už se jednalo o Pohár vítězů pohárů, Pohár Intertoto či Pohár UEFA. Naposledy Lužánky evropské poháry okusily v roce 1999, tedy dva roky před svým oficiálním zánikem.

Ne snad, že by s přestěhováním z Lužánků skončil fotbal v Brně, ovšem úpadek je znatelný. Lužánky dnes slouží víceméně jen k exhibicím a koncertům, třebaže se mnoho brněnských patriotů stále snaží o jeho záchranu.

Navíc nejeden fanoušek Zbrojovky na zápasy hrané na Srbské nechodí, ovšem na Lužánky i na exhibice dodnes chodí desítky tisíc diváků. Proč? Jen aby si připomněli tu parádní atmosféru a nostalgii. Nádherná byla například rozlučka Petra Švancary.

Dočká se ještě někdy Zbrojovka Brno alespoň napodobení slavných časů?

Zdroje: FC Zbrojovka Brno, Wikipedia,

Reklama

Oblíbené